انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۰۴۷۴۱ | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۱۱ - شماره: 1237
مشاهدات یک خبرنگار خرمشهری از وقایع شنبه شب

ماجرای اعتراض مردمی که سال‌هاست، «آب» می‌خرند!

ماجرای کیفیت نامطلوب آب شرب اکثر شهرهای استان خوزستان داستان جدیدی نیست اما در چند روز گذشته این کیفیت به وضعیت بغرنجی رسید تا همین مساله نیز موجب اعتراض مردم اهواز و به‌خصوص خرمشهر شود. اعتراضاتی که شنبه شب، موجب التهاب در این شهر شده و برای ساعاتی، وضعیت را به سطح امنیتی رساند.در همین رابطه غلامعباس کاظمی، خبرنگار خرمشهری که از نزدیک شاهد اتفاقات شنبه شب بود در گفت‌وگو با امتداد گفت: ماجرای آب شرب خرمشهر، از سال‌های گذشته شرایط سختی را به مردم این منطقه تحمیل کرده بود که طی روزهای اخیر با مد دریا و ورود آب آن به کارون، میزان شوری آب آشامیدنی بسیار بالا رفت و عملا استفاده از آن را برای اهالی خرمشهر غیر ممکن کرد.

مردمی که سال‌هاست، آب می‌خرند!

به گزارش امتداد ، این خبرنگار خرمشهری در ادامه ضمن اشاره به وضعیت آبرسانی به مردم نیز افزود: متاسفانه چند سالی است که مردم ما با توجه به کیفیت بسیار پایین آب شرب انشعابات، مجبورند هر روز با مراجعه به ایستگاه‌های آب فروشی در سطح شهر که با دستگاه‌های تصفیه آب قوی، آن را به در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، آب شرب مورد نیاز خود را با کیفیتی کاملا معمولی _غیر قابل قیاس با مثلا آب شرب تهران _ با مظنه تقریبی هر گالن بیست لیتری به قیمت 1500 تومان تهیه کنند.

وی ادامه داد: در چند روز اخیر اما به دلیل شوری بیش از اندازه و غلظت املاح آب، ایستگاه‌های آب فروشی نیز حتی به مدد دستگاه‌های تصفیه بزرگ، نتوانستند آب قابل استفاده در اختیار مردم قرار دهند و با تعطیلی این ایستگاه‌ها، همین مساله نیز جرقه اعتراض عمومی و مدنی اهالی را در ابتدا روشن کرد.

اعتراضات مردمی

به گفته کاظمی از بدو تعطیلی ایستگاه‌های آب فروشی بود که در فضای مجازی پیام‌هایی میان مردم رد و بدل شده و نهایتا روز جمعه بود که اهالی با تجمع مقابل مسجدجامع خرمشهر، با سر دادن شعارهای اعتراضی و حتی بعضا تند، اعتراض خود را به وضعیت آب در شهر نشان دادند.

این خبرنگار ادامه داد: البته باید به انصاف هم گفت که نیروهای انتظامی در تجمع روز جمعه با اینکه شعارهای تندی نیز از سوی مردم سر داده شد، با مدارا رفتار کرده و کوچکترین تنشی میان نیروی انتظامی و مردم بوجود نیامد.

به خشونت کشیده شدن اعتراضات

خبرنگار خرمشهری اشاره‌ای نیز به تجمعات روز بعد داشت و اضافه کرد: روز شنبه حدود ساعت هشت شب به بعد بود که پیام‌های فراخوانی برای تجمع اعتراضی بین مردم رد و بدل شد و تا حوالی ساعت 10:30 شب، شاهد اعتراضات بدون خشونت از سوی مردم و با مشایعت ناجا بودیم.

کاظمی اشاره داشت: با گذشت زمان و تداوم حضور معترضان که عموما نیز سن کمی داشتند، حوال ساعت 11:30 شنبه شب این تجمعات پراکنده رفته رفته به فضای خشونت نزدیک شد. با آغاز شلیک تیرهای هوای از سوی ماموران برای متفرق کردن جمعیت و با توجه به وجود یک ساختمان در دست تعمیر در مجاورت محل اعتراضات، برخی معترضان در پاسخ با شلیک‌ها مصالح ساختمانی به سمت یگان ویژه سنگ پرانی‌هایی کردند.

انتقال تنها مصدوم خرمشهر به بیمارستان

این خبرنگار همچنین گفت: در ادامه اما یک نفر فرد مسلح که از کوچه‌های فرعی منتهی به محل اجتماع معترضین بود، شروع به تیراندازی کرد و نهایتا به خیابان اصلی رسید.

این تیراندازی‌ها در ابتدا با شلیک تیرهای ممتد هوایی ماموران ناجا مواجه شد تا هم جمعیت متفرق شوند و فرد مسلح تسلیم شود.

در ادامه با اصرار فرد مذکور ماموران با شلیک گلوله‌ای که به پهلوی وی اصابت کرد، نامبرده را متوقف كردند و به بیمارستان خرمشهر انتقال دادند که اکنون نیز حال عمومی و وضعیت جسمانی این فرد خوب و رو به بهبود گزارش شده است.

به گفته کاظمی به نقل از عزیز ساعدی، معاون امنیتی-انتظامی فرمانداری خرمشهر، این اقدام به هیچ عنوان تشکیلاتی نبوده و صرفا توسط شخصی که جزو اشرار بوده و 6 سال سابقه کیفری را نیز در پرونده داشته صورت گرفته است.

وی افزود: البته در همان صحنه شایعاتی نیز مبنی بر رویت دو فرد مسلح از سوی معترضان بود که این خبر تکذیب شد و تلفات یا مصدومی در این اعتراضات نداشتیم.

اولتیماتوم امام جمعه

نکته قابل توجه اعتراضات روز جمعه از نگاه این خبرنگار اما، حضور امام جمعه و اولتیماتوم ده روزه وی به مسئولان برای حل مشکل آب شرب مردم بود که وی قول داد اگر طی این مدت مشکل مذکور حل نشود، شخصا به میان مردم آمده و در اعتراض آنها شرکت خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به برخی خبرها مبنی بر حمله عده‌ای از معترضین به موزه دفاع مقدس و آتش زدن آن نیز یادآور شد: به هیچ عنوان چنین اتفاقی رخ نداده و آتش سوزی مختصری در میان اعتراض مردم، در مجاورت موزه اتفاق افتاده بود که به سرعت نیز اطفاء شد. همچنین در شهر نیز اکنون کوچکترین آثاری از اعتراضات شب قبل وجود ندارد و شهرداری وضعیت را به حالت قبلی بازگردانده است.

حدود 70 بازداشتی تا کنون

طبق شنیده‌ها، پس از ناآرامی‌های شنبه شب در خرمشهر، نیروهای امنیتی با رصد دوربین‌های مداربسته حوالی محل تجمع، تا کنون حدود 70 نفر از معترضان را بازداشت کرده‌اند که ادامه روند این بازداشت‌ها چندان مشخص نیست.

بهبودی نسبی وضعیت آب تا عصر یک‌شنبه

کاظمی اظهار داشت: اکنون که در عصر یکشنبه قرار داریم، وضعیت آب شرب منطقه بهبودی نسبی داشته و دیگر با شوری آب روزهای گذشته مواجه نیستیم.

همچنین ایستگاه‌های آب فروشی نیز عرضه آب را آغاز کرده و زندگی عادی به شهر بازگشته است. نکته دیگر اینکه روز یکشنبه، خرمشهر به هیچ وجه چهره امنیتی نداشت و تا این لحظه هیچ فراخوانی نیز برای تجمع و اعتراض مردمی میان مردم رد و بدل نشده است.

غلامعباس کاظمی، خبرنگار خرمشهری در پایان نیز خبر داد: تا کنون از ساعات ابتدایی صبح، جلسات متعددی با حضور استاندار و فرماندار خرمشهر برگزار شده و مسئولین قول حل کامل مشکل آب شرب خرمشهر را در اسرع زمان ممکن داده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد