انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 92722 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ - 16:32
خط بطلان بر يك گمان!
ميزان فروش فيلم هاي در حال اكران، همزمان با شروع روزهاي نخست جشنواره فيلم فجر بررسي شد

خط بطلان بر يك گمان!

بسياري گمان مي‌كردند كه به واسطه تجربه چند سال اخير، با آغاز جشنواره فيلم فجر، فروش فيلم ها با افت همراه بوده و فيلم‌هايي كه به تازگي به جدول اكران اضافه شده اند نيز با شكست مواجه شوند اما ...

قانون-گروه فرهنگ و هنر

بسياري گمان مي‌كردند كه به واسطه تجربه چند سال اخير، با آغاز جشنواره فيلم فجر، فروش فيلم ها با افت همراه بوده و فيلم‌هايي كه به تازگي به جدول اكران اضافه شده اند نيز با شكست مواجه شوند اما فروش قابل توجه برخي فيلم‌ها،به اين گمان،خط بطلان كشيد.از طرفي، برچسب توقيفي بودن و تحريم شدن از سوي حوزه هنري و يا ديگر ارگان ها كه به بعضي فيلم ها مي نشيند،گويا براي آن فيلم ها حكم دوپينگ در فروش را پيدا مي‌كند چراكه ميزان اقبال مخاطب از اين فيلم ها و به مراتب فروش آن‌ها را چندين برابر خواهد كرد.اتفاقي كه پيش‌تر براي فيلم «عرق سرد» و حال نيز براي فيلم «پارادايس» افتاد. «پارادایس» تازه ترین فیلم علی عطشانی است كه همچون فیلم‌های پیشینش «تلفن همراه رييس جمهور» و «دموكراسي در روز روشن » جنجالی است.حواشي اين فیلم زمانی قوت گرفت که پوستر آن حاوی صحنه سلفی گرفتن یکی از روحانیون با بازي مهران رجبی با یک خانم موطلایی آلمانی در کنار رود راین منتشر شد و واکنش سازمان سینمایی را در پی داشت. به طوري‌كه اداره کل سینمای حرفه‌ای وزارت ارشاد اسلامی در واکنش به انتشار پوستر اين فيلم اعلام کرد که «پارادايس» هنوز پروانه نمایش نگرفته و به همین جهت، تهیه‌کننده و صاحبان فیلم مسئول محتوا و اقلام تبلیغی هستند.گويا پس از انتشار پوستر این فیلم سینمایی ، برخی نهادها و مجموعه‌ها خواستار تماشای این فیلم و اعمال نظر درباره این اثر با توجه به حضور کاراکتر روحانی و اطلاعات درز یافته از داستان این فیلم شده‌ بودند که البته ظاهرا با مقاومت مسئولان سینمایی همراه شد. در واقع «پارادايس» روايت همان دو روحاني در پوستر است كه به همراه چند تن ديگر به آلمان سفر كرده و در آنجا تحت تاثير جو قرار مي گيرند. مهران رجبی که در نقش یک روحانی مسن و باتجربه و به نوعی مرشد طلبه جوان‌ تر با بازی جواد عزتی تلقی می‌شود، اقدامات خلاف عرفی انجام می‌دهد که برای اطرافیان قابل هضم نیست. حالا هم كه اين فيلم پس از چهار سال توقيف،در آستانه جشنواره فيلم فجر به اكران اضافه شد و حال كه روزهاي ابتدايي جشنواره سپري مي شود،در عرض يك هفته توانسته، فروش خود را به بيش از يك ميليارد برساند و فرضيه زمان سوخته اكران را كه به روزهاي نزديك به شروع جشنواره اطلاق مي‌شود،تا حدودي منتفي سازد.

از صدرنشيني بمب تا قعر نشيني بي نامي

در صدر جدول فروش اما همچنان «بمب،يك عاشقانه»، پس از هشت هفته اكران و با در اختيار داشتن 65 سالن سينما همچنان پيشتاز و در مرز هفت ميلياردي شدن است.كمدي-اكشن «قانون مورفي» ساخته رامبد جوان نيز پس از 30 روز و با نمايش در 184 سالن سينماي در سطح كشور،از مرز ۶,۵ میلیارد عبور کرده است و از كمدي «مارموز» كمال تبريزي،كه پس از هفت هفته اكران و در اختيار داشتن 110 سالن سينما هنوز 6 ميلياردي است،پيشي گرفته است.«كلمبوس» هاتف عليمرداني نيز به رغم تمام انتقادات،پس از هشت هفته، با در اختيار داشتن 85 سالن سينما و با فروش 4,۵ ميليارد ي خود، از ديگر پرفروش‌هاي جدول اكران است. فانتزي-موزيكال «پيشوني سفيد 2» ساخته سيد جواد هاشمي اما نسبت به ديگر آثار سينماي كودك موفق‌تر ظاهر شده است. اين فيلم نيز پس از 115 روز و با نمايش در 30 سالن سينما،چهار ميليارد و 500 ميليون تومان فروش داشته است و «پاستاريوني» سهيل موفق نيز بعد از 9 هفته در مرز 2.5 ميليارد و «دزد و پري» نيز به نزدیکی ۱,۵میلیارد رسیده است. اما «اتاق تاريك» روح ا...حجازي،به رغم اقبال از سوي اصحاب رسانه و حساس بودن محتواي خود،پس از 44 روز به فروش يك ميليارد و 150 ميليون دست پيدا كرده است. رقمي كه «پارادايس» با يك هفته اكران به آن رسيده است.كمدي «تخته گاز» نيز با تكيه به بازيگران و محتواي عامه پسند خود پس از 23 روز يك ميلياردي شده و «درساژ» نیز در آستانه نیم میلیارد فروش است. در قعر آمار فروش سه فیلم کودک «امین و اکوان»، «اسکی باز» و «سندباد و سارا» و همچنین فیلم «ترانه» قرار گرفته که روی هم نیم میلیارد هم نفروخته‌اند.هرچند «بي نامي» ساخته عليرضا صمدي نيز به رغم تكيه بر ستاره پولسازي چون باران كوثري،پس از هفت هفته اكران تنها توانسته 81 ميليون در گيشه فروش داشته باشد. فيلمي كه متقاضي حضور در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر بود و در پي راه نيافتن به جشنواره، دو سال تعويق اكران شد و امسال نيز به دليل همزماني با آثاري چون «مارموز» شكست سنگيني را متحمل شده است.

با اين اوصاف و با تكيه بر آمار اكران زمستانه سال 96 كه با اكران بيش از 30 فيلم به بيش از 46 ميليارد تومان فروش دست يافته بود ، امسال و با اكران بيش از 28 فيلم در فصل زمستان تاكنون و با درنظر نگرفتن كمدي «هزارپا» كه يك تنه به اندازه يك فصل فروش انجام داد و اكران آن تا اوايل دي در برخي شهرستان ها ادامه داشت،بايد ديد اكران زمستانه 97 به چه سرنوشتي دچار خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.