انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 92607 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۶ - 16:35
نمايندگان زن درباره ادعاي تجاوز يك نماينده چه گفتند؟!

نمايندگان زن درباره ادعاي تجاوز يك نماينده چه گفتند؟!

رهاشدگي پرونده و حواشي كه مربوط به پرونده ادعايي تجاوز يك نماينده به زني است مي‌تواند بر افكارعمومي جامعه آثار منفي بگذارد، سبب شد تا به سراغ نماينده‌هاي زن مجلس برويم و از آن‌ها سوال كنيم كه آيا از اين رويداد اطلاع داريد و آن را پيگيري كرده‌ايد؟!

قانون- رهاشدگي پرونده و حواشي كه مربوط به پرونده ادعايي تجاوز يك نماينده به زني است مي‌تواند بر افكارعمومي جامعه آثار منفي بگذارد، سبب شد تا به سراغ نماينده‌هاي زن مجلس برويم و از آن‌ها سوال كنيم كه آيا از اين رويداد اطلاع داريد و آن را پيگيري كرده‌ايد؟! در همين راستا از سوالاتي را از نماينده‌هاي فراكسيون زنان مجلس كرديم كه البته برخي از آن‌ها به صورت سر بسته پاسخ دادند و حتي خواستند كه گفت‌وگوي آن‌ها را منتشر نكنيم. سوالات ما از نمايندگان به اين شرح بودكه«با توجه به اينكه اين ماجرا درباره ادعاي يك زن است و فراكسيون زنان بايد به هر مساله اي درباره زنان رسيدگي كند، آيا اين فراكسيون برنامه اي براي اين پرونده دارد؟ در كل چگونه مي‌توان اين گونه مسائل را پيگيري كرد؟ سكوت درباره اين نوع مسائل سبب بي اعتمادي مردم نمي‌شود؟ ». در ادامه پاسخ‌ها و واكنش‌هاي هر كدام از نماينده‌هاي زن مجلس را كه در گفت‌وگو با«قانون» بيان كردند، مي‌خوانيد.


حمیده زرآبادی

من اين خبر را در رسانه‌ها ديده‌ام اما واقعيت اين است كه صحت و سقم اين ادعا را نمي‌دانم. قبل از خودكشي زني كه ادعا كرده بود مورد تجاوز اين نماينده قرار گرفته بود، يك سري فايل صوتي منتشر شد كه اين فايل‌ها به هيات نظارت بر رفتار نمايندگان ارجاع شد تا در آنجا مورد بررسي قرار بگيرد.

من به دليل نداشتن اختيار، امكان پيگيري را ندارم. هر موضوعي براي اينكه پيگيري شود، نياز به يك سري از شرايطي دارد كه ما از اين شرايط بهره‌مند نيستيم. اولا اينكه بايد به ما اختيارات لازم در اين زمينه داده شود تا به وسيله اين اختيارات بتوان حقيقت را كشف كرد. از طرف ديگر بايد ابزارهاي لازم نيز در اختيار ما باشد تا بتوانيم نسبت به حل اين موضوعات ورود كنيم. اين در حالي است كه اين ابزارها در اختيار ما نيست و نمي‌توان به طور شخصي به اين پرونده رسيدگي كرد. اما اين ابزارها و اختيارات در اختيار هيات نظارت بر رفتار نماينده‌گان است و اين هيات در حال رسيدگي است.

فراكسيون زنان از اين منظر كه بايد به هر موضوعي در زمينه مسائل زنان وجود دارد رسيدگي كند، در پی کشف حقیقت برآمد اما همان‌طور كه اشاره شد به دليل اينكه ابزارهاي لازم، تنها در اختيار هيات نظارت بر رفتار نمايندگان است، اين فراكسيون نمي‌تواند موضوع را ارزيابي كند اما فراكسيون زنان با ارجاع اين پرونده به نهادها و دستگاه‌هاي نظارتي پيگير اين ماجراست و بعد از شفاف سازي نتيجه را اعلام خواهد كرد.

مسائلي كه اين گونه هستند بايد از طريق دستگاه‌هاي نظارتي كه اختيارات لازم را دارند پيگيري شوند. اما من به عنوان يك نماينده اين ابزار را ندارم تا حقيقت ماجرا را بررسي كنم. هر يك از نماينده‌ها مي‌توانند براي پيگيري اين موضوع، درخواست خود را به هيات نظارت بر رفتار نمايندگان ارسال كند تا در آنجا اين مساله بررسي شود.

براي هر موضوعي دو راهكار براي برخورد وجود دارد. يكي اينكه يك واكنش انفعالي نسبت به آسيب اجتماعي مطرح شده ايجاد شود. ديگري اينكه مي‌توان نسبت به اصل ماجرا موضع گيري و برداشت شخصي داشت و با بي‌تفاوتي از كنار آن رد شد. اما واقعيت اين است كه هر كدام از اين راهكارها منجر به ايجاد بدبيني در ميان مردم شده و رد شده‌اند. شيوه صحيح آن است كه با ارجاع موضوع به نهادهاي مربوطه مساله را پيگيري كرد و گزارش درستي به مردم داد تا بي‌اعتمادي‌ها از بين رفته و مردم از نتيجه صحيح اطلاع یابند.


زهرا ساعي

اين موضوع در حال حاضر در هيات نظارت بر رفتار نمايندگان در حال پيگيري است. رياست اين هيات بر عهده آقاي پزشكيان است و ما موضوع را به كميته نظارت ارجاع داده‌ايم تا بررسي شود. به دليل اينكه ابزار و اختيار لازم در اين زمينه را نداريم من به طور شخصي مساله را پيگيري نكرده‌ام اما در عوض اين مساله به كميته نظارت واگذار شده است. ما در برابر اين ادعا سكوت نكرده‌ايم و بلكه منتظر نتيجه كميسيون نظارت بر رفتار نمايندگان هستيم. اين موضوع نياز به تحقيق و تفحص دارد و بايد بر اساس مستندات اين ادعا ثابت شود. اكنون نمي‌توان بدون پيگيري درباره اين مساله قضاوت كرد. اما به طور منظم پيگير هستيم تا كميسيون نظارت بر رفتار نمايندگان نظر نهايي را اعلام كند. در ابتدا بايد مراجع مربوط پيگير باشند و در قدم بعدي ما اقدام خواهيم كرد.


فريده اولاد قباد

ما به تعدادي از نمايندگان راي داديم تا در هيات نظارت بر رفتار نمايندگان فعاليت كنند و هر اتفاقي را كه براي هر نماينده‌اي مي‌افتد را بررسي كنند. براي مثال اتفاقي كه براي آقاي درازهي افتاد و هيات نظارت بر رفتار نمايندگان موضوع را بررسي كرد. درباره موضوع رييس كميسيون اجتماعي نيز با هيات نظارت بر رفتار نمايندگان صحبت كرده‌ايم تا آن‌ها ماجرا را بررسي كنند. راهكار پيگيري اين نوع مسائل فقط از طريق اقدامات هيات نظارت انجام شدني است و آن‌ها نيز در حال بررسي اين موضوع هستند.


فاطمه ذوالقدر

من از اين موضوع اطلاعي ندارم. از هيات رييسه جديد زنان اين سوال را بپرسيد. فكر مي‌كنم فريده اولاد قباد و معصومه آقاپور در حال پيگيري موضوع باشند. در حال خوردن شام بودم زنگ زدید.


زهرا سعيدي

من خبر را نشنيده ام و در جريان نيستم. فكر مي‌كنم مراجع قضايي بايد پيگير اين نوع اخبار باشند. به هر حال اين مساله قابل پيگيري است اما درباره نحوه روشن شدن اين موضوع سر رشته ندارم و در كل مسائل قضايي براي من سخت است. كميسيون قضايي بهتر مي‌تواند به اين خبرها رسيدگي كند. حق پايمال نخواهد شد و حقيقت هر چه باشد آشكار مي‌شود.مردم نبايد نگران اين نوع مسائل باشند و بي اعتماد شوند زيرا همه مراجع مربوطه بي‌شك در حال رسيدگي به اين ادعا هستند.


طيبه سياوشي‌شاه‌عنايتي

من اگر هم موضوع را پيگيري كرده باشم كه به روزنامه ها چيزي نمي‌گويم. هيات نظارت بر رفتار نمايندگان در حال بررسي اين موضوع است. اجازه بدهيد ابتدا اين بررسي توسط هيات نظارت انجام شود و سپس ما اظهار نظر خود را منعكس كنيم. ما نمي‌خواهيم اين ماجرا با هياهو مواجه شود بايد اول بررسي شود و سپس صحبت كنيم در حال حاضر به دنبال بررسي هستيم.


معصومه آقاپور

يكي از مشكلات ما در حال حاضر قضاوت زود هنگام است. دخالت در امور ديگران نيز وظيفه ما نيست. ماجراي پرونده اين نماينده به كميته نظارت بر رفتار نمايندگان ارجاع داده شده تا صحت آن معلوم شود. تا زماني كه صحت اين موضوع معلوم نشود نمي‌توان پيگير ماجرا بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.