انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۰۲۶۱۸ | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۶ - شماره: 1211

لایحه حمایت از محیط‌بانان خاك مي‌خورد

داستان مدافعان طبيعت ايران زمين، قصه پرغصه‌اي‌است. محيط‌بانان حامیان و پاسداران طبیعت و حیات وحش اين سرزمين سال‌ها وظیفه خود را با دستان پر يا خالی انجام داده‌اند و حافظان محیط زیست بوده‌اند. باوجود اين وظیفه بدون تردید سخت و سنگین، اما کم‌ترین حقوق را دربين مشاغل دولتي دریافت می‌کنند و همانند مابقی پاسداران ایران‌ زمین از بذل جان خویش نیز دریغ نداشته‌اند. اما اين روزها حال محيط‌بانان مانند محيط زيست كشور خوش نيست؛ محیط‌بانان از نبود حامی رنج می‌برند، این حامی مي‌تواند دولت، مجلس و قانون باشد اما به راستی کدام‌شان را دارند؟ بسیاری از مسئولانی که در چند سال اخیر از کنار مشكلات معيشتي محيط‌بانان،خلع يا نقص قوانين با بي‌تفاوتي گذشتند وضعيت محيط‌بانان كشور را به اينجا رسانده‌اند؛جايي كه محيط‌بانان در دو راهي قاتل يا شهيد مي‌مانند. 116 شهيد محيط‌بان كشور گواه روشني بر اين مساله است كه قوانين و امكانات موجود براي حمايت از اين مدافعان طبيعت كافي نيست.

لايحه حمايت از محيط‌بانان با همه مانورهاي تبليغاتي برخي مسولان؛ از ديدگاه محيط‌بان، دردي از آن‌ها دوا نمي‌كند. احمد بحري با اشاره به نواقص لايحه حمايت از محيط‌بانان گفت:« به‌نظر من اين لايحه بيشتر حمايت معنوي است. افزايش حقوق و مزايايي در آن ديده نشده است. قانون بكارگيري سلاح تغيير نداشته است. تنها موردي كه در اين لايحه حمايتي به‌چشم مي‌خورد زمان رسيدگي به پرونده‌هاي محيط‌بانان است. در اين لايحه ذكر شده است كه به پرونده‌هاي محيط‌بانان بدون نوبت رسيدگي شود.انتظار محيط‌بانان از اين لايحه حمايتي، افزايش حقوق، بيمه تكميلي و مزايا همچون ديگر كارمندان دولت بود».

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین وضعیت لایحه‌های محیط‌بانان، پسماند و خاک از تصویب کلیات لایحه حمایت از محیط‌بانان در کمیسیون‌های اصلی و فرعی مجلس خبر داد و گفت: این لایحه به زودی به صحن علنی می‌رسد.

کریم شافعی به ایسنا، در مورد لایحه حمایت از محیط‌بانان اظهار کرد: کمیسیون‌های فرعی لایحه حمایت از محیط‌بانان را تصویب کرده بودند، این لایحه در کمیسیون قضایی هم به عنوان کمیسیون اصلی حدود دو هفته پیش مطرح بود که کلیات آن در این کمیسیون نیز تصویب شد.وی ادامه داد: قرار شد کارگروهی متن لایحه حمایت از محیط‌بانان را بازنویسی و در واقع این لایحه را کامل‌تر کند. بعد از این مرحله، این لایحه به صحن علنی مجلس برای بررسی می‌رسد.معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که آیا در بازنویسی لایحه حمایت از محیط‌بانان تغییر خاصی در مواد ایجاد خواهد شد، گفت: ماهیت لایحه تغییری نکرده و همان است اما در نگارش عبارت‌ها دقت بیشتری می‌شود تا متن کامل‌تر و گویاتر باشد.شافعی در ادامه در مورد وضعیت لایحه مدیریت پسماند اظهار کرد: این لایحه در تعدادی از کمیسیون‌ها طرح شده و در بیشتر آن‌ها هم به تصویب رسیده است. مهم‌ترین موضوع در این لایحه ، خرید انرژی حاصل از پسماند است.وی در پایان در مورد سرنوشت لایحه خاک در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه حفاظت خاک در کمیسیون‌ها بررسی و از کمیسیون‌ها خارج شده است. در حال حاضر گزارش مربوط به این لایحه در نوبت بررسی در صحن علنی مجلس قرار دارد البته نماینده دولت در لایحه خاک سازمان حفاظت محیط زیست نیست بلکه وزارت جهاد کشاورزی است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد