انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۱۵۸۸۰ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲ - شماره: 1375
ادامه تخريب‌هاي هاشمي‌رفسنجاني بعد از مرگ و اعتراض خانواده‌اش به اين اقدام

نبرد با مردي كه رفته است!

گروه سیاسی/ عكس: خبرگزاري ايرنا

اكبرهاشمي بهرماني، فردي كه سال‌ها قبل از انقلاب ايران با رژيم پهلوي درگيربود و بعد از 57 روزهاي راحتي را پشت سر نگذاشت و بعد از 88 نيز دوران جديدي از زندگي سياسي وي رقم خورد و سبب شد تا او براي هميشه و حتي پس از مرگ نيز مورد غضب عده‌اي واقع شود. ماجراي درگذشت حاشيه‌دار او و نيز رويدادهايي كه اين روزها در جامعه حاشيه ايجاد كرده‌است نشان مي‌دهد كه حتي هاشمي مرده نيز براي برخي واهمه برانگيز است و عده‌اي براي تسويه‌حساب‌هاي سياسي با وي همچنان كينه‌ورزي مي‌كنند. در همين حال، روزهاي آخر آذر همزمان با سالروز درگذشت آيت‌ا...‌منتظري خبري منتشر شد كه مربوط به اكران مستندي با عنوان مستند «هاشمی زنده است» بود كه عصر 27 آذر در دانشگاه تهران رونمایی شد. گفته مي‌شود این مستند با معرفی و روایت جزييات زندگی اکبر هاشمی رفسنجانی از ابتدای نوجوانی تا درگذشت او به بررسی اقدامات وی در بین سال‌های ۱۳۲۰ تا دی ۱۳۹۵ می‌پردازد. باشگاه خبرنگاران جوان اين مطلب را منتشر كرد و مدعي شد كه قرار بود در این مراسم محمد هاشمی برادر مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی، ريیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور یابد که با ارسال پیامی از حضور در این مراسم امتناع کرد. محمد هاشمی در پیام خود اعلام کرد: به دلیل مشکلات متعدد و تخریب علیه مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی و حضرت امام(س) شرکت این‌جانب در جلسه دانشگاه تهران منتفی است. مستند «هاشمی زنده است» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی طادی، پژوهشگری حامد قلی‌پور، صداگذاری مهدی جمشیدی، تدوین علی مومن علایی، ساخت موسیقی توسط رامتین وطن‌نیا، گویندگی ناصر طهماسب، روابط عمومی بهنام توفیقی و طراحی پوستر توسط محمد روح الامین تولید شده است و رسانه‌هاي نزديك به جريان اصولگرا تبليغ فراواني براي اين مستند داشتند. تهيه كننده وكارگردان اين مستند سابقه چنداني ندارد وكار خود را از سال 94 آغاز كرده و تنها در فيلم يتيم‌خانه ايران حضور داشته است.

دروغ بزرگ

از اين مسائل كه بگذريم بايد اشاره شود كه رونمايي و اكران، ابتداي ماجرا بود و در ادامه بعد از آنكه محتواي اين مستند علني شد، اعتراض‌ها و انتقادها نيز علني شد. اولين واكنش مربوط به ياسرهاشمي بود كه در گفت‌وگو با روزنامه آرمان مطالبي را بيان كرد. یاسر هاشمی درباره ساخت مستند«هاشمی زنده است» گفت كه این مستند از سوی ارگان‌های خاص بیشتر در جهت تخریب آیت‌ا... هاشمی بود و جنبه انتقادی نداشت و متاسفانه صحنه‌ها، تصاویر و اطلاعات دروغ در این فیلم بسیار زیاد بود و این فیلم مجوز وزارت ارشاد را هم نداشت.وي درباره عدم حضور در مراسم رونمايي از اين مستند نيز توضيحاتي ارائه داد و گفت كه از خانواده یعنی ما، دعوت کرده بودند که در مراسم پخش این مستند شرکت کنیم اما هنگامی که از محتوای این مستند باخبر شدیم در این مراسم حضور پیدا نکردیم و با پخش آن هم به مخالفت پرداختیم.

هزينه ميلياردي براي پروژه تخريب

در ادامه اعتراض‌ها محمدهاشمي، برادر مرحوم هاشمي ضمن انتقاد از مستند «هاشمی زنده است» گفت: سازندگان این مستند قصد دارند بگویند که یک انحراف در نظام در دولت سازندگی به وجود آمده و ادامه دارد. محمدهاشمی در گفت‌وگو با ایلنا،‌ درباره مستند « هاشمی زنده است» و واکنش بیت آیت‌ا... به این مستند ،گفت: روز دوشنبه از انجمن اسلامی دانشگاه تهران با من تماسی گرفته شد و دعوت کردند که به عنوان مهمان ویژه در مراسم رونمایی مستندی به نام «هاشمی زنده است» شرکت و سخنرانی کنم و به سوالاتی که پیش می‌آید، پاسخ دهم. وی تاکید کرد: در پاسخ به این دوستان گفتم چون این مستند را ندیده‌ام نمی‌توانم قول شرکت در این برنامه را به شما بدهم، بنابراین اجازه دهید آن را مشاهده کنم سپس به شما برای شرکت در برنامه پاسخ دهم. وي ادامه داد: بر اساس توافق صورت گرفته قرار شد صبح سه‌شنبه مستند را به دفترم بیاورند تا آن را ببینم که اگر مورد تایید واقع شد، عصر در مراسم شرکت کنم. صبح مستند را به دفتر آوردند و من آن را مشاهده کردم. رييس پيشين سازمان صدا و سيما با اشاره به اینکه سازندگان مستند «هاشمی زنده است»، بخشی از فعالیت‌های آقای هاشمی را به طور ناقص نقد کرده‌اند، عنوان کرد: سازندگان مستند «هاشمی زنده است» دولت سازندگی را تفسیر و تحلیل کرده‌اند و بحث را به اینجا کشانده بودند که در دولت سازندگی انحرافی در نظام حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ و سیاست به وجود آمده است که تا دولت‌های بعد ایشان مانند دولت آقایان خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی ادامه داشته و دارد. هاشمی با بیان اینکه سازندگان مستند «هاشمی زنده است» عنوان می‌کنند «هاشمی زنده است، چون این انحراف زنده است»، گفت: متولیان ساخت این مستند چنین موضوعي را بیان کرده‌اند و به نوعی گفته معروف امام را که فرمودند «بدخواهان بدانند نهضت زنده است چون هاشمی زنده است» را دستمایه اهداف و تمسخر خودشان قرار داده‌اند. وی در ادامه با بیان اینکه سازندگان این مستند واژه نهضت را به انحراف تبدیل کرده‌اند و در حقیقت می‌خواهند بگویند که نهضت اسلامی از اول پایه انحرافی داشته است، گفت: هنگامی که مشاهده کردم این مستند چنین قصدی را دارد، اعلام کردم که در مراسم مذکور شرکت نمی‌کنم اما دیدم بدون اینکه ذکری از قرارمان داشته باشند در سایت‌های خودشان خبر خلاف واقع را مطرح کردند. وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی سازنده این مستند هستند، گفت: افرادی که پیش من آمدند هر سه دانشجو بودند و گفتند که ما خودمان این مستند را تهیه کردیم، یکی از آن‌ها گفت دانشجوی دانشگاه شریف بوده است و هنر خوانده است. از آن‌ها سوال کردم چه کسی از شما حمایت کرده است، گفتند هیچ‌کس با پول خودمان این مستند را ساخته‌ایم. هاشمی تاکید کرد: این مستند یک ساعت و چهل دقیقه است و با ملاک صوتی و تصویری امروز باید حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه برداشته باشد حال دو دانشجو از کجا چنین پولی را آوردند نمی‌دانم. البته به نظرم در تیتراژ فیلم از صفیر فیلم یا صفیران فیلم تشکر کرده بودند. وی خاطرنشان کرد: مسائلی را که از آقای هاشمی در این مستند نشان می‌دادند مختص به آرشیو صدا و سیما بود که هرکسی دسترسی به آن‌ها را ندارد اما به طور کامل در اختیار این افراد بود .

اعتراض به دستكاري تاريخ

محسن‌هاشمي رفسنجاني نيز كه اين روزها به عنوان رييس شوراي شهر تهران فعاليت مي‌كند در واكنشي محافظه‌كارانه درباره طرح برخی ادعاهای تاریخی در خصوص مرحوم هاشمی رفسنجانی، گفت: اظهار نظر و انتقاد حق هر جریان و شخصی است و ما نه تنها مخالف اظهار نظر افراد نیستیم بلکه از آن استقبال می کنیم، اما باید مراقبت کنیم اگر اظهار نظرمان مربوط به تاریخ و گذشته است براساس مستندات و شواهد و قرائن قابل بررسی وتحقیق توسط پژوهشگران باشد. وی ادامه داد: این‌طور تلقی نشود که ما تغییر کرده ایم و دیگر عملکرد خود در دهه های گذشته را قبول نداریم اما برای اینکه مسئولیت آن را نپذیریم، با طرح ادعاهای غیر مستند، می خواهيم آن را به گردن فرد دیگری مانند مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی بیاندازیم. دست‌کاری در تاریخ و روایت های مجعول و بی پشتوانه، اگرچه ممکن است برای برخی محبوبیت های کوتاه مدت را به همراه داشته باشد اما در کلان به انقلاب و جامعه و قضاوت نسل های آینده آسیب می‌زند. هاشمی با بیان اینکه بزرگ‌ترین آرزوی تحقق نیافته آیت ا... هاشمی رفسنجانی، رفاه مردم ایران و زندگی در شأن این مردم با حذف فقر و در حد سرمایه های ایران زمین بود، گفت: در دولت سازندگی، حرکت به سمت این هدف آغاز شد اما اکنون شاید به نظر برسد ما نه تنها به سمت این هدف پیش نمی رویم بلکه نسبت به ۲۰ سال قبل، فاصله بیشتری با انتظارات مردم و آهنگ پیشرفت و توسعه جهان داریم. برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده ایم که پاسخگوی آن نیستیم و مسئولیت را به گردن یکدیگر می گذاریم و همه تبدیل به اپوزیسیون شده ایم که امیدواریم با وحدت، همدلی و هم افزایی جریانات سیاسی و مسئولان این کندی جبران شود.

نيت‌هاي مساله‌دار

اين طيف كه فعاليت‌هاي گسترده‌اي در زمينه تخريب افرادي دارند كه قدرتي در اين دنيا ندارند و از بين رفته اند هر روز براي يكي از شخصيت‌هاي مطرح انقلاب ايران حاشيه‌سازي مي‌كنند. آن‌ها با برنامه‌هايي كه در دستور كار دارند مي‌كوشند تا شايد بتوانند به اهداف خود برسند و فضا را به سمتي ببرند كه اقدامات انجام شده در دوره‌هاي گذشته را به نام عهده‌اي به پايان برسانند يا اينكه آن‌ها را منفور جلوه دهند و بگويند كارهايي كه بايد را انجام نداده اند. مستند هاشمي زنده است نيز مانند مستند قائم مقام مي‌تواند با اهداف خاصي ساخته شده باشد ولي اينكه تاريخ معاصر كه هنوز شاهدان آن در قيد حيات هستند را عده‌اي تحريف كنند و به سمتي ديگر بكشانند جاي نقد است. از طرفي ديگر نكاتي كه محمدهاشمي به آن اشاره كرده‌است نيز نبايد ناديده گرفته شود. اينكه يك فرد ناشناس و بي‌سابقه با 20 ميليارد هزينه يكي از اركان جمهوري اسلامي را بدون مجوز تخريب كند جاي سوال دارد و نبايد به راحتي از آن چشم‌پوشي كرد.

عقوبت سكوت

بي‌شك انتقادهاي فراواني به شيوه حاكميت و مديريت هاشمي‌رفسنجاني در سال‌هاي پس از انقلاب ايران وارد است ولي اين فرد براي ابقاي نظام جمهوري اسلامي فعاليت‌هاي گسترده‌اي داشت. اينكه برخي مي‌گويند دليل بخشي از تخريب‌ها و توهين‌ها عليه او عقوبت سكوت و خنده در برابر هجمه‌هاي ناعادلانه به مهدي‌بازرگان در مقابل چشمان اكبرهاشمي رفسنجاني است شايد برگرفته از خصوصيات دنياست و آن‌هايي كه اين روزها و در برابر تخريب‌ها و بي‌حرمتي‌هاي عده‌اي سكوت مي‌كنند امكان دارد كه در آينده‌اي نزديك دچار همان عقوبتي شوند كه هاشمي قدرتمند در روزگاري به آن دچار شد و امروز نيز كه دستش از دنيا كوتاه است باز برخي گريبان وي را در اين دنيا رها نمي‌كنند؛ هرچند كه آخرت حساب و كتاب ويژه خود را دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد