انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 92886 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - 18:42
 وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی

وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی

وزارت صمت پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در هشتم تیر 1390 و تايید آن در شورای نگهبان در تاریخ دوازدهم تیر همان سال ، در راستای کوچک سازی دولت با ادغام وزارت صنایع و معادن و همچنین وزارت بازرگانی تشکیل شد

قانون- هادی محمودی/ كارشناس حوزه بانکی و اقتصادی

وزارت صنعت ، معدن و تجارت پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در هشتم تیر 1390 و تايید آن در شورای نگهبان در تاریخ دوازدهم تیر همان سال ، در راستای کوچک سازی دولت با ادغام وزارت صنایع و معادن و همچنین وزارت بازرگانی تشکیل شد . چابک‌سازی دولت هدف عمده این ادغام بود که در عمل این امر محقق نشد و تنها در این ادغام، دو وزیر به یک وزیر تبدیل شد. این درحالی است که نه تنها تعداد کارکنان کاهش نیافت بلکه میزان هزینه‌های سازمانی نیز روند نزولی به خود نگرفت. نکته قابل تامل این است که مقام معظم رهبری نیز به این ادغام انتقاد داشتند و در این خصوص فرمودند: «یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود ، یعنی واقعا هنوز هم برای من حل نشده است». همچنین ایشان درخصوص تفکیک وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز تاکید کرده‌اند كه در این خصوص از نظر کارشناسان «خبیروامین» استفاده شود.

اما در آخرین واکنش به این موضوع ، ريیس جمهور محترم در جلسه رای اعتماد به وزیر بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی گفت: «می‌دانید بدون وزیر بازرگانی مستقل مسائل و مشکلات صادرات و واردات و تنظیم بازار در کشور حل نمی‌شود و به همین خاطر من در ابتدای کار دولت دوازدهم لایحه دو فوریتی خدمت شما فرستادم و از شما خواهش کردم ، وزارت بازرگانی را جدا کنید . به عنوان مسئول دولت خدمت شما عرض می‌کنم که راهی جز جداشدن وزارت بازرگانی وجود ندارد تا این وزارتخانه مستقل شود».کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که وزارت بازرگانی قبل از ادغام از لحاظ چابکی و اختصاصی عمل کردن ، عملکرد بهتری داشته و بر این اساس در تفکیک این وزارتخانه با دولت محترم هم‌نظر هستند اما معتقدند از آنجا که صادرات، محور توسعه اقتصادی است، بهتر است وزارت صادرات تشکیل شود، نه وزارت بازرگانی. متاسفانه در حال حاضر وزارت صمت تمام تلاش خود را معطوف برطرف کردن نیازهای داخلی کرده و برنامه مشخصی برای حوزه صادرات ندارد . عدم اتخاذ سیاست‌های درست صادراتی موجب نارضایتی صادرکنندگان و کاهش صادرات کشور شده است، ایجاد وزارتخانه‌ای مختص صادرات یا با رویکرد عمدتا صادراتی می‌تواند در مثبت شدن تراز تجاری کشور موثر بوده و با افزایش درآمدهای صادرات غیرنفتی از وابستگی به درآمدهای نفتی بکاهد . مقام معظم رهبری فرمودند: «یکی از آرزوهای من این است که یک روزی ما بتوانیم کشور را جوری اداره کنیم که حتی اگر لازم بود، یک قطره نفت هم صادر نکنیم و کشور اداره شود . البته کار آسانی هم نیست، کار بسیار مشکلی است. افزایش صادرات غیرنفتی موجب می شود که ما به این هدف نزدیک شویم». همچنین در دیدار با ريیس‌جمهور و اعضای هیات دولت تاکید کردند كه باید روند افزایش صادرات و کاهش واردات با شتاب بیشتري ادامه یابد. این فرمایشات حکیمانه، فصل الخطاب بوده و بر لزوم تشکیل وزارتخانه یا سازمانی مستقل برای صادرات دلالت دارد . نهادی که ساختار صادراتی داشته باشد و تمام دغدغه‌اش حمایت و توسعه صادرات باشد. بی شک تدابیر صادراتی موجب می‌شودکالاهایی در کلاس بین‌المللی تولید شود و مسیر اقتصادی کشور تغییر کرده و تجارت با نگاه به بازارهای جهانی توسعه یابد. متاسفانه سازمان توسعه تجارت ایران با داشتن رایزنان بازرگانی در 24 کشور ، که با هدف توسعه صادرات و افزایش سهم صادرات غیر نفتی کشور تشکیل شده است، در حال حاضر عملکرد عمدتا وارداتی از خود نشان می دهد، همچنین معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه با داشتن بیش از 150 سفارتخانه و سرکنسولگری در سراسر دنیا که بايد نقش تعیین کننده‌ای در بهبود مناسبات اقتصادی به ويژه در زمینه افزایش و تداوم صادرات کالا و خدمات ایفا كند نیز عملکرد مطلوبی را از خود نشان نداده است. پس بهتر است دولت و مجلس ترتیبی اتخاد كنند تا با تشکیل وزارت صادرات و انتزاع کامل یا بخشی از سازمان توسعه تجارت ایران و همچنین معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه به این وزارتخانه جدید ، از دوباره کاری، ناهماهنگی، بروکراسی اداری و موازی کاری در روند توسعه صادرات غیرنفتی کشور جلوگیری كنند. همان‌طور که اشاره شد صادرات، محور توسعه اقتصادی کشور ماست. امیدواریم حالا که زمزمه تفکیک وزارت صنعت ، معدن و تجارت مطرح شده است و ريیس جمهور محترم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش كرده که در این زمینه به دولت کمک كنند، دست‌اندرکاران محترم دولت و نمایندگان محترم مجلس اجازه دهند وزارت صادرات تاسیس شود یا وزارت صادرات و بازرگانی با رویکرد عمدتا صادراتی متولد شود.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.