انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 92738 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - 16:01
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف

لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف

در سال های گذشته اختلافات سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تصدی‌گری صوت و تصویر در فضای مجازی مهم‌ترین مساله این حوزه بوده است. اختلافاتی که نه تنها منشأ سکون و بازنگری چندباره در لایه قانونگذاری این رسانه‌ها شد، بلکه...

قانون-حمیدرضا پروازی/ فعال رسانه‌ای

در سال های گذشته اختلافات سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تصدی‌گری صوت و تصویر در فضای مجازی مهم‌ترین مساله این حوزه بوده است. اختلافاتی که نه تنها منشأ سکون و بازنگری چندباره در لایه قانونگذاری این رسانه‌ها شد، بلکه صاحبان رسانه‌های صوتی و تصویری در فضای مجازی را دچار تشتّت، سردرگمی و بلاتکلیفی‌کرد. این وضعیت تا جایی پیش رفت که ناگهان سازمان صداوسیما با معرفی موجودیت سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، درصدد پایان دادن به این آشفته بازار رسانه ای برآمد تا به‌واسطه ماهیت حاکمیتی خود، به این بلاتکلیفی‌ها پایان دهد. اما همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد تصدی‌گری غیرصنفی و حاکمیتی رسانه ملی، بستر را برای بروز تعارضات و نگرانی های متعدد برای آینده رسانه‌های خصوصی ایجاد کرد. باوجود اعلام های مکرر مسئولان سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر مبنی بر قانونگذاری و تسهیل‌گری تعاملی با صاحبان رسانه و به نوعی ابراز لیبرال گونه در تصمیم گیری ها توسط ایشان، اساس و بنیان سازماندهی به اين سبک و سیاق، آن هم در موضوعی با این درجه از اهمیت و تاثیرگذاری، كامل مستعد تشکیل سازوکاری است که در آینده‌ای نه چندان دور نیازمند اصلاح و بازنگری در آن به دلیل ماهیت متفاوت رسانه های امروز خواهد بود. این روند به گونه ای طی شده است که متاسفانه یکی از عالی‌ترین مقامات سازمان موردنظر بیان می کند مساله تشکیل و ادامه سازماندهی سازمان تنظیم مقررات جهت دریافت مجوزها و مطرح شدن در صحن علنی مجلس و دریافت مصوبات آن، به ریاست مجلس اعلام شده است اما باتوجه به حجم فعالیت‌های مجلس، این موضوع تا به حال به تعویق افتاده است که البته برای ما نیز اهمیتی ندارد!

نا گفته پیداست که تشکیل چنین سازمان مهمی اگر با درنظر گرفتن سازوکار قانونی آن و همچنین نیازمندی های واقعی رسانه‌های صوتی و تصویری که قطع به یقین آینده این صنعت را در کشور خواهند ساخت، همراه نباشد مشکلات متعددی را ایجاد خواهد کرد.در ادامه موارد زير به عنوان اهم موضوعات قابل توجه‌جهت اتخاذ تصمیمات بنیادین در این صنعت‌بیان می‌شود:

برخلاف تصور عموم مردم در ارتباط با آزادی مطلق رسانه های فراگیر برای برنامه سازی و پخش هرگونه محتوا به صورت عمومی در سطح جهان، وجود مجموعه ها و تشکل های تنظیم‌گر و قانونگذار در حوزه رسانه های صوتی و تصویری، مساله‌ای است که در بسیاری از کشورهای جهان مطرح بوده و در سال های گذشته اقدام به نظارت بر این حوزه و تنظیم‌گری در آن کرده اند. OFCOM و FCC مهم‌ترین نهادهایی هستند که در کشورهایی نظیرانگلستان و ایالات متحده آمریکا به این مهم می‌پردازند. مدیران ارشد این مجموعه ها در انگلستان توسط وزیر فرهنگ، رسانه و ورزش و در آمریکا به‌وسیله رییس جمهور تعیین می‌شوند. مساله بسیار مهمی که در فعالیت های این مجموعه‌ها قابل توجه است تشکیل کمیته های مشورتی در حوزه های تخصصی است تا از این طریق ضمن مشارکت دادن مردم و صاحبان رسانه‌ها در قانونگذاری و نظارت، از انحصار قانونگذاری در ید حاکمیت و دولت جلوگیری شود.

در روزهای گذشته مازنی نماینده تهران در ارتباط با طرح پیشنهادی «خط مشی، اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما»مطالبی را بیان کردند از جمله اینکه باتوجه به حاکمیتی بودن نهاد صداوسیما، چنانچه بخواهیم موضوع نظارت بر رسانه‌ها را به موجودیتی غیر از صداوسیما و اگذار كنيم باید تصميمات جديدي بگيريم و اقدام به اصلاح قانون اساسی كنيم و او این مساله را از محدودیت های اوضاع کنونی پنداشته‌اند. حال اینکه در نهادهای نظارتی اشاره شده در بند گذشته، این موضوع به سادگی و در تعامل بین ایشان، مردم و صاحبان رسانه سازماندهی شده است؛بنابراین چنانچه قصد پایه‌گذاری یک طرح، قانون و سازوکار اجرایی صحیح را داشته باشیم، بهتر آن است که با در نظر گرفتن همه جوانب و تجربه‌هایی که در راستای قانونمندی حوزه رسانه ها در سطح جهان وجود دارد، در جهت مصالح واقعی کشور تصمیماتی را اتخاذ كنيم.

همان‌طور که پیش از این نیز مطرح شد، در ماده سه طرح اشاره شده بیان می شود که مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی منحصرا بر عهده سازمان صداوسیماست. این بند یکی از پرمخاطره ترین و قابل تأمل ترین بندهای این طرح است که اتفاقا در ماه های گذشته منشأ اختلافات و بحث های فراوان در میان فعالان عرصه رسانه های مجازی بوده است، چراکه فلسفه وجودی محتواهای متنوع تولیدشده در بسترهای متعدد مجازی و استقبال مخاطبان از آن‌ها، رهایی از محدودیت های رسانه ملی با ملاحظات گوناگون آن بوده است؛بنابراین نتیجه منطقی سپردن انحصار به سازمان صداوسیما جهت تنظیم‌گری فضای مجازی و عدم توجه به ایجاد تشکل های تعاملی برای قانونگذاری، مانند دیگر کشورها، ایجاد شعبه دیگری از صداوسیما در فضای مجازی خواهد بود که قطعا این موضوع با رسالت پوشش سلیقه های متنوع مردم در تعارض قرار خواهد گرفت.

همچنین در ماده 14 این طرح، به تشکیل شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی خصوصی پرداخته شده است و در آنجا بیان می‌شود که فعالیت این شبکه های خصوصی با اجازه سازمان صداوسیما و تصویب هیات امنای آن امکان پذیر خواهد بود. مساله‌ای که در این شرایط پیش می آید، عدم خصوصی شدن واقعی این شبکه ها در صورت تحقق این ماده خواهد بود؛ چرا که در این صورت، همه شروط و المان های تشکیل شبکه موردنظر منطبق با سازمان بوده و گویی شبکه‌ای به شبکه‌های سازمان صداوسیما افزوده خواهد شد. درحالی‌که هدف مدیران و موسسان شبکه های موردنظر یقینا وسیع‌تر كردن سپهر رسانه‌ای کشور و پوشش سلیقه‌های متنوع مخاطبان، تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

با توجه به ملاحظات اشاره شده، لزوم توجه به اصلاحات قانونی و هراس نداشتن از طرح این موضوعات جهت توسعه هرچه بیشتر کشور، ضرورتی است که پس از گذشت 40سال از انقلاب اسلامی ایران باید موردتوجه دلسوزان واقعی کشور قرار گیرد؛ چرا که فرصت‌ها محدود و خطرات بی‌شمارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.