انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۰۲۸۰۰ | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۸ - شماره: 1213

بررسی ۶ ایده بنیادی در تاریخ اندیشه

مجتبا حدیدی

«ایده‌های بزرگ» نوشته «مورتیمر . جی ادلر» با ترجمه همایون کاکاسلطانی به همت نشر گام نو روانه بازار نشر شد . این کتاب 300صفحه‌ای در 1100 نسخه با قیمت 29000تومان به سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز رسید .

اما به راستی ایده های بزرگ کدامند ؟ می پذیریم که انسان بودن یعنی برخورداری از موهبت فلسفه؛ پس با این حساب یعنی به طور ناخودآگاه پرسیده‌ایم که فلسفه چیست. می دانیم کانت با تغییر جایگاه اندیشه از هستی به انسان ، دروازه های عصر جدید را گشود و به قول تئودور آدورنو همواره باید مدرنیته را پذیرفت . پس در حوزه مدرن بايد همگام با اندیشه ایده ها را شناخت و به تعریف و بازتعریف آن‌ها پرداخت .

از میان ایده های شصت و چهارگانه فلسفی که تا کنون فلاسفه مدرن و پسامدرن به آن‌ها پرداخته اند پروفسور آدلر به 6 موردشان اشاره می‌کند. شاید همین موضوع اساس اقبال مترجم از این کتاب بوده است«6 ایده مورد بررسی کتاب- ایده های «صدق»، « خوبی» و «زیبایی» و ایده های «عدالت» ، « برابری» و «آزادی»در بستر تاریخ اندیشه حرفه ای، سابقه حضور ناچیزی دارند ولی تاریخ حضور آن‌ها در زندگی و اندیشه غیرحرفه‌ای موجود آدمی به اندازه تاریخ پیدایش وی است. تمامی این ایده‌هاواژگان مهم و سازنده ساختار گفتاری و محاورات روزمره اند». (یادداشت مترجم/ص7)

این کتاب در چهار بخش به ایده‌ها، قضاوت درباره آن‌ها، عملکرد بر اساس ایده‌ها و مسائل و پرسش‌ها می‌پردازد. جملات مولف به صورت پیچیده پیش نرفته‌اند اما ایده‌ها همگانی و در دسترس اعلام شده‌اند. با این ‌حال فاصله گذاری بین عام و عامه صورت گرفته است . یکی از ابزارهای همایون کاکاسلطانی در ترجمه اصطلاحات است . همان‌طور که در گذشته کتاب فرهنگ اصطلاحات ویتگنشتاین را یکی از نیازهای مخاطب فلسفی دانست و پس از گردآوری و ترجمه ، آن را به نشر گام نو سپرد . ایده های مورد واکاوی در این کتاب از حوزه اندیشه به سمت اخلاق حرکت می‌کنند؛ بنابراین همان قدر که تفسیری به نظر می رسند، تجویزی نیز هستند. مقولات دوگانی، فاصله بین صفت و صفت برتر به مخاطب گوشزد شده است و این نیاز تشریح ایده ها بوده که در سراسر کتاب حس می شود؛ چنانکه در ابتدای فصل دوم آمده است :

« وقتی اسم ارسطو به صفتی تبدیل می گردد تا نامی را توصیف کند، یعنی ارسطو به منطق ضمیمه شد و همین‌طور وقتی اسم افلاطون به صفت تبدیل شد، او به عشق و ایده الحاق می شود». ممکن است همچنان برای مخاطب این سوال پیش بیاید که چگونه این چند ایده گزینش شده‌اند! به استثنای ایده زیبایی ، بقيه واژه ها ( صدق ، خوبی، آزادی، برابری، عدالت) در اعلامیه استقلال آمریکا بوده اند . اگر بپذیریم که این ایده ها اصلاحاتی و محوری محسوب می شوند، پس ایده های بزرگي هستند . از سمت دیگر اگر اهداف مورد نظر یک جمهوری این مقولات بوده و هستند ، پس ملزم هستیم آن‌ها را در بین 64 ایده مطروحه فلسفی ترین ایده‌ها فرض کنیم .

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد