انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۰۶۳۱۳ | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲ - شماره: 1255
رییس انجمن واردکنندگان خودرو:

قیمت خودرو ۲۰ تا ۳۰ درصد حباب دارد

خود رواز جمله كالاهايي است كه در چند وقت اخير افزايش قيمت بسياري را تجربه كرده است. اين در حالي است كه به گفته كارشناسان قيمت تمام شده خودروهاي داخلي بايد بسيار كمتر از قيمتي باشد كه در حال حاضر به مردم عرضه مي‌شود. خودروهاي داخلي نه‌تنها از لحاظ كيفيت در سطح بالايي قرار ندارند بلكه از نظر ايمني نيز نياز شديدي به ارتقاي كيفيت دارند.

با اين حال شرايط در بازار خودرو در روزهاي اخير به گونه‌اي شده كه خودرو نيز تبديل به يك كالاي سرمايه‌اي شده است. اين موضوع تنها به خودروهاي داخلي ختم نمي‌شود و كارشناسان معتقدند قيمت خودروهاي وارداتي نيز در حال حاضر در كشور ما داراي حباب است.

در اين خصوص رییس انجمن واردکنندگان خودرو گفته كه قیمت خودروهای وارداتی در بازار به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ درصد حباب دارد.

خودرو تبديل به كالاي سرمايه‌اي شده است

کوروش مرشدسلوک در اين خصوص در نشست خبری، اظهار کرد: میزان حباب قیمت خودروهای وارداتی در بازار با توجه به نوع برند متفاوت است. در خودروهایی که تعداد بیشتری از آن در بازار موجود است، میزان حباب کمتر و در خودروهایی که عرضه آن در بازار محدود است، میزان حباب بیشتر است.

در برخی برندهای خاص نیز به دلیل ناچیز بودن عرضه، قیمت خاصی در بازار وجود ندارد و عرضه‌کنندگان مختلف قیمت‌های متفاوتی برای این خودروها اظهار می‌کنند. خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و مردم برای سرمایه‌گذاری و نه استفاده اقدام به خرید می‌کنند، پیشنهاد ما این است که برای از بین رفتن حباب قیمت خودروهای وارداتی و متعادل شده قیمت‌ها، دولت اجازه واردات ۲۰ هزار دستگاه خودروی ثبت سفارش شده در گذشته را بدهد.

واردكنندگان از منابع خود استفاده مي‌كنند

وی ادامه داد: به دنبال ممنوع شدن واردات، ثبت سفارش‌های پیشین صورت گرفته برای واردات خودرو نیز بی‌اعتبار شد که تعداد آن حدود ۲۰ هزار دستگاه است. پیشنهاد ما این است که دولت اجازه دهد این ۲۰ هزار دستگاه خودرو به طور سهمیه‌بندی شده تا پایان امسال وارد شوند. واردکنندگان خودرو برای واردات این خودروها ارز دولتی نمی‌خواهند و از منابع خود استفاده می‌کنند.

در صورت وارد شدن این خودروها حباب قیمتی در بازار آزاد ترکیده و قیمت‌ها در بازار کاهش می‌یابد ضمن آنکه شرکت‌های واردکننده خودرو می‌توانند به تعهدات خود عمل کرده و خودروهای پیش فروش شده را تحویل مشتریان دهند زیرا وجود ۲۰ هزار دستگاه خودروی ثبت سفارش شده به این معناست که حداقل به همین تعداد خودرو به مشتریان پیش‌فروش شده است.

به خطر افتادن اشتغال

وی با بیان اینکه ممنوعیت واردات خودرو باعث هدایت تقاضا به سمت خودروهای دست دوم و افزایش قیمت این خودروها شده است، تصریح کرد: از واردات خودرو بیش از ۲۵ هزار شغل ایجاد شده که ممنوعیت واردات باعث به خطر افتادن این اشتغال و بیکاری برخی نیروها شده است. تمام فرآیند واردات خودرو تحت کنترل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است و مکان احتکار وجود ندارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد