انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 92949 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - 14:56
متهمِ طلبکار
قالیباف به جای پاسخگویی درباره بدهی‌های شهرداری فرار رو به جلو می‌کند

متهمِ طلبکار

داستان بدهی‌های کلان شهرداری تهران و میراث شومی که از دوره مدیریتی محمدباقر قالیباف در پایتخت بر جای مانده است، موضوعی نیست که بتوان به آسانی از آن گذشت و آن را حاشا کرد

قانون-گروه جامعه

داستان بدهی‌های کلان شهرداری تهران و میراث شومی که از دوره مدیریتی محمدباقر قالیباف در پایتخت بر جای مانده است، موضوعی نیست که بتوان به آسانی از آن گذشت و آن را حاشا کرد. به خصوص آنکه اعتراض های هفتگی پیمانکاران و طلبکاران دوره گذشته شهرداری تهران در خیابان بهشت را پایانی نیست و هر روز نیز بر بلندای صدای معترضان افزوده می شود. گزارش های بانکی و حسابرسی‌های پیوسته از شهرداری نیز همگی حکایت از ژرفای چاه بدهی های شهرداری تهران دارد اما باز هم در چنین شرایطی مسئول اول آشفتگی مالی شهرداری در دوره قبل گزارش ها را قبول نداشته و زیربار حقیقت نمی رود. چند روز قبل بود که شهردار سابق تهران که مدتی است باردیگر آنتن‌های تلویزیونی در اختیارش قرار گرفته تا به دلایلی نامعلوم! به ابراز سخن و عقیده بپردازد، در پاسخ به سوالی درباره بدهی 52 هزار میلیاردی دوره 12 ساله اش در شهرداری آن را «دروغ بزرگ» خواند. شهردار سابق تهران این اتهام را متوجه تیم فعلی مدیریت شهری کرد که رقم ۵۴ هزار میلیارد تومانی که مدیریت شهری فعلی به مدیریت شهری قبلی نسبت می‌دهد، یک دروغ بزرگ است و گفت:«در واقع هر کسی که نخواهد کار کند و بخواهد در قدرت بماند، باید دروغ بگوید! این افراد، برای ماندن در قدرت علاوه بر اینکه باید دروغ بگویند باید ذلت را هم بپذیرند و زد و بند کنند و در واقع چون کشور و جامعه نیاز به کار دارد، این افراد می‌آیند و بهانه‌های بیخودی می‌گیرند. وقتی شورای چهارم تمام شد، ما گزارش‌هایی را در خصوص میزان بدهی‌ها و اموال شهرداری تهران به شورای چهارم دادیم و این موضوع به‌صورت مصوبه شورا درآمد که میزان بدهی‌های شهرداری چقدر است و در نهایت نیز این مصوبه به شورای پنجم ارائه شد و هم‌اکنون نیز اسنادش موجود است.در آن مصوبه میزان بدهی‌های شهرداری تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بود که از آن رقم ۱۴هزار میلیارد تومان مربوط به طلب شهرداری از دولت است که این موضوع در دوره آقای نجفی شهردار وقت تهران نیز تاکید شد ؛علاوه بر اینکه باید دولت دهم یک میلیارد دلار براساس مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به شهرداری می‌داد که این موضوع نیز محقق نشد». همین اظهار نظر کافی بود تا در دو روز گذشته، بسیاری از کارشناسان شهری از اظهارات قالیباف شگفت زده شده و شورا نشینان پایتخت نیز اعتراض جدی به اظهارات مسبب اصلی مشکلات فعلی تهران داشته باشند.

تریبون های عجیب برای متهمان!

اینکه چرا بعد از گذشت بیش از 20 ماه از خداحافظی تیم مدیریتی گذشته شهرداری ، تریبونی مهم در اختیار نفر اول این تیم قرار گرفته تا به زیر سوال بردن اقدامات فعلی مدیریت شهری و فرار از مسئولیت پذیری دربرابر مشکلاتی که عامل آن بودند، بپردازند، سوالی جدی است که پاسخی براي آن نیست. در شرایطی که مدیریت فعلی شهر تهران در 20 ماه گذشته به دنبال باز کردن گره های مدیریتی حاصل از حضور 12 ساله یک تیم در اداره شهر تهران هستند و در مقابل انبوه مشکلات شهرداری از ازدیاد عجیب نیروی انسانی تا بدهی‌های سنگین قرار گرفته اند، شهردار سابق تهران به راحتی به اتهام زنی از تریبون رسانه ملی می پردازد. این درحالی است که اگر قرار است تریبونی در اختیار افراد قرار گیرد، باید برای طرح ده‌ها پرسش درباره سوء مدیریت و عملکرد مدیریت گذشته به خصوص در حوزه مالی و منابع انسانی باشد تا شهروندان در جریان واقعیت های گفته نشده دوره 12 ساله مدیریت شهر قرار گیرند.«محمود میرلوحی» عضو شورای شهر تهران در جلسه اخیر شورای شهر گفت که «شهرداران سابق تهران همچون نجفی، افشانی و حالا هم حناچی با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد، نمی‌خواهند عدد بدهی را بولد کنند؛ چرا که مانعی برای جذب سرمایه گذاری کنند اما حالا با ادبیاتی سخیف اظهاراتی بیان شده و لازم است صدا و سیما به شورا و شهرداری فعلی وقت پاسخگو باشد. محسن هاشمي، ريیس شورای شهر تهران نیز بااشاره به سخنان قالیباف دریک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و بايد صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.

عملکرد منفی غیرقابل کتمان!

بدهی بیش از 50 هزار میلیارد تومانی برجای مانده از دوره 12 ساله مدیریت قالیباف در تهران، مساله ای است که بارها در ماه‌های گذشته با اسناد و مدارک مختلف از سوی اعضای شورا و مدیران شهرداری به آن اشاره شده است. زهرانژادبهرام، عضو شورای اسلامی شهر تهران در این باره با بیان اینکه گزارش‌هایی از بخش‌های مختلف به شورای شهر تهران داده می‌شود که بیانگر آن است شهرداری‌ تهران بدهی سنگیني دارد، می گوید: تنها در یک مورد شهرداری تهران ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی دارد که وقتی بدانیم شهرداری تهران در فاصله یک‌سال و نیم اخیر وامی دریافت نکرده، پرواضح است که این بدهی متوجه مدیریت شهری در دوره آقای قالیباف است.از طرفی هفته ای نیست که طلبکاران بسیاری برای طرح شکایت خود به شهرداری تهران مراجعه نکنند و این وضعیت را نمی‌توان نادیده گرفت و گفت شهرداری تهران بدهی‌ای نداشته است.«پيروز حناچي» شهردار تهران اما در واكنش به اظهارات شهردار سابق پايتخت تنها به اين جملفه بسنده كرد كه «سر رخساره خبر مي دهد از سر درون!» اين در حالي است كه انتظار مي رود شهردار چهاردهم تهران جدي تر از هميشه پيگير حقوق شهر و شهروندان و اتهامات وارده به مديريت شهري باشد و در حالي كه شهرداري روزهاي سختي را به لحاظ تامين منابع مالي و حل و فصل مشكلات بر جاي مانده از قبل مي گذراند، اجازه ندهد كه اتهامات بي شايه عملكرد مديريت شهري را زير سوال ببرد.

آنچه عیان است ، چه حاجت به بیان است!

اظهارات تامل بر انگیز شهردار سابق تهران در حالی اتهامات زیادی را متوجه مدیریت شهری تهران کرده است که اعضای شورای شهر تهران معتقدند باید پاسخی روشن و قانونی به آن‌ها داد. «الهام فخاری» عضو شورای اسلامی شهر تهران در همین باره در گفت وگو با «قانون» با بیان اینکه وضعیت عملكردی دوره قبلی مدیریت شهری مشخص است و آنچه عیان است نیاز به بیان ندارد، می گوید: در برابر اتهامات وارد شده باید واحدهای حقوقی شهرداری و شورا و حتی شهردار تهران پیگیری لازم را داشته باشند تا به طور صریح اتهامات پیگیری شود. در مدت گذشته از حضور شورای پنجم در تهران تمام تلاش در شهرداری و شورا شد تا آرامش و امید در شهر ایجاد شود و با لحاظ منافع عمومی مردم، مشکلات و کاستی های برجای مانده از دوره قبل پیگیری و حل شود.مشکلات زیادی از دوره قبل در تهران مانده بود که هنوز هم هست و طلبکاران زیادی هر روز پیدا می شدند که با ارائه سند ومدرک به دنبال احقاق حقوق خود بودند. در چنین شرایطی مدیریت شهری تلاش کرده با ایجاد آرامش در فضای شهر به دنبال راه‌هایی برای حل مشکلات شهر باشد و در چنین شرایطی روا نیست که مدیریت شهری متهم به کم‌کاری یا ناتوانی شود؛ چرا که اگر موانع ایجاد شده از قبل در شهر نبود، تاثیرات برنامه های مدیریت شهری فعلی در پایتخت بیشتر می بود. عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه صدا و سیما باید فرصتی را فراهم کند تا شورا و شهرداری از عملکرد خود در دوره اخیر دفاع کرده و با اسناد پاسخ اتهامات را بدهد، می‌افزاید: البته باید در شورای شهر بررسی کنیم که ارائه اسناد و مدارکی که موید مشکلات برجای مانده از دوره قبلی شهرداری است، آیا به نفع مردم و شهر است؟ چرا که ما در دوره فعلی هرگز به دنبال برهم خوردن آرامش حاکم در فضای مدیریت شهری نیستیم.فخاری در پاسخ به این سوال که شهردار سابق تهران مدعی است مدیریت فعلی شهری در کار اجرایی ناتوان است و برای بقا ، دروغ بزرگ بدهی 54 هزار میلیاردی را مطرح کرده است، می افزاید: مردم و رسانه‌ها باید در این باره قضاوت کنند که ما کار کردیم یا نه؟این اتهام مشخصی است و باید پیگیری حقوقی شود اما وضع فعلی شهر به خوبی بیانگر عملکرد مدیریت شهری فعلی است. مردم در یک و نیم سال گذشته دیدند در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و ... کارهای مهمی شد و تنها در مورد آلودگی هوای تهران، وضعیت هوای امسال با سال های قبل قابل قیاس نیست و تاثیرات فعالیت های مدیریت شهری در این حوزه مشخص است.وی با بیان اینکه درباره میزان بدهی شهرداری و ابهامات مالی دوره قبلی شورا باید مراجع ذی صلاح ورود جدی داشته و با ابزار های مختلف وضعیت را مشخص کنند، می افزاید: نباید در این باره بازی رسانه ای به راه افتد؛ چرا که پای منافع شهر و مردم در میان است و باید به دنبال ایجاد امید در مردم بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.