انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
تاریخ
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: 9766 | تاریخ : ۱۳۹۵/۷/۵ - 20:47
عباس امیرانتظام : مسئله سفارت به زعم من یک توطئه آمریکا بوده است
برگی از تاریخ

عباس امیرانتظام : مسئله سفارت به زعم من یک توطئه آمریکا بوده است

برگرفته ازدیدار خبرنگار روزنامه «صبح آزادگان» با عباس امیرانتظام- ۱۹ خرداد ۱۳۵۹

قانون-
ضمن دیدار از رئیس زندان اوین فرصتی پیش آمد تا سری به عباس امیرانتظام سخنگوی دولت موقت بزنیم. هنگامی که به سراغش رفتیم در خواب بود و پس از مدتی که بیدار شد ما را پذیرفت. در اتاقش که یک اتاق معمولی و نسبتا بزرگ ۳ تخته بود تعدادی کتاب و تعدادی هم قرص و شربت و ... دیده می‌شد. کتاب‌ها اکثرا مذهبی بود. از روزنامه ما گله داشت که چرا چند مورد به او اتهام خیانت زدیم بدون آنکه از او جوابی خواسته باشیم. حاضر شد که به سئوالاتمان پاسخ بگوید. از او سئوال کردیم نظر شما درباره اتهاماتتان چیست گفت: من کلیه اتهامات خود را رد می‌کنم. همه کارهایی که کرده‌ام کارهای بسیار عادی و معمولی بود که جزء جزء آن با اجازه و آگاهی آقای نخست‌وزیر بوده است و در هیچ موردی بدون اطلاع دولت نه تماسی گرفته شد و نه مذاکره‌ای انجام گرفت. سیاست قبلی این بود که دولت روابط خویش را با کشورها حفظ کند حال، بهتر و یا بدتر شدن آن چیزی بود که شورای انقلاب و دولت باید درباره آن نظر می‌دادند و من هم چه در زمان عضویت در دولت به سمت معاون نخست‌وزیر و چه به عنوان سفیر ایران در سوئد هیچ تماس خصوصی و مذاکره شخصی نداشته‌ام و تمام صحبت‌ها و دیدارهایم با سفرای کشورها یا نمایندگانش کلی بوده است و همه چیز به اطلاع نخست‌وزیر و شورای انقلاب رسیده است.
درباره دانشجویان پیرو خط امام نظرتان چیست؟
اصولا من اتهاماتی را که به من در رابطه با مسئله افشاگری زده شده رد می‌کنم اما نه اینکه دانشجویان مسلمان را محکوم نمایم، نه اصولا مسئله سفارت به زعم من یک توطئه آمریکا بوده است بدین شکل که آمریکا تمامی پرونده‌های مربوط به ایادی و مزدوران خود را از بین برد و تنها یک سری پرونده مربوط به نهضت آزادی را باقی گذارد تا آن‌ها را لکه‌دار کند. البته در این رابطه پرونده عده‌ای از وابستگانش را هم همراه آن باقی گذارد اما شما از خود نمی‌پرسید که چطور در عرض این ۲۷ سالی که آمریکا در ایران نفوذ داشت چطور از بین این همه مزدوران و وابستگان حلقه به گوش تنها همین چند پرونده باقی مانده است؟ آن هم اکثرا از نهضت آزادی ایران؟ این اگر یک توطئه آمریکا نباشد پس چیست؟
بسیاری سیاست کلی دولت قبل را انقلابی نمی‌دانستند و این جریان را جریان تمایل به آمریکا می‌دانستند. شما چه می‌گویید؟
بله صحبت‌هایی می‌شده و می‌شود که سیاست دولت قبلی انقلابی نبوده و گام به گام بوده و غیره اما من می‌گویم که سیاست همین است. بیشتر توضیح دهم، اگر شما بخواهید یک خانه بسازید اول می‌روید و سقفش را درست می‌کنید یا اول بنا را می‌چینید بعد دیوارها را بعد سقف را؟ به این می‌گویند مرحله به مرحله عمل کردن و سیاست هم جز این نیست که باید مرحله به مرحله عمل کرد .حالا می‌شود شما یک مرتبه بروید و سقف را بسازید و بگویید انقلابی عمل کرده‌ام؟ در دولت قبلی ما شاهد تمرکز مراکز قدرت بودیم و هزار مشکل دیگر. من در آن زمان در ملاقات با نماینده ایتالیا پیش‌بینی کرده بود که با روندی که انقلاب دارد رابطه ما با آمریکا قطع خواهد شد. می‌خواهم این را از سفیر ایتالیا بپرسید که امیرانتظام در آن ملاقات غیرمنتظره چه گفت؟ اصولا ما با آمریکا قرار و مداری نداشتیم هر چه که بود یک سلسله مراتب سیستماتیک عادی بود آن هم به شکل کلی. تازه بیشتر از همه چوبش را من خوردم. آقای بازرگان که خود پانزده سال در زندان بود سازشکار شد؟ بزرگترین ظلم تاریخ در مورد من صورت گرفته است. آنچه که درباره من پیش آمده تا به حال سابقه نداشته، کسی که خدمت به انقلاب کرده و خادم به انقلاب بوده است حالا باید بی‌گناه در زندان باشد. من هنوز هم نیروی جسمی و هم نیروی فکری دارم که دوباره برای انقلاب خدمت کنم در حالی که اینجا بیکار افتاده‌ام ...

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.