انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 9373 | تاریخ : ۱۳۹۵/۷/۳ - 10:30
احتمال وقوع یکشنبه های سیاه
4 سناریوی پیش روی احمدی نژاد در کارزار انتخابات چیست؟

احتمال وقوع یکشنبه های سیاه

احمدي نژاد نشان داد كه اقداماتي را انجام مي‌دهد كه هيچ نسبتي با منافع ملي ندارد و بعيد نيست وي در ادامه راه براي آنكه قدرت خود را به رخ مخالفان بكشد، دست به اقداماتي بزند كه يادآور خانه‌نشيني‌ها، سرپيچي‌ها و يكشنبه‌هاي سياهي ديگر باشد

قانون- فضاي سياست ايران اين روزها با توجه به نزديك شدن به انتخابات پيچيدگي‌هاي فراواني پيدا كرده است. جريان‌هاي سياسي و افرادي كه در عرصه سياست ايران شهره هستند با اعلام نظرها و اظهاراتي سعي مي‌كنند تا فضا را به نوعي تغيير دهند كه به سود آنها باشد. حال اين اظهارات و اقدامات يا بر پايه حقيقت است يا اينكه ادعاهايي بي مبناست كه تنها براي پيشبرد اهداف سياسي در دستور كار قرار مي‌گيرد.

به گزارش قانون به نقل از نامه نیوز،بدون شك انتخابات سال آينده به دليل مناسبات خاص سياسي كه در ايران حاكميت دارد، از اهميت و حساسيت فراواني برخوردار است. ولي عدم كنترل برخي سياستمداران بر علم سياست سبب شده‌است تا اين حساسيت به التهاب تبديل شود و با توجه به اين كه مردم كشورمان به تازگي از يك دوره انتخاباتي سخت كه آن هم كارزار 7 اسفند 94 است، رها شده‌اند، آشفته كردن اذهان آنها در آستانه يك انتخابات ديگر چندان سنجيده نيست.

براي مثال در اين روزها با توجه به اينكه برخي شايعات از احتمال حضور محمود احمدي نژاد به عرصه انتخابات حكايت دارد، برخي كه از وي دل خوشي ندارند سعي مي‌كنند در فضايي رسانه‌اي اين حضور را زير سوال برده و آن را با حاشيه همراه كنند.

منكرات سياسي

فراموش نشود اينكه احمدي نژاد با توجه به تجربه 8 ساله ریاست جمهوری صلاحيت حضور در عرصه انتخابات را دارد يا خير، خود جاي بحث است ولي اگر برخي با استفاده از مصونيت‌ها و رانت‌‌هايي كه دارند هر سخني را به زبان بياورند و فضاي جامعه را با تشكيك روبه‌رو كنند، خود از منكرات روزگار است كه نبايد صورت بگيرد.

در اين چند مدت برخي چهره‌هاي عالم سياست ادعاهايي را در فضاي مجازي منتشر كردند كه گويي از مقامات بالادستي نظام فرمان آمده است كه احمدي نژاد نبايد در عرصه انتخابات شركت داشته باشد.

گذشته از اينكه اين ادعا تا چه اندازه براي مردمسالاري ديني و بخش جمهوريت نظام مضر است، بدون شك احمدي نژاد نيز فردي نيست كه با اين حرف‌ها دست از تقلا بردارد و بايد در انتشار اين ادعاها شك كرد.

به طور حتم احمدي نژاد در ادامه بازي چند مسير را براي ماندن در عرصه سياست ايران انتخاب مي‌كند. اول اينكه احمدي نژاد را نبايد فردي ناتوان در زمينه جذب قشر خاكستري جامعه دانست. او به راحتي با پراكنده سازي شعارهاي مختص خود مي‌تواند جريان‌هاي مختلف مردمي را كه تشنه برخي ادعاها هستند را به خود جلب كند و در آينده نزديك به انتخابات اين نيروي بالقوه را به جماعتي بالفعل تبديل كند كه مانند سلي ويرانگر تمام تصورات اقتدارگرايان و تحول‌خواهان را از بين ببرد.

دوم اينكه شايد احمدي نژاد در ادامه، تمام توان خود را تجميع كند تا از گزينه‌اي كه بيشترين نزديكي را به منافع وي و نه به افكار و اعتقادات او دارد، حمايت كند. در اين گمانه، نه مي‌توانند جلوي آمدن آن را بگيرند ونه ديگر احمدي نژاد به گزينه محتمل و پيروز اجازه تكرار اشتباهات گذشته را مي‌دهد! با اين وضعيت، احمدي نژاد به هاشمي دومي تبديل خواهد شد كه فردي مانند روحاني را روانه انتخابات كرده كه قدرتي چندين برابر هاشمي در برابر مخالفان پيدا كرده‌است و ميدان بازتري براي بازي ها و رسيدن به اهداف را دارد.

سوم، احمدي نژاد به عنوان اپوزسيوني داخل نشين، سبد راي خود را از حضور در انتخابات دوازدهم رياست جمهوري نهي كند. اين اقدام به منزله اعلام نبرد با جريان‌هايي است كه تلاش مي‌كردند او را در اين بازي به نفع خود مصادره كنند و در پايان، دست رد به سينه وي بزنند.مهلك‌ترين بخش ماجرا اين قسمت آخر است، چرا كه وي به عنوان چهره‌اي با سبد راي نسبي، انتخابات تحت كنترل حسن‌روحاني را با چالش روبه‌رو كرده،جريان‌هاي هم‌فكر را دست‌خالي گذاشته و رقباي سرسخت خود را براي ادامه بازي به جان هم انداخته است.

آن روي سكه

البته گزينه‌چهارم و خوشبينانه ديگري نيز وجود دارد و اينكه، احمدي نژاد صبر كرده تا اين انتخابات به خوبي و خوشي بگذرد و در سال 1400 با قدرت بيشتر و زماني كه ديگر رقيبي مانند حسن روحاني نيز ندارد وارد ميدان شود. در آن سال ديگر مردم نيز كم‌تر شرایط کشور در سال های 84 تا 92 را بر یاد دارند و با فراموشي افكار عمومي، وي در كسوتي جديد مي‌تواند واردعرصه شده و براي چند سال ديگر، رييس‌جمهور ايران باقي بماند.

شايد يكشنبه‌هاي سياه در راه باشد!

ناگفته نماند،احمدي نژاد در طول مديريت هشت‌ساله‌خود بر دولت‌هاي نهم‌و دهم نشان داد كه به راحتي اقداماتي را انجام مي‌دهد كه هيچ نسبتي با منافع ملي ندارد و بعيد نيست وي در ادامه راه براي آنكه قدرت خود را به رخ مخالفان و رقباي خود بكشد، دست به اقداماتي بزند كه يادآور خانه‌نشيني‌ها، سرپيچي‌ها و يكشنبه‌هاي سياهي ديگر باشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.