انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 92605 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۶ - 16:20
 برخورد با مخالف راه و رسم دارد!

برخورد با مخالف راه و رسم دارد!

نزدیکان مرحوم مهدي بازرگان، در وصف فضایل او اشاره به این دارند که پس از یکی از نوبت های متعدد حبس، وقتی ایشان وارد اتاق کارش دردانشگاه تهران می‌شود، فیش حقوقی مربوط به ایام حبس را روی میز می‌بیند. معروف است که او

قانون- حامد شجاعی/ فعال سياسي

نزدیکان ودوستان مرحوم مهدي بازرگان، در وصف فضایل او اشاره به این دارند که پس از یکی از نوبت های متعدد حبس، وقتی ایشان وارد اتاق کارش دردانشگاه تهران می‌شود، فیش حقوقی مربوط به ایام حبس را روی میز می‌بیند. معروف است که او فیش را با این توجیه که درایام حبس، کاری نکرده است که بابت آن حقوق بگیرد به دانشگاه بازمی‌گرداند اما آنچه که علاوه بر رفتار اخلاقی و قابل تحسین مهندس بازرگان در این ماجرا قابل توجه و اشاره است، شیوه رفتار با یک زندانی سیاسی منتقد و مخالف است. دستگاه حاکمه، مخالف و منتقد را در موضع نقد و مخالفت برنمی‌تافته اما بي شك قصد ساقط کردن وی از زندگی را نداشته و حق معاش را برای ایشان محترم می‌شمرده است. شاید بیراه نباشد اگر بگوییم مخالفان یا منتقدان هر سیستم را باید در آیینه رفتار خود سیستم دید و شناخت. مقایسه ماجرای گفته شده با جنجالی که حول حضور مجید توکلی در یک کمیته تخصصی شورای شهر تهران، به نمایندگی از یک شرکت مشاور و به منظورارائه دیدگاه‌های فنی آن شرکت،رخ داده است، به روشنی نمایانگرحال و روز یکایک ما در این روزگاراست.

نگارنده مدت هاست که ترجیح می‌دهد درمقام یک شهروند بی‌درجه این جامعه که اصحاب قدرتش به وی فهمانده‌اند که جز مجیز و تعریف و تمجید،هر حرف ونقدی را بهایی گزاف است، آنچه که در کیسه آن بزرگواران برای بذل و بخشش، فراوان پیدا می‌شود انواع عناوین اتهامی ا‌ست، اظهارنظر نکند و سخن نگوید اما درفقره مجید توکلی، از موضع فردی که سال‌هاست وی را می‌شناسد و بخشی از مصايب و مشکلات مبتلابه او را می‌داند و با وی دچار اختلاف نظرعدیده در موضوعات سیاسی و اجتماعی است، سکوت و تماشای صرف را خلاف عهد مودت و مروت می‌داند. روی سخن این نوشته نه با مدیران دستگاه عریض و طویلی است که تحت عنوان رسانه از محل بودجه عمومی کشور تغذیه می‌شود و هیچ تناسبی با میانگین خواسته‌ها و مطالبات جامعه ندارد و نه با صاحبان خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری ا‌ست که گویا در تمیز قلم و سلاح چندان موفق نیستند و برخلاف آرمان‌های انقلاب سال ۵۷ که در پی تبدیل سلاح به قلم و جایگزینی گلوله با گل بود، مسیری وارونه را طی می‌کنند. که حکایت سخن گفتن با این افراد، ماجرای کوبیدن آب در هاون و قصه فرو نرفتن میخ آهنین در سنگ است. اما هنوز می‌توان با بخش‌هایی از مردم که به هر دلیل از طریق چنین رسانه‌هایی خوراک خبری وعقیدتی خود را دریافت می‌کنند، سخن گفت و از قضا باید بر فراگیر کردن آیین گفت‌وگو همچنان پافشاری کرد که گوهر حیاتی جامعه امروز ماست و گویا برای شیشه عمر اصحاب رسانه‌های پیش‌گفته هم حکم سنگ را دارد. مساله، ساده و واضح است. فردی در عنفوان جوانی و در شرایط خاص و عجیب سیاسی و اجتماعی حاکم بر جامعه که بي شك تاریخ این مرز و بوم، قضاوت خود را درباره آن خواهد داشت، به صرف عقیده یا عملش، به هر شکل و تحت هر شرایطی از تحصیل محروم و محکوم به حبس مي‌شود. یک جوان 23 ساله حدود هفت سال از بهترین سال‌های عمرش را به دليل فعالیت سیاسی در زندان می‌گذراند و تشکیک در حکم مذکور جرات و جسارتی می‌خواهد که نگارنده خود را فاقد آن می‌داند. پس از پایان دوره محکومیت، وی مانند هرشهروند عادی دیگر، دارای حقوقی‌است که ازجمله آن‌ها، حق کار و معاش است. آیا قرار است منتقدان و حتی مخالفان سیاسی، به صرف تفکروعقیده، علاوه برتحمل حبس وتعزیر از همه حقوق بدیهی انسانی هم محروم شوند؟ آیا این منش با پیشینه مردمان سرزمینی که روزگاری خاستگاه امثال شیخ ابوالحسن خرقانی بوده است که افراد را به صرف ارزیدن جان در بارگاه ایزد تعالی، شایسته دریافت نان در خانقاه خود، بدون پرسیدن از ایمان‌شان می‌دانسته سنخیت دارد؟ مردمانی که در تاریخ خود نماد رواداری و همزیستی مسالمت‌آمیز بوده‌اند، چه نسبتی با افرادی دارند که فعالیت عادی روزمره یک هموطن دیگر را تنها به خاطرمخالفت باعقاید وی، برنمی‌تابند؟گویا گروهی از ما، ساکنان این مقطع از تاریخ این سرزمین، اصرار داریم که روند اضمحلال تاریخی و فروپاشی اخلاقی و انسانی خود را سرعت بخشیده و آن را به آحاد جامعه تسری دهیم. خوب است کمی با خود روراست باشیم. مجید توکلی، هر عقیده و تفکری که داشته باشد، اهل تزویر و تظاهر نیست. نه از سلک افرادی است که روزی چفیه بر گردن می‌انداختند و صف اول راهپیمایی روز قدس قدم می‌زدند و دیگر روز با پول‌های ربوده شده از جیب ملت ایران، در کازینوهای کانادا قمار می‌کردند و نه اهل قبیله‌ای است که اهالی‌اش با پیشانی پینه‌بسته، همان‌گونه که از تظاهر مشغول آبدست گرفتن هستند، با زبان و قلم‌شان، آبروی دیگران را به بازی می‌گیرند.

می‌توان با مجید توکلی‌ها مخالف بود، عقایدشان را نقد کرد و حتی ایشان را به مباحثه و مناظره طلبید اما برآشفتن از تلاش معاش امثال ایشان، شرط انسانیت و بر سبیل شرف نيست! روزگاری راه آب را در میدان جنگ بستن، نماد شقاوت بود، حال باید دید آیندگان، تلاش برای سد کردن نان‌آوری یک انسان در عصر ما را چه خواهند نامید.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.