انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۰۰۰۹۴ | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۱ - شماره: 1182
رییس قوه قضاییه با اشاره به حجم بسيار پرونده های وارده به دستگاه قضایی خبر داد

اقدامات موثر براي برخورد با اصحاب ثروت و قدرت

گروه حقوق و قضا

رییس قوه قضاییه با اشاره به اقدامات موثر قوه قضاییه در زمینه برخورد با مفاسد و رسیدگی به پرونده‌های اصحاب ثروت و قدرت، حل مشکلات معیشتی و مسائل اقتصادی مردم را مساله‌ای مهم و اساسی و نیازمند تلاش همگانی دانست. آیت ا... آملی لاریجانی در دیدار با ريیس و اعضای شورای قضایی استان خراسان رضوی در مشهد مقدس، ضمن تبریک اعیاد ماه معظم شعبان، این ایام را فرصت مغتنمی براي خودسازی و قرب به حق تعالی دانست. آملی لاریجانی با تقدیر از اقدامات انجام شده در مجموعه قضایی استان خراسان رضوی ، خدمت به مردم به‌ویژه در جوار شریف رضوی را یک توفیق بزرگ الهی برشمرد و افزود: اهمیت جایگاه و کار قوه‌قضاییه نیاز به تاکید مجدد ندارد زيرا این مهم در قانون اساسی و در مبانی شرع مقدس موردتصریح قرار گرفته است.

ريیس دستگاه قضایی با اشاره به حوزه گسترده وظایف این قوه، خاطرنشان کرد: علاوه بر وظیفه فصل خصومت و احقاق حق، بر اساس اصول قانون اساسی، وظایف نظارتی مهمی از جمله نظارت بر دستگاه‌های اجرایی و رسیدگی به دادخواهی مردم از دستگاه‌های دولتی از طریق سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری و مانند آن‌ها بر عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است.آملی لاریجانی با اشاره به حجم زیاد پرونده های وارده به دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: در کنار رسیدگی به این پرونده‌ها، قوه قضاییه اهتمام ویژه ای به رسیدگی به پرونده‌های مهم ملی و پرونده‌هایی که اطراف آن‌ها اصحاب ثروت و قدرت بوده اند، داشته است؛ در حالی که رسیدگی به این گونه موارد نیازمند مجاهدت است، چه آنکه اینان به راحتی در مقابل اجرای عدالت و قانون تمکین نمی‌کنند.

ريیس دستگاه قضایی افزود: از جمله اقدامات مهم قوه قضاییه در سال‌های اخیر رسیدگی به برخی پرونده‌های کلان بوده که نظیر آن در دستگاه قضایی سابقه نداشته و علت برخی هجمه‌ها علیه دستگاه قضایی، ناشی از همین امر بوده است.

آملی لاریجانی با اشاره به حضور موثر و میدانی دستگاه قضایی در صحنه‌های مختلف و در دفاع از حقوق عامه خاطرنشان کرد: چنانچه کار قوه قضاییه در اصلاح امور، اجرای عدالت و احقاق حقوق عامه موثر نبود، اینچنین مورد این حجم از حملات از درون و بیرون کشور قرار نمی‌گرفت.

ريیس قوه قضاییه با اشاره به برخی حملات به قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: به‌کارگیری شیوه‌های نابخردانه و ناآگاهانه با هدف تخریب دستگاه قضایی توسط برخی افراد، دشمنی با قوه قضاییه و درنهایت دشمنی با نظام اسلامی است.

وی با اشاره به اهمیت بحث امنیت خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های دستگاه قضایی استقرار امنیت پایدار و ارتقای احساس امنیت اجتماعی است؛ در حالی که متاسفانه برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدون داشتن استدلال محکم، علمی و فنی مدعی‌اند که برخوردهای قوه قضاییه مانند اجرای احکام اعدام نتوانسته آمار جرایم را کاهش دهد.

ريیس دستگاه قضایی با اشاره به اقدامات به‌موقع قوه قضاییه در میدان عمل و با هدف تامین امنیت افزود: با عنایت به بالا رفتن انتظارات معیشتی عمومی نسبت به گذشته، وجود احساس امنیت به‌ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی و معیشتی بسیار مهم بوده و همه مسئولان باید در اتخاذ روش‌ها و راهبردها به این نکته مهم توجه كنند.

آملی لاریجانی با اشاره به تاکید فراوان قوه قضاییه در زمینه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید، اشتغال و کالای ایرانی خاطرنشان کرد: وظیفه همه مسئولان است که در این زمینه‌ها به‌ویژه دربحث تولید و اشتغال، اهتمام ویژه ای داشته باشند؛ براین اساس دستگاه قضایی اقدامات متعددی به انجام رسانده و با ابلاغ دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی، گام‌های موثری برداشته است. ريیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت فرمایش مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» در حمایت از کالای ایرانی خاطر نشان کرد: در کنار انجام اقدامات اجرایی دولت و سایر قوا باید تلاش موثری در زمینه فرهنگ‌سازی به‌ویژه با هدف استفاده از کالای ایرانی صورت پذیرد.

آملی لاریجانی مبارزه با قاچاق کالا را یکی از محورهای مهم و اساسی اقدامات به‌ویژه در دستگاه قضایی دانست و افزود: در این مبحث و با تعامل و همدلی بین بخشی و بین قوه‌ای ، نیازمند تلاش بیش از پیش به‌ویژه توسط دستگاه اجرایی و تقنینی هستیم و قوه قضاییه در دو حوزه پیشگیری از وقوع جرایم و نیز برخورد با تخلفات اهتمام ویژه ای داشته است.

ريیس دستگاه قضایی با اشاره به کمبودهای موجود در این قوه، خاطر نشان کرد: در حوزه نیروی انسانی و همچنین امکانات و منابع مالی مشکلات فراوانی وجود دارد اما با وجود این وضعیت و با انجام کار جهادی و تلاش مضاعف به‌ویژه در رسیدگی به پرونده های ملی، عملکرد قابل قبولی توسط قضات شریف و کارکنان خدوم به ثبت رسیده است.

آملی لاریجانی گره‌گشایی از کار مردم را بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد: مسئولان قضایی همه باید تلاش مضاعفی در جهت تسهیل دسترسی عمومی به‌خصوص محرومان به عدالت داشته باشند و هر کمکی در این زمینه عبادت محسوب می‌شود؛ چرا که گره‌گشایی از کار مردم یک وظیفه شرعی، اخلاقی، انسانی و سبب قرب به خداوند متعال است.ريیس دستگاه قضایی ارتقای آگاهی‌های عمومی را بسیار مهم دانست و افزود: از این طریق می‌توان کمک بزرگی به مردم كرد و اطلاع‌رسانی با هدف تسهیل انجام امور آن‌ها، کار بسیار ارزشمندی است که باید مورد توجه مسئولان دستگاه قضایی قرار گیرد.

آملی لاریجانی دفاع از حقوق مظلومان را از جمله وظایف شرعی دانست و افزود: این مساله مهم باید در صدر توجهات ما قرار گیرد و اگر بخواهیم راه کمال را طی کنیم، در این زمینه و سایر موارد اقدامات ما باید با نیت خالص و با هدف قرب الی ا... به انجام برسد.ريیس دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: خدمت به مردم یک توفیق بزرگ الهی است و مسئولان باید توجه داشته باشند که از این بستر برای انجام وظیفه و تکلیف به‌ویژه در این ایام پربرکت بهره گیری كنند.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین مظفری، ريیس کل دادگستری خراسان رضوی ضمن تقدیر از حمایت های ريیس قوه قضاییه از نحوه عملکرد این حوزه قضایی با تاکید بر تلاش در جهت پیشگیری از وقوع جرم، اجرای قاطعانه احکام و تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی گزارشی ارائه كرد و سایر روسای سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی استان نیز به بیان نظرات راجع به حوزه مدیریتی خود پرداختند که در هر بخش دستورات لازم از سوی ريیس قوه قضاییه صادر شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد