انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 9438 | تاریخ : ۱۳۹۵/۷/۳ - 13:50
پیوستن به FATF ، موفقیت یا انفعال

پیوستن به FATF ، موفقیت یا انفعال

FATFسازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار G7 با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی تأسیس شده است و در سال ۲۰۰۱ در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت.

قانون-حسین محمودی اصل- کارشناس اقتصادی:

پیوستن به گروه اقدام مالی، در روزهای گذشته ودرمحافل گوناگون و از زوایای مختلف مورد بحث قرار گرفت. اغلب مباحث با رویکرد سیاسی و با چاشنی انتخاباتی همراه بود ، چراکه اغلب اظهارنظرها بدون داشتن اطلاعات کافی بیان شد. با نزدیکی به انتخابات، رنگ وبوی سیاسی در جای‌جای گفته‌های  گروه‌ها و احزاب بیشتر دیده خواهد شد و گاه منافع ملی، نقش ابزاری به خود خواهند گرفت. دولت به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی، در پاره‌ای موارد  در چنان فضای رسانه‌ای گرفتار می شود که چندین روز چالشی را برای پاسخ‌گویی و ارائه توضیحات سپری می‌کند. گاه این ضعف چنان تاثیرگذار است که رقبا از آن بیشترین استفاده را برده و در اندک زمانی چنان فضاسازی می‌کنند که یک موفقیت بوی خیانت و اغفال به خود می‌گیرد اما پس از حضور دولتمردان و اطلاع‌رسانی لازم، آرامش و اطمینان بر جامعه حکم‌فرما می‌شود. این نوع ضعف اطلاع‌رسانی در مساله برجام، خرید هواپیما، فیش‌های حقوقی و.. نیز دیده شد. شاید تاثیرگذاری بر موضوع املاک به اصطلاح نجومی شهرداری نیز در فضای موجود در دستور کار عده‌ای بوده است چراکه به نظر می‌رسد موج انتشار فیش حقوقی و سپس گزارش املاک نجومی به این سمت می رود که به یک استراتژی مبارزات انتخاباتی و حزبی تبدیل شود و رقبا به‌دنبال به دست آوردن برگ برنده و پاتک به اردوگاه هم هستند. اما در خصوص پیوستن به گروه ویژه  اقدام مالی باید گفت، توطئه دشمنان بر عدم عضویت ایران بوده است و تعلیق کلیه محدودیت‌های نظام پولی و مالی کشور از سوی گروه کاری اقدام مالی بدون اخذ الزامات، یک موفقیت برای کشور است.

FATFیک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار G7 با توجه به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پولشویی تأسیس شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ عملا در مبارزه با تأمین مالی تروریسم گسترش یافت. در سال 2012 مقابله با تامين مالي فعاليت‌های اشاعه‌ای نيز به ماموريت اين گروه اضافه شد و در همين سال، آخرين ويرايش توصيه‌های خود را براي مقابله با جرايم مالی (تامين مالي تروريسم، تامين مالي فعاليت‌هاي اشاعه‌اي، پولشويي و …) منتشر کرد. اين گروه، ميزان پيشرفت کشورهای عضو در زمينه پياده‌سازی توصيه‌های اين گروه را رصد می‌‌کند. همچنين پيشرفت تصويب و اجرای توصيه‌های گروه در سطح جهان را نيز نظارت مي‌کند. به‌عنوان مثال وجود نظام بانکی شفاف که در آن دولت‌ها توان رصد منابع حاصل از پولشویی و کمک به اشاعه تروریسم را داشته باشند مورد نظر این گروه است اما ارائه اطلاعات مشتریان واشخاص به این گروه الزامي نیست. بنابراین جای نگرانی ندارد و به عبارتی با پیوستن به این گروه، میزان ریسک سرمایه‌گذاری و ریسک اقتصادی کشور کاهش می‌یابد. زيراکه عدم عضویت، با فضاسازی دشمنان چنان منعکس می‌شد که ایران اسلامی به جهت پولشویی و کمک به تروریسم، حاضر به عضویت نیست . نکته دیگر اینکه اگر در FATF  الزام در اختیار قرار دادن اطلاعات مشتریان بود 196 کشور از جمله سويیس در آن عضو نمی‌شدند . به عبارت ساده، شرط عضویت در این گروه، اطمینان از وجود سیستم شفاف مالی در یک کشور و اراده آن کشور مبنی بر مبارزه با پولشویی و تروریسم است.عدم حضور کشورمان را در این گروه و قرار گرفتن در زمره کشورهایی از جمله کره شمالی، فقط می توان یک غفلت دانست. البته اقدام به پیوستن به این گروه از دولت قبل و مجلس نهم شروع شده وادامه دارد. گروه کاري اقدام مالي، کشورها را به سه دسته تقسيم کرده است؛ يک دسته کشورهايي هستند که کاملا با توصيه‌های اين گروه منطبق بوده و آن‌ها را اجرا کرده‌اند؛ اين گروه بيشتر کشورهای توسعه‌يافته هستند. گروه دوم کشورهايی هستند که در حال پيشرفت و انطباق با استانداردهای مشخص‌شده هستند. دسته آخر، کشورهايی هستند که همکاری با اين گروه نداشتند و لذا از نظر گروه، کشورهای دارای خطر پولشويی و تامين مالی تروريسم هستند. اين دسته خود به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ يک دسته کشورهايی که عليه آن‌ها «اقدام متقابل» انجام نمی‌شود. دسته ديگر آن‌هايی هستند که علاوه بر بودن در ليست سياه، عليه‌شان اقدام متقابل نيز صورت می‌گيرد و کشورمان در سال‌های گذشته و در شرایط تحریم، در لیست سیاه اقدام متقابل قرار گرفته بود .
اینک که فضای جامعه با توضیحات دولتمردان، با گروه ویژه اقدام مالی آشنا شده است، ضرورت دارد دولت با همراهی و هماهنگی مجلس و اطلاع‌رسانی مناسب، مقدمات پیوستن به این گروه را فراهم آورد. بی شک شورای عالی امنیت ملی، نقش مهمی در اطمینان‌بخشی به حفظ اطلاعات مالی و امنیتی خواهد داشت و به طور قطع، صلاح کشور با تدبیر مناسب در پیش گرفته خواهد شد. مخالفت، نقد و یا موافقت  با موضوعات ملی، طبیعی است، چه بهتر است که دولت، قبل از قضاوت‌های عجولانه افراد کم‌اطلاع، اطلاع‌رسانی مناسب را در دستور کار خود قرار دهد و با همکاری رسانه ملی، از نگرانی ملت و دلسوزان جلوگیری كند. البته شاید عده‌ای، شفافیت داخلی در حوزه مالی و رصد فعالیت‌های اقتصادی آنان را براي خود آسیب بدانند و در تحقق منافع گروهی، منافع ملی و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند اما بی‌تردید ملت و نظام، بسیار هوشیارتر عمل می‌کنند وحافظ منافع ملی خواهند بود .
 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.