انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رشد تسهیلات خرید مسکن به صلاح نیست
گرفتن وام كوتاه مدت برای خرید 5 فروند هواپیما
سکه تمام ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان!
پیشنهاد توزیع کالاهای احتکار شده بین زوج های جوان
پرونده افزایش قیمت بلیط هواپیما روی میز مجلس
ثبت یک رکوردتاریخی برای بورس درآخرین روزتابستان
پشت پرده توطئه برخی اعضای اوپک علیه ایران
بازنشستگان چشم انتظار وام ۴ میلیون تومانی
عمده سپرده‌های مردم در کدام بانک‌هاست؟
مخالفان انتشار لیست‌‌ ارزبگیران دولتی چه کسانی هستند؟
اجناس محتکران هنوز وارد بازار نشده است
پرداخت دو هزار میلیارد تومان تسهیلات به بازنشستگان
بابک زنجانی ها به دنبال بورس نفت !
ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد
کاهش ۵۰ درصدی سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی
بیش از نیمی از معاونان شریعتمداری رفتنی هستند
شفاف سازی درباره 11 میلیارد دلار ارز دولتی
دست واسطه گران کوتاه شود
دوعضو اوپک علیه ایران فعالیت‌ می‌کنند
هرتصمیم خلاف منافع ملی را«وتو»می‌کنم
واردات ارز و طلا به کشور مجاز شد
انتظار نداشته باشیم با بنزین ۱۰۰۰ تومانی قاچاق نشود
قبل از سوءاستفاده عناصر بیگانه، مشکلات مردم را حل کنیم
چاره اندیشی اساتیدپس از وقوع مشکلات
اهداف و مدل‌ تحرک‌های مشکوک عربستان در عراق
پالایشگاههای هند پول ایران را به روپیه می پردازند
مشکل ترخیص مواد اولیه حل شده است
همراه فرودگاههای تهران از راه رسید
زنگنه در اجلاس اوپک شرکت نمی‌کند
چه‌میزان کفش به عراق و افغانستان صادر می‌کنیم؟
درخواست احتساب تورم در محاسبه قیمت گندم
کمبود شدید گوشت منجمد برزیلی در الیگودرز
بنزین ۱۰۰۰ تومانی قاچاق می شود
چقدر اسکناس و سکه داریم؟
سازمان هواپیمایی اختیاری در تعیین نرخ بلیت دارد؟
تصویب طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس
تثبیت نرخ انواع سکه در بازار آزاد
تب تقاضای مسکن بی‌کیفیت بالا رفت
افزایش رشد اقتصادی روسیه
اظهارات عضو مجمع کارگران درباره حقوق کارگران
نرخ مشارکت اقتصادی زنان ایران بدتر اززنان عربستان
بانک‌های زیان‌ده ایران را ونزوئلا می‌کنند
چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟
معرفی مقصر اصلی بحران ظروف یک‌بار مصرف
ورود دلار از افغانستان شدت گرفت
آینده غول‌های کره‌ای در بازار ایران
آزادسازی نرخ ارز در راستای شوک درمانی است
دور زدن تحریم ها را بلدیم
روند کاهشی دلار
افزایش حقوق امکان پذیر نیست
بیشتر
کد خبر: 9438 | تاریخ : ۱۳۹۵/۷/۳ - 13:50
پیوستن به FATF ، موفقیت یا انفعال

پیوستن به FATF ، موفقیت یا انفعال

FATFسازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار G7 با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی تأسیس شده است و در سال ۲۰۰۱ در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت.

قانون-حسین محمودی اصل- کارشناس اقتصادی:

پیوستن به گروه اقدام مالی، در روزهای گذشته ودرمحافل گوناگون و از زوایای مختلف مورد بحث قرار گرفت. اغلب مباحث با رویکرد سیاسی و با چاشنی انتخاباتی همراه بود ، چراکه اغلب اظهارنظرها بدون داشتن اطلاعات کافی بیان شد. با نزدیکی به انتخابات، رنگ وبوی سیاسی در جای‌جای گفته‌های  گروه‌ها و احزاب بیشتر دیده خواهد شد و گاه منافع ملی، نقش ابزاری به خود خواهند گرفت. دولت به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی، در پاره‌ای موارد  در چنان فضای رسانه‌ای گرفتار می شود که چندین روز چالشی را برای پاسخ‌گویی و ارائه توضیحات سپری می‌کند. گاه این ضعف چنان تاثیرگذار است که رقبا از آن بیشترین استفاده را برده و در اندک زمانی چنان فضاسازی می‌کنند که یک موفقیت بوی خیانت و اغفال به خود می‌گیرد اما پس از حضور دولتمردان و اطلاع‌رسانی لازم، آرامش و اطمینان بر جامعه حکم‌فرما می‌شود. این نوع ضعف اطلاع‌رسانی در مساله برجام، خرید هواپیما، فیش‌های حقوقی و.. نیز دیده شد. شاید تاثیرگذاری بر موضوع املاک به اصطلاح نجومی شهرداری نیز در فضای موجود در دستور کار عده‌ای بوده است چراکه به نظر می‌رسد موج انتشار فیش حقوقی و سپس گزارش املاک نجومی به این سمت می رود که به یک استراتژی مبارزات انتخاباتی و حزبی تبدیل شود و رقبا به‌دنبال به دست آوردن برگ برنده و پاتک به اردوگاه هم هستند. اما در خصوص پیوستن به گروه ویژه  اقدام مالی باید گفت، توطئه دشمنان بر عدم عضویت ایران بوده است و تعلیق کلیه محدودیت‌های نظام پولی و مالی کشور از سوی گروه کاری اقدام مالی بدون اخذ الزامات، یک موفقیت برای کشور است.

FATFیک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار G7 با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی تأسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ عملا در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت. در سال 2012 مقابله با تامين مالي فعاليت‌های اشاعه‌ای نيز به ماموريت اين گروه اضافه شد و در همين سال، آخرين ويرايش توصيه‌های خود را براي مقابله با جرايم مالی (تامين مالي تروريسم، تامين مالي فعاليت‌هاي اشاعه‌اي، پولشويي و …) منتشر کرد. اين گروه، ميزان پيشرفت کشورهای عضو در زمينه پياده‌سازی توصيه‌های اين گروه را رصد می‌‌کند. همچنين پيشرفت تصويب و اجرای توصيه‌های گروه در سطح جهان را نيز نظارت مي‌کند. به‌عنوان مثال وجود نظام بانکی شفاف که در آن دولت‌ها توان رصد منابع حاصل از پولشویی و کمک به اشاعه تروریسم را داشته باشند مورد نظر این گروه است اما ارائه اطلاعات مشتریان واشخاص به این گروه الزامي نیست. بنابراین جای نگرانی ندارد و به عبارتی با پیوستن به این گروه، میزان ریسک سرمایه‌گذاری و ریسک اقتصادی کشور کاهش می‌یابد. زيراکه عدم عضویت، با فضاسازی دشمنان چنان منعکس می‌شد که ایران اسلامی به جهت پولشویی و کمک به تروریسم، حاضر به عضویت نیست . نکته دیگر اینکه اگر در FATF  الزام در اختیار قرار دادن اطلاعات مشتریان بود 196 کشور از جمله سويیس در آن عضو نمی‌شدند . به عبارت ساده، شرط عضویت در این گروه، اطمینان از وجود سیستم شفاف مالی در یک کشور و اراده آن کشور مبنی بر مبارزه با پولشویی و تروریسم است.عدم حضور کشورمان را در این گروه و قرار گرفتن در زمره کشورهایی از جمله کره شمالی، فقط می توان یک غفلت دانست. البته اقدام به پیوستن به این گروه از دولت قبل و مجلس نهم شروع شده وادامه دارد. گروه کاري اقدام مالي، کشورها را به سه دسته تقسيم کرده است؛ يک دسته کشورهايي هستند که کاملا با توصيه‌های اين گروه منطبق بوده و آن‌ها را اجرا کرده‌اند؛ اين گروه بيشتر کشورهای توسعه‌يافته هستند. گروه دوم کشورهايی هستند که در حال پيشرفت و انطباق با استانداردهای مشخص‌شده هستند. دسته آخر، کشورهايی هستند که همکاری با اين گروه نداشتند و لذا از نظر گروه، کشورهای دارای خطر پولشويی و تامين مالی تروريسم هستند. اين دسته خود به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ يک دسته کشورهايی که عليه آن‌ها «اقدام متقابل» انجام نمی‌شود. دسته ديگر آن‌هايی هستند که علاوه بر بودن در ليست سياه، عليه‌شان اقدام متقابل نيز صورت می‌گيرد و کشورمان در سال‌های گذشته و در شرایط تحریم، در لیست سیاه اقدام متقابل قرار گرفته بود .
اینک که فضای جامعه با توضیحات دولتمردان، با گروه ویژه اقدام مالی آشنا شده است، ضرورت دارد دولت با همراهی و هماهنگی مجلس و اطلاع‌رسانی مناسب، مقدمات پیوستن به این گروه را فراهم آورد. بی شک شورای عالی امنیت ملی، نقش مهمی در اطمینان‌بخشی به حفظ اطلاعات مالی و امنیتی خواهد داشت و به طور قطع، صلاح کشور با تدبیر مناسب در پیش گرفته خواهد شد. مخالفت، نقد و یا موافقت  با موضوعات ملی، طبیعی است، چه بهتر است که دولت، قبل از قضاوت‌های عجولانه افراد کم‌اطلاع، اطلاع‌رسانی مناسب را در دستور کار خود قرار دهد و با همکاری رسانه ملی، از نگرانی ملت و دلسوزان جلوگیری كند. البته شاید عده‌ای، شفافیت داخلی در حوزه مالی و رصد فعالیت‌های اقتصادی آنان را براي خود آسیب بدانند و در تحقق منافع گروهی، منافع ملی و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند اما بی‌تردید ملت و نظام، بسیار هوشیارتر عمل می‌کنند وحافظ منافع ملی خواهند بود .
 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.