انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۰۷۷۶۷ | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۲۲ - شماره: 1272
« قانون» از روستاهایی باآب آلوده در کردستان گزارش میدهد

نوشیدن سرطان

شیروان یاری : سال هاست که از خبر آلودگی آب شرب شماری از روستاهای قروه و بیجار در رسانه ها گفته می شود اما همچنان در لوله‌های آب شرب مردمان آبادی این دو دیار، آب آلوده به سرطان دستگاه گوارش جاری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان شمار ثبت و گزارش روستاهای آلوده به آرسنیک در کردستان را 22 روستا در شهرستان های قروه و بیجار در سال گذشته عنوان کرد.

دکتر فرزام بیدارپور با اعلام اینکه در فرایند پایش منابع آب شهرستان های سقز، دهگلان و دیواندره نیز سه روستا میزان آرسنیک آن بیش از حد مجاز گزارش شده است ؛ افزود: 65 درصد از روستاها در بیجار و 30درصد در قروه شناسایی و گزارش شده است که منابع آبی آنان ازنظر آرسنیک بالاتر از حد مجاز است.

او به شهروندان ساکن در این روستاها اطمینان داد که دانشگاه علوم پزشکی کردستان سلامت بهداشتی منابع آبی شهری و روستایی را به لحاظ آلودگی به آرسنیک و نیترات بررسی می‌کند و دستورات لازم را برای تامین آب آشامیدنی سالم نیز به مسئولان شرکت های خدماتی ابلاغ می‌کند.

به گفته او هم اکنون آب آشامیدنی ساکنان این روستاهای آلوده،به شیوه آبرسانی سیار و حذف دستگاه پالایش و حذف سموم آرسنیک و نیترات تو شرکت آبفار تامین می شود.

دکتر بیدار پور مدیر بهداشتی دلسوز و همیشه شفاف با رسانه ها، دانشگاه علوم پزشکی را مسئول سلامت مردم می‌داند و از استراتژی و راهبردی های وزیر و رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز دفاع کرد و گفت: مردم باید بدانند که نیترات و آرسنیک ارتباط مستقیم با سرطان دستگاه گوارش دارد و رسانه‌ها نیز رسالت دارند که با انتشار گزارش های انتقادی سازنده؛ ما را در جذب اعتبارات برای حذف نیترات و آرسنیک یاری دهند.

به گفته او شمار روستاهای آلوده به نیترات از 24 مورد روستای شناسایی شده در سال 94 به هشت روستا در سال گذشته کاهش یافته است که این بیانگر استراتژی و اهتمام دولت برای حذف نتیرات در منابع آبی روستاهای آلوده بیشتر از حد مجاز است. او رگه های معدنی آرسنیک و نیترات در خاک را عامل اصلی آرسنیک و نیترات بیش از حد مجاز در منابع آبی روستاهای کردستان تشریح کرد.

به گفته او افزون بر این عامل موثر، عدم جمع آوری فضولات حیوانی و آلودگی چاه‌های عمیق و نیمه عمیق آب شرب خانگی را از دیگر مولفه های مشاهده آرسنیک و نیترات بیش از حد مجاز در منابع آب روستایی استان دانست.

به گفته او بیشترین روستاهای آلوده به نیترات به ترتیب روستاهای دیواندره، قروه، بیجار، بانه و سنندج است و در مابقی شهرستان ها به صورت موردی مشاهده و ثبت شده است.

دکتر بیدار پور کمبود فلوئور در منابع آبی شهری و روستایی کردستان را از دیگر معضل های آب شرب در استان دانست و به صراحت گفت: 90 درصد از موارد گزارش شده میزان فلوئور کمتر از حد مجاز بوده است که امیدواریم چاره اندیشی شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شایعه آلودگی آب استخرهای سرپوشیده شنا در کردستان و عدم تعویض به موقع آن نیز سخن گفت و به شهروندان اطمینان داد که چنین شایعه ای کذب است و در فرایند پایش های کارشناسان بهداشتی آلودگی حاد گزارش نشده و به یقین 97درصد آب استخرها سالم و بهداشتی است.متخصصان میزان فلوئور مورد نیاز برای ممانعت از پوسیدگی دندان و مخطط یا خالدار شدن آن رابین 0.6 الی 1.5 میلی‌گرم در لیتر نوشته‌ اند. در مقدار فلوئر موجود آب‌ های آشامیدنی توجه به درجه حرارت محیط نهایت اهمیت را دارد به‌طوری‌که هرچه درجه حرارت بالاتر باشد میزان فلوئور حل‌شده در آب کمتر خواهد بود. به‌ عنوان‌ مثال در 12 درجه سانتی‌گراد مقدار فلوئور حل‌شده آب 1.6 میلی‌گرم در لیتر است درحالی‌که این رقم در 17 درجه‌ی سانتی‌گراد به 1.08 و در 22 درجه به 0.8 میلی‌گرم در لیتر است.

بعضی از دانشمندان فرمول F=0.34/E را برای تعیین فلوئور لازم تا 10 سالگی را ذکر کرده اندکه در این رابطه E میزان مصرف آب روزانه بر اساس اونس برای هر پوند وزن بدن است. واحد F برحسب میلی‌گرم بر لیتر است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد