انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۱۱۴۰۳۶ | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۵ - شماره: 1352
نماينده‌ها و شخصيت‌هاي جريان راست‌گراي ايران وزير ارتباطات را زير ضرب مي‌برند

پا تك به افسرجنگ نرم!

آذري‌جهرمي مغضوب انحصارطلبان شده است

اين روزها درگيري بر سر فضاي‌مجازي افزايش يافته است و جريان‌هاي مختلف در كشور براي آنكه بتوانند به قدرتي حقيقي در فضاي‌مجازي دست پيدا كنند دست به‌كار شده‌اند و مي‌كوشند تا در اين عرصه خودي نشان دهند. آن‌ها مي‌دانند كه قدرت اين فضا براي رسيدن به دستاوردهاي فراوان كارساز بوده و براي همين ازهر اقدامي استفاده مي‌كنند. به گفته‌ منابع رسمي و غيررسمي كاربران ايراني تلگرام چهل ميليون بودند و اين براي برخي از جريان‌ها كه قافيه را در فضاي مجازي به ملت واگذار كرده بودند، خوشايند نبود و تصور داشتند با به راه انداختن شبكه‌هاي به اصطلاح‌ ايراني مي‌توانند مخاطبان اين پيام‌رسان را به خود اختصاص دهند ولي اين‌گونه نشد و شكست سنگين، جريان مذكور را عصباني كرد تا در روندي قطره‌چكاني انتقام خود را از وزير‌بگيرند.

توجيه شكست حقيقي در فضاي‌مجازي

در همين حال مجتبی ذوالنوری، عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه یک چهارم پهنای باند هاتگرام و طلاگرام را هم به پیام‌رسان‌های داخلی ندادند، درباره احتمال فیلتر این دو پیام‌رسان اعلام نظر کرد. ذوالنوري، درباره چرایی عدم موفقیت در فیلترینگ تلگرام و کوچ مردم به پیام‌رسان‌های داخلی گفت: مسیر فیلترینگ از نقطه صحیحی آغاز شد و همه مسائل به درستی در حال طی شدن بود ولی در میانه راه، ناگهان یک مانع از فرعی آمد و راه را بست که همان هاتگرام و طلاگرام بود. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: این امر برخاسته از خواست دولت بود؛ آن‌ها مردم را با ایجاد دل نگرانی درباره حفظ اطلاعات شخصی‌شان می‌ترساندند تا جلوی کوچ کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی را بگیرند؛ این‌گونه جلوه می‌دادند که پیام‌رسان داخلی امین مردم نیست و آتو می‌گیرد ولی گویی آژانس امنیت ملی آمریکا که تمام این اطلاعات را ذخیره می‌کند، امین مردم است!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: آیا اکنون که هاتگرام و طلاگرام از سوی یک دستگاه امنیتی در داخل کشور راه‌اندازی شده و کاربران از طریق این دو وارد تلگرام می‌شوند و به طور طبیعی یک نسخه از اطلاعات آن‌ها در داخل ذخیره می‌شود، دیگر آن نگرانی درباره حفظ اطلاعات مردم وجود ندارد؟ وی ادامه داد: این دو، راه رسیدن به تلگرام هستند؛ خودشان پیام‌رسان نیستند بلکه فیلتری هستند برای رسیدن به تلگرام و بنابراین باز هم عیوب تلگرام سر جایش است.

عضو فراکسیون ولایی مجلس افزود: هاتگرام و طلاگرام به عنوان دو ابر فیلترشکن هستند که کاربران از طریق آن‌ها به تلگرام دسترسی پیدا می‌کنند؛ بنابراين وقتی دولت این دسترسی گسترده را ایجاد کرد، جلوی کوچ مردم به پیام‌رسان‌های داخلی گرفته شد. وی بیان کرد: با وجود این، در همان موج اول حدود 10 میلیون کوچ به پیام‌رسان‌های داخلی ثبت شد که کم نبود ولی به دلیل آنکه پهنای باند را برای آن‌ها افزایش ندادند و سرویس‌دهی نکردند و از سوی دیگر در بحث امنیت اطلاعات کاربران فضای روانی درست کردند، این کوچ به کمال اتفاق نیفتاد. وی توضیح داد: وقتی کاری شروع می‌شود، موج اول آن بسیار مهم است؛ ولی وزارت ارتباطات قفل اول را برای پیام‌رسان‌های داخلی باز نکرد که همین امر القای ناتوانی پیام‌رسان‌های داخلی را به دنبال داشت و در مردم زدگی ایجاد کرد. عضو فراکسیون روحانیت مجلس از وزارت ارتباطات خواست توضیح دهد چه حمایتی از پیام‌رسان‌های داخلی داشته است و افزود: زیرساخت‌هایی که برای تلگرام فراهم کردند برای پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد نشد و آن تقویت مورد نظر در داخل اتفاق نیفتاد.

وی با تاکید بر اینکه باید پیام‌رسان‌های داخلی تقویت شوند، گفت: در حال حاضر طرحی قوی و مفید درباره تقویت پیام‌رسان‌های داخلی در کمیسیون فرهنگی مجلس در حال بررسی است که امیدواریم هم به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی کمک کند و هم ارائه سرویس به کاربران را تقویت سازد. ذوالنوری همچنین به راهکار خود در این حوزه اشاره کرد و افزود: پیش از آنکه به شبکه ملی دست پیدا کنیم، به راحتی می‌توان با قیمت بسیار پایین‌تر و سرعت بسیار بالاتر در این حوزه خدمات‌دهی کرد و این امر از نظر فنی شدنی است؛ ولی اکنون اراده بر این نیست.

وی درباره دلیل این امر توضیح داد: در حال حاضر درآمد حاصل از فروش پهنای باند و اخذ هزینه از اپراتور و کاربر، بی‌حساب و کتاب و بسیار چشمگیر است و بنده معتقدم بحث هاتگرام و طلاگرام و نیز عدم تقویت پیام‌رسان‌های داخلی و همچنین تاکید بر وجود برخی پیام‌رسان‌های خارجی، خالی از منافع مادی برای دولت نیست. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره احتمال فیلتر شدن هاتگرام و تلگرام طلایی نیز گفت: این امر بستگی به عزم و اراده دولت دارد؛ دولت تاکنون بر اساس رفع دغدغه‌ها در این زمینه جلو نرفته و اقدام اساسی صورت نگرفته است.

انتقادات فني

از طرف ديگر چندي پيش سیدصادق طباطبایی‌نژاد، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نيز در واكنش به اقدامات وزارت ارتباطات براي در جريان بودن فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي گفته بود كه اگرچه با فیلتر تلگرام، مردم تا حدی به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کردند ولی ورود هاتگرام و تلگرام طلایی به میدان باعث شد این کوچ به صورت کامل اتفاق نیفتد.طباطبایی‌نژاد درباره اقبال مردم به پیام‌رسان‌های داخلی گفت: سیاست گذاری کلان کشور بر این است که مردم از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده بیشتر داشته باشند و برای این موضوع باید تمهیدات لازم را انجام داد؛ همچنان‌که برخی از آن‌ها مورد توجه قرار گرفت، وام داده شد و حتی سرورهایی در اختیار آن‌ها گذاشته شد.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی افزود: با فیلتر تلگرام، مردم تا حدی به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کردند ولی به جای اینکه تلگرام کامل بسته شود، هاتگرام و تلگرام طلایی وارد میدان شد و همین امر باعث شد کوچ مردم از تلگرام به صورت کامل اتفاق نیفتد. وی ادامه داد: با این استدلال که کوچ به پیام‌رسان‌های داخلی به صورت تدریجی انجام شود، پیشنهاد شد هاتگرام و تلگرام طلایی تا مدتی باز و فعال باشد ولی این امر باعث شدند کوچ واقعی از تلگرام انجام نشود. طباطبایی‌نژاد توضیح داد: این سیاست اگرچه از طرفی بازدارنده بود زیرا مردمی که نمی‌خواستند از فیلترشکن استفاده کنند ولی به فضای تلگرام نیاز داشتند، توانستند با استفاده از هاتگرام و تلگرام طلایی فعالیت خود را انجام دهند و از سوی دیگر، از لحاظ امنیتی نظارت‌های لازم روی برخی از کانال‌های خارجی انجام شد. وی تاکید کرد: امر مطلوب، استفاده مردم از پیام‌رسان‌های داخلی و ایرانی بود که به دلیل حضور هاتگرام و تلگرام طلایی و انواع این‌ها انجام نشد. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی چندین سال بیشتر نیست که ایجاد شده‌اند، این تکنولوژی را در دنیا و در کشور ما در حال رشد و توسعه دانست و ادامه داد: باید به سمت تقویت پیام‌رسان‌های داخلی حرکت شود؛ در غیر این صورت، کشور در تمامی زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی دچار مشکل خواهد شد. طباطبایی‌نژاد تاکید کرد: البته ایرادات امنیتی که به تلگرام وارد بود به تلگرام طلایی وارد نیست زیرا وقتی اطلاعات وارد می‌شوند، مصدر ورودی قابل رصد است و براي مثال می‌توان شبکه‌هایی همچون آمد نیوز را بست ولی این کار روی اصل تلگرام شدنی نبود.

وی با بیان اینکه هاتگرام و تلگرام طلایی از نظر امنیتی و اجتماعی امن‌تر هستند و یک مصدر مدیریتی و برنامه‌ریزی روی آن‌ها اعمال می‌شود، گفت: بر روی تلگرام هیچ مصدر برنامه‌ریزی نداشتیم؛ مگر اینکه آن را به صورت کامل فیلتر کنیم. عضو فراکسیون روحانیت مجلس ادامه داد: سرور هاتگرام و تلگرام طلایی همان سرور تلگرام است که فیلتری روی آن گذاشتند و براي مثال شده تلگرام طلایی.

وی همین امر را ایراد اصلی هاتگرام و تلگرام طلایی دانست و گفت: با توجه به اینکه سرور اصلی آن همان تلگرام است، مردم از این برنامه به طور کلی خارج نمی‌شوند و همین باقی ماندن مردم در فضای تلگرام باعث شده از تلگرام اصلی خارج نشوند و هنوز با فیلترشکن از آن استفاده کنند و مشترک آن باشند. طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه هاتگرام و تلگرام طلایی با تدبیر جمهوری اسلامی وارد میدان شد، افزود: وقتی تلگرام وارد مرزهای فضای مجازی ایران می‌شود، برنامه‌ای روی آن نصب می‌شود که خروجی آن در قالب تلگرام طلایی قابل عرضه و البته قابل برنامه‌ریزی است.

پاسخي به شبهات

گفتني است محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات چندي پيش به حواشي ايجاد شده درباره اين پيام‌رسان‌ها و ادعای سردار جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص استقرار سرورهای هاتگرام و تلگرام در طبقه نهم ساختمان امام(س) وزارت ارتباطات پاسخ داده بود. آذری جهرمی در حاشیه تفاهم نامه وزارت ارتباطات با کمیته امداد درباره تامین مالی کسب و کارهای نوپا، در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارنظر سردار جلالی گفت: متعجبم که چرا همواره برخی افراد با صحبت‌های نادرست، برای کشور هزینه تراشی می‌کنند. البته ما در مقام مسئول، خودمان را ولو به این حرف ناروا، مسئول می‌دانیم و ایجاد شفافیت می‌کنیم و وظیفه خودمان می‌دانیم که پاسخ دهیم.

او ادامه داد: شاید نشود دزدی ابرها را ثابت یا رد کرد اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می‌شود ثابت کرد. ما امروز از روابط عمومی خواسته‌ایم ساعت 2، از خبرنگاران دعوت کند تا بروند و طبقه نهم ساختمان امام را بازدید کنند و نتیجه را به قضاوت افکار عمومی بگذارند. وزیر ارتباطات افزود: درهر حال در بحث فضای مجازی، تصمیم‌گیر و مدیریت کننده و هماهنگ کننده مرکز ملی فضای مجازی است. ما هم نظرات خودمان را در این خصوص داده‌ایم؛ در دی نظر خودمان را درباره نسخه‌های غیررسمی تلگرام گفته‌ایم؛ یک‌بار اطلاعیه دادیم. آذری جهرمی در خصوص اظهارات پیرامون نسخه‌های غیررسمی تلگرام افزود: برخی یک بار می گویند سرور در طبقه نهم است، یک بار می‌گویند اینترنتش را وزارت ارتباطات تامین می کند. خوب، همه اینترنت کشور را ما تامین می‌کنیم. نمی‌شود حرف‌های بی ربط بزنیم و صحبت‌هایی مطرح کنیم که مبنایی نداشته باشد.

او درباره حمایت از پیام‌رسان‌های بومی هم گفت: ما هم معتقدیم باید حمایت شوند و این کار را هم کرده‌ایم. مرجع قضاوت در این خصوص هم مرکز ملی فضای مجازی است. کسی که مدام می رود مصاحبه می‌کند خودش بگوید در راستای حمایت از پیام رسان‌های بومی چه کار کرده؟ نمی شود که مدام مطالبه کنیم و حرف بزنیم و بگوییم لنگش کن، فضای جامعه این تیپی است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در بحث نسخه‌های غیررسمی هم کسانی که در این مساله در مرکز ملی ورود کردند، گفته‌اند این‌ها در دوران گذار باشند تا توانمندی لازم ایجاد شود. این به ما برنمی‌گردد، ما نظرات خودمان را شفاف گفته‌ایم. نمی‌دانم چرا آقایان هر از چندگاهی می آیند و صحبت‌های این گونه مطرح می‌کنند؛ فضاسازی می‌کنند و با اهداف سیاسی این حرف‌ها را می زنند.

تسويه‌ حساب‌هاي خاص

رحيم‌پورازغدي نيز كه نيازي به معرفي وي نيست، در اين روزها با وجود آنكه بسياري از مسئولان جمهوري اسلامي به عنوان خادم حرم امام رضا(ع) فعال هستند در فضاي‌مجازي با انتشار تصويري از آذري‌جهرمي نوشت كه اشکالی ندارد که مسئولان خادم امام رضا(ع)می‌شوند، خوب است اما چرا اغلب دوستان با یکی از این گردگیرهای رنگی کنار استراتژیک‌ترین معبر می‌ایستند که خوب هم دیده می‌شوند، برایم سوال است که چرا نمی‌روند توالت‌های حرم را بشورند؟!برای شکستن غرور ریاست‌شان نيز خوب است.

مغضوب انحصارطلبان

اين نصيحت‌هاي مساله‌دار و آن تخريب‌هاي خاص بي‌شك با راهبردي انجام مي‌شود و از آنجايي كه مردم بانيان اين اقدامات را به خوبي‌مي‌شناسند، خيريتي در آن‌ها ديده نمي‌شود. دولت حسن‌روحاني شايد يكي از ناكارآمدترين دولت‌هاي بعد از انقلاب باشد يا شايد انتقادهاي فراواني به عملكرد آن وارد باشد ولي همين‌كه اجازه نداد انحصارطلبان هميشه طلبكار از سفره انقلاب، فضاي‌مجازي را نيز مانند بسياري از عرصه‌‌هاي ديگر در تسخير خود در بياورند جاي شكرش باقي است.

گذشته و رزومه آذري‌جهرمي به هر مقدار نيز جاي نقد داشته باشد يا خير ولي بي‌شك ميزان، حال امروز افراد است و اين فرد امروز به عنوان افسر جنگ نرم با انحصارطلبان مقابله مي‌كند و بايد ازاو حمايت كرد زيرا خواسته يا ناخواسته از حقوق مردمي دفاع مي‌كند كه از زياده‌خواهي‌ها و تهديد‌ها خسته‌شده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد