انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 92589 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۵ - 16:39
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید

برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید

«از معاونت میراث فرهنگی کشور تقاضا شود تعارفات سازمانی، اداری و شخصی را کنار گذاشته و با قاطعیت و جدیت تمام، حق هیچ‌گونه اظهارنظر و دخالت دیگری را به مدیر کل، معاون و اعضای شورای فنی استان در مسئله گذر آقا نجفی ندهد.»

قانون- سومین نامه توسط پویش مردمی «#نه به گذرآقانجفی» در حالی از سوی دبیر این پویش مردمی به دفتر علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فرستاده شده که درخواست کنار گذاشتن تعارف ها از سوی معاون میراث فرهنگی در مقابل برخورد با مساله احداث گذر آقانجفی را دارد.

در دو نامه‌ قبلی بارها وضعیت احداثِ خیابان آقا نجفی در چند متری محور شرقی میدان جهانی نقش جهان اصفهان مطرح شده بود و اکنون با برگزاری جلسه‌ای توسط مسئولان میراث فرهنگی اصفهان به نظر می‌رسد بحث ها به سمت دیگری می‌رود. هر چند به نظر می‌رسد بعد از اظهارنظرهای مکتوبی که تا دوم بهمن مسئولان میراث فرهنگی به خصوص در استان اصفهان، بیشتر خطاب به رسانه‌ها داشتند، این‌بار محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری- با برگزاری جلسه‌ای با حضور مسئولان میراثی اصفهان وضعیت آن خیابان را بررسی کردند.

خبرنگار ایسنا در طول هفته‌ گذشته تلاش کرد تا در صحبت با طالبیان، نتیجه‌ این جلسه را منتشر کند، که تماس‌هایش با معاون میراث فرهنگی بدون پاسخ ماند. اما سرانجام سومین نامه دبیرپویش «#نه به گذرآقانجفی» خطاب به مونسان، در دوم بهمن، از نتایج آن جلسه خبر داد.

در بخشی از آن نامه‌ درباره‌ نتیجه‌ این جلسه نوشته شده است: «در این جلسه مشخص شد که ملاک عمل شورای فنی در استان اصفهان، طرح تفضیلی شهرداری است و نه حفظ حریم محدوده فرهنگی تاریخی و حفظ حریم جهانی میدان نقش جهان.

در واقع اعضای شورای فنی استان، مدافع میراث فرهنگی نیستند و پیاده‌نظام شهرداری هستند، برای تخریب بافت‌های تاریخی این شهر و همگام و هم‌مسیرند برای تجاوز به حریم محوز فرهنگی تاریخی اصفهان. با توجه به این موضوع، هر گونه طرح دیگری که از این شورای فنی برای گذر آقانجفی پیشنهاد شود، باعث تخریب‌های بیشتر و پیشبرد اهداف شهرداری برای تجاوزهای بیشتر به حریم میدان نقش جهان خواهد شد.

باید گفت میراث استان اگر صلاحیت داشت، این وضعیت تا به امروز به این گونه ادامه پیدا نمی‌کرد. پس قطعا صلاحیت طراحی مجدد برای مشخص شدن تکلیف این گذر را ندارند و این مسئله تنها باید در شورای‌عالی معماری و شهرسازی در وزارت راه و شهرسازی حل شود.

خواهشمند است از معاونت میراث فرهنگی کشور تقاضا شود، تعارفات سازمانی، اداری و شخصی را کنار گذاشته و با قاطعیت و جدیت تمام، حق هیچ‌گونه اظهارنظر و دخالت دیگری را به مدیر کل، معاون و اعضای شورای فنی استان در مسئله گذر آقا نجفی ندهند، زیرا اگر به آن‌ها امیدی بود، این فاجعه تا اینجا ادامه پیدا نمی‌کرد.»

از سوی دیگر در بند چهارم گزارش ۱۵ بندی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در خصوص گذر آقا نورالله که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده شده، تاکید شده است: «با توجه به طرح این موضوع کارشناسان ارشد و صاحب‌نظران با مطالعه بافت تاریخی پیرامون به این نتیجه دست یافته و پیشنهاد کردند تا گذری در کنار بدنه شرقی میدان واقع در خیابان حافظ به عنوان مبدل شهری پیش‌بینی شده و بر این اساس با عنایت به دسترسی‌های محلی، این دسترسی تا گذر "بیت الحسین" امتداد یابد، لذا با توجه به ارائه این پیشنهاد، طرح اولیه پیشنهادی به سازمان جهانی یونسکو ارائه و پس از تائید کتبی سازمان یونسکو که گزارش‌های آن نیز موجود است، این پیشنهاد پس از تصویب در طرح تفضیلی شهر اصفهان مصوب سال ۱۳۷۲ نیز درج شد.»

از سوی دیگر با وجود مطرح شدن تخریب‌ها حتی در طول چند ماه گذشته و ادامه‌دار بودن آن و حتی امکان حذف میدان نقش جهان از فهرست میراث جهانی یونسکو، در آخرین بند از این توضیحات نیز مطرح شده است: «با گذشت ۶ سال از مکاتبات موجود و با توجه به پایش محوطه میدان امام (ره) و پیرامون آن، آخرین گزارش‌های یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان حاکی از وجود برخی تخریبات پراکنده در محور شرقی میدان امام(ره) است که متعلق به اسفند ماه سال ۱۳۹۶ است، لذا از آن زمان تا کنون در محور اصلی مورد بحث (در امتداد محور شرقی میدان) تخریب گسترده و خاصی صورت نگرفته. با وجود برخی نگرانی‌های ابرازشده توسط دوستداران میراث فرهنگی ، مبنی بر احتمال فعال شدن مجدد پروژه احداث این گذر، اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان صراحتا در تاریخ ۱۳۹.۱۰.۹ با ارسال نامه ای خطاب به شهردار اصفهان با اشاره به مکاتبات صورت پذیرفته که در قبل اشاره شد، از شهردار محترم اصفهان درخواست کرده: "قبل از اخذ مصوبات قانونی بر مبنای ضوابط و مقررات حریم مجموعه جهانی میدان امام(ره) (نقش جهان) هیچگونه عملیات اجرایی در این محور صورت نپذیرفته و هرگونه عملیات در گذر مذکور متوقف شود."

با این وصف اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در اقدامی دیگر جهت اطلاع سازمان جهانی علمی و تحقیقاتی ملل متحد (یونسکو) نقشه دسترسی مصوب پیشنهادی خود مبنی بر احداث گذر موصوف را در سال ۱۳۹۶ در راستای همخوانی با حریم پیشنهادی مجموعه جهانی میدان امام(ره) (نقش جهان) و همخوانی با کنوانسیون میراث جهانی به این سازمان بین المللی ارائه کرد.»

با این وجود در حالی میراث فرهنگی اصفهان اعلام می‌کند که آخرین تخریب‌ها متعلق به اواخر سال قبل است که حسین کارگر - مدیر منطقه سه شهرداری اصفهان - پنجم آذر امسال از پیشرفت ۶۹ درصدی آزادسازی خیابان آقا نورالله نجفی خبر داده است. خیابانی که فاصله‌ای ۱۰۰ متری با میدان نقش جهان  و ۵۰ متری با مسجد شیخ لطف‌الله دارد و قرار است به صورت L  خیابان حافظ را به خیابان نشاط وصل کند!

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.