انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 93004 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۵ - 14:51

اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان

اصلاح‌طلبی، اعتدال‌، اصولگرایی، عدالت‌محوری و ... مفاهیمی از این دست که در سال‌های اخیر هرکدام بر بوم سپهر سیاسی ایران نقشی زده‌اند؛ همه فراتر از نیات بازیگران و کارگزاران آن و جدای از درستی یا نادرستی مبانی فکری، گفتمان‌هایی هستند

قانون-شاهین زینعلی / پژوهشگر سیاسی

اصلاح‌طلبی، اعتدال‌، اصولگرایی، عدالت‌محوری و ... مفاهیمی از این دست که در سال‌های اخیر هرکدام بر بوم سپهر سیاسی ایران نقشی زده‌اند؛ همه فراتر از نیات بازیگران و کارگزاران آن و جدای از درستی یا نادرستی مبانی فکری، گفتمان‌هایی هستند که در جهت پاسخ به «بحران» جامعه ایران شکل گرفته‌اند. هرکدام از این گفتمان‌ها سعی در ارائه پاسخی به بحران و تلاشی برای سامان دوباره نظام سیاسی بر اساس آن پاسخ داشته و دارند و ذیل هرکدام از آن‌ها نیز خرده‌گفتمان‌هایی برای حوزه‌های مختلف شکل گرفته است.
اما شکست نسبی نمودهای عینی سیاست‌هایی که ذیل این گفتمان‌ها طراحی شده‌اند، نشان از مشکلات بنیادی‌تری دارد. فقدان یک ابرگفتمان که بتواند سمت‌وسوی گفتمان‌ها را ذیل یک استراتژی کلی ریل‌گذاری کند، مشهود است. از سوی دیگر ایدئولوژی‌های وارداتی برخواسته از نظام تفکر اروپایی به تشتت بیشتر در سامان سیاسی کشور منجر شده و چنانچه متفکری مانند سیدجواد طباطبایی اشاره می‌کند، پیش از هرچیز لزوم تحول در نظام «اندیشیدن» ایرانیان حس می‌شود. طباطبایی در همین راستا «اندیشیدن به ایران» را به عنوان راهی برای برون رفت از وضعیت موجود تفکر ارائه می‌دهد: احیای اندیشه ایرانشهری، نظامی از تفکر که وجوه مختلفی شامل ایرانیت، اسلام و تشیع و تفکر فلسفی را در بر گرفته و در نهایت آن را به تجدد پیوند می‌زند.
 یک نمونه ارجاع به نمودهای بحران تفکر و راه حل طباطبایی، از سوی وزیر راه و شهرسازی سابق، عباس آخوندی، در یکی از سخنرانی‌های او جالب توجه است. آخوندی در همایشی و در حالی که هنوز بر مسند وزارت در ایران تکیه زده است، با اشاره به مفهوم «ازجاکندگی» می‌گوید: «ریشه مشکلات در از جاکندگی اجتماعی است؛ ما دچار ازجاکندگی هویتی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و ... هستیم. در غربت قرارگرفتن مفهوم ایران این وضع را ایجاد کرده است: من در میان جمع و دلم جای دیگر است. در ایران زندگی می‌کنیم ولی درکش نمی‌کنیم». اشاره‌هایی به اندیشه ایرانشهری و تلاش برای موضوع قراردادن «ایران» برای سامان دادن به سیاست در کشور، در میان عالی‌ترین مقامات نظام سابقه داشته است. اما چه با پیشینه مدیریتی عباس آخوندی موافق باشیم و چه آن را نپسندیم؛ به جرأت می‌توان او را تنها فردی در میان مسئولان دانست که نه تلویحا بلکه با صراحت به طرح اندیشه ایرانشهری به عنوان ابرگفتمانی برای برون رفت از بحران سیاسی-اجتماعی ایران اشاره دارد.
اگر طباطبایی «اندیشیدن به ایران به عنوان موضوع» و احیای اندیشه ایرانشهری را عنوان کرده است؛ عباس آخوندی نیز تزریق این نگاه به بدنه مدیریتی کشور را وجه همت خود قرار داده بود. او حتی نسبت به ایجاد دبیرخانه‌ای زیر عنوان «دبیرخانه طرح توسعه اندیشه ایرانشهری» در وزارت مسکن اقدام کرد که قرار بود به منظور توسعه، تفهیم و تعمیق اندیشه ایرانشهری و همچنین پایدارسازی این جریان فکری فعالیت کند. خروج عباس آخوندی از کسوت وزارت، او را در راه ترویج اندیشه ایرانشهری به راه دیگری کشانده است: گفتن و نوشتن از لزوم تفکر ایرانشهری. او در جایی اشاره می‌کند: «پیشنهاد مشخص من به اصلاح‌گران جامعه این است که به‌جای شرط‌بندی روی اسب ریاست جمهوری با صداقت و راستی آن‌چه از موقعیت ایران می‌فهمند را با جامعه در میان بگذارند و شرط فعالیت سیاسی خود را موفقیت و پیروزی برای کسب قدرت نگذارند. باز کردن یک دریچه‌ درست و دورنمای واقعی و دست‌یافتنی پیش‌ِ روی مردم از پیروزی در انتخابات مهم‌تر است. با هم‌ به آن بیندیشیم».
بر این اساس کشاندن مباحث مربوط به اندیشه ایرانشهری به سطح اجتماع و دور کردن آن از حوزه سیاست روزمره، هدف تبدیل آن به «ابرگفتمانی» برای جهت‌دهی به گفتمان‌های مطرح در جامعه و  ترویج نگاه «ایران محور» را برای پرداختن به مسائل ریز و درشت حوزه‌های مختلف، دست‌یافتنی‌تر می‌کند. اندیشه ایران‌شهری باید به عنوان یک سیاست‌گذاری عمومی دربیاید و از حالت اندیشه‌ای انتزاعی خارج شده و در برنامه‌ها و طرح‌های ملی لحاظ و اجرایی شود.از این رو تجربه دبیرخانه طرح گسترش اندیشه ایرانشهری، تجربه موفقی بود که اکنون می‌تواند در غالب سازمانی مردم‌نهاد و غیر دولتی دنبال شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.