انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۱۱۷۱۱۳ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - شماره: 1393
منیرفرمانفرماییان گران‌ترین هنرمند دهمین حراج تهران شد

هفت هنرمند میلیاردی از هنر معاصر ایران

گروه فرهنگ و هنر

دهمین حراج تهران که به آثار هنرمندان مدرن و معاصر ایران اختصاص داشت با فروش 34 میلیاردی به کار خود پایان داد و توانست رکورد تمامی ادوار گذشته این رویداد را جابه‌جا کند. به گزارش خبرآنلاین، دهمین دوره حراج تهران، (جمعه ۲۱ دی) با عرضه ۱۱۳ اثر هنری از ۱۰۵ هنرمند در هتل پارسیان آزادی برگزار شد. چکش دهمین حراج تهران مانند چند دوره پیشین، به دست حسین پاکدل بود.در دهمین حراج تهران، مجموع فروش آثار هنری از جمله نقاشی، مجسمه، عکس و نقاشیخط به ۳۴ میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومان رسید. در تیر امسال، نهمین دوره حراج تهران، شاهد فروشی معادل ۳۱ میلیارد و ۳۷۸ میلیون تومان بود که دوره تازه نشان از رشد ۱۰ درصدی دارد.در دهمین حراج تهران، ۹ اثر با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان فروخته شدند؛ منیر فرمانفرماییان و فرهاد مشیری با دو اثر و بهمن محصص، کامران یوسف‌زاده، حسین زنده‌رودی، کورش شیشه‌گران و ژازه تباتبایی هر کدام با یک اثر در گروه میلیاردی‌ها قرار گرفتند.امشب، اولین گروه از آثار فروخته شده از آنِ علیرضا اسکندری، عذرا عقیقی بخشایشی، نصرا... افجه‌ای،علی فرامرزی، فرشته یمینی‌شریف، مصطفی دشتی، مهشید رحیم‌تبریزی، امید حلاج، منوچهر معتبر، هادی جمالی، آرمان یعقوب‌پور، مقداد لرپور، افشین پیرهاشمی، رکنی حائری‌زاده، حامد صحیحی، جلال شباهنگی و منوچهر نیازی بود. به گزارش هنرآنلاین، در این دوره  که با اجرای حسین پاکدل همراه بود 114 اثر برای حضور در استیج حراج آماده شده بود که در آغاز این دوره از حراج پاکدل اعلام کرد که اثر فرامرز پیلارام که با کمینه 800 میلیون و بیشینه يك میلیارد و200 میلیون تومانی عرضه شده بود از حراج بیرون گذاشته شده است. سپس 113 اثر از 105 هنرمند مدرن و معاصر در این دوره چکش خورد تا در پایان، حراج با فروش تمامی آثار به رکورد 34 میلیارد و 403 میلیون تومان دست یابد. در دهمین حراج تهران، مجموع فروش آثار هنری از جمله نقاشی، مجسمه، عکس و نقاشیخط به ۳۴ میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومان رسید. در تیر امسال، نهمین دوره حراج تهران، شاهد فروشی معادل ۳۱ میلیارد و ۳۷۸ میلیون تومان بود که دوره تازه نشان از رشد ۱۰ درصدی دارد.در این حراج، ۹ اثر با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان فروخته شدند؛ منیر فرمانفرماییان و فرهاد مشیری با دو اثر و بهمن محصص، کامران یوسف‌زاده، حسین زنده‌رودی، کورش شیشه‌گران و ژازه تباتبایی هر کدام با یک اثر در گروه میلیاردی‌ها قرار گرفتند.امشب، اولین گروه از آثار فروخته شده از آنِ علیرضا اسکندری، عذرا عقیقی بخشایشی، نصرا... افجه‌ای، علی فرامرزی، فرشته یمینی‌شریف، مصطفی دشتی، مهشید رحیم‌تبریزی، امید حلاج، منوچهر معتبر، هادی جمالی، آرمان یعقوب‌پور، مقداد لرپور، افشین پیرهاشمی، رکنی حائری‌زاده، حامد صحیحی، جلال شباهنگی و منوچهر نیازی بود. در ادامه، آثاری از پرویز کلانتری، عباس کیارستمی، مهرداد محب‌علی و واحد خاکدان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان فروخته شدند. 

اولین اثر میلیاردی دهمین حراج تهران، مجسمه‌ای ساخته ژازه تباتبایی بود و در ادامه آثاری از هادی هزازه‌ای، ناصر اویسی، ایرج کریمخان‌زند، محمدحسین غلامزاده و صادق تبریزی هم به فروش رفتند.سپس نوبت به فروش دومین اثر میلیاردی حراج تهران رسید که متعلق به کامران یوسف‌زاده با عنوان «خودنگاره از کودکی» بود که به قیمت يك میلیارد تومان فروخته شد.فروش آثاری از احمد مرشدلو، رضوان صادق‌زاده، مهناز پسیخانی، بابک روشنی‌نژاد، بیژن بصیری، بهمن جلالی، طلیعه کامران، بهمن دادخواه، حسن روح‌الامین، سعید صادقی، جمشید بایرامی، مرتضی اسدی،  نیلوفر قادری‌نژاد، حامد رشتیان و عطاء‌ا...امیدوار، محمدعلی ترقی‌جاه و رضا لواسانی ادامه بخش این حراج بودند.پس از فروش اثری از رضا درخشانی به قیمت ۹۰۰ میلیون تومان، نوبت به سومین اثر میلیاردی امشب رسید که از آن منیر فرمانفراییان بود و به مبلغ دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

در ادامه آثاری از پری‌یوش گنجی، شهرام کریمی، کتایون مقدم، ایرج اسکندری، پروانه اعتمادی، احمر محمدپور، طاهره صمدی‌طاری، داریوش قره‌زاد، مکرمه قنبری، نصرا... مسلمیان، مسعود اخوان‌جم، مهدی سحابی و فریدون امیدی به فروش رفتند.چهارمین اثر میلیاردی دهمین حراج تهران با عنوان «فارسی سیاه روی سفید»، از آنِ فرهاد مشیری بود که به قیمت يك میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان چکش خورد. نقاشیخطی از علی شیرازی، اثری از فرامرز پیلارام و نقاشی دیگری از ژازه تباتبایی هم به ترتیب با قیمت ۲۶۰میلیون تومان، ۳۶۰ میلیون تومان و ۷۵۰ میلیون تومان به فروش رسیدند. اثری به نام «پی+روز+جی» از حسین زنده‌رودی، پنجمین اثر میلیاردی حراج تهران بود که به قیمت سه میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان چکش خورد. این حراج با فروش آثاری از ناصر اویسی، جعفر روحبخش، منصور قندریز، اکبر میخک، محمدسعید نقاشیان، سونیا بالاسانیان، صداقت جباری، حمید عجمی و محمود زنده‌رودی ادامه پیدا کرد.

ششمین اثر میلیاردی دهمین حراج تهران هم متعلق به کورش شیشه‌گران بود که با قیمت يك میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان چکش خورد.در ادامه آثاری از اسدا...کیانی، طاهر پورحیدری، مونا پاد، سیاوش مظلومی،حسین زنده‌رودی، ایمان صفایی، بیتا وکیلی، فرزانه وزیری‌تبار و پروانه اعتمادی فروخته شدند. همچنین آثاری از پویا آریان‌پور و محمود بخشی به ترتیب با قیمت‌های ۵۵۰ و ۴۰۰ میلیون تومان، خریدار پیدا کردند. تابلویی از پرویز کلانتری هم به قیمت ۴۶۰ میلیون تومان چکش خورد.

هفتمین اثر میلیاردی این حراج هم به نام «یا ابوالفضل»، اثر دیگری از فرهاد مشیری بود که به قیمت يك میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد.اما گران‌ترین اثر فروخته شده در دهمین حراج تهران، متعلق به منیر فرمانفرماییان بود که به‌قیمت چهار میلیارد تومان چکش خورد. فروش آثاری از محمدحسین عماد، اصغر محمدی، علی نصیر، هانیبال الخاص، شیده تامی، سعید احمدزاده، سهند حسامیان، کاظم چلیپا، مرتضی گودرزی، حببب‌ا... صادقی، محمد خلیلی، یحیی گمار و محمد فرنود و پرتره عباس کیارستمی که فرشید مثقالی کشیده بود، ادامه بخش این حراج بودند.نهمین اثر میلیاردی حراج تهران هم مجسمه‌ای از بهمن محصص بود که به قیمت دو میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان چکش خورد.

چهار اثر بالای 500 میلیون

در این دوره از حراج تهران‌چهار اثر نیز به قیمت بالای 500 میلیون تومان فروش رفتند. تابلوی «شکار خاموش آبی» اثر رضا درخشانی ۱۰۰ میلیون بالاتر از قیمت بیشینه خود یعنی ۹۰۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلویی سه‌لته از ژازه تباتبایی نیز با فروشی ۱۵۰ میلیونی بالای بیشینه قیمت خود، ۷۵۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر حجم «شاهد سرخ» از پویا آریان‌پور که بیشینه آن ۴۰۰ میلیون تومان بود، ۵۵۰ میلیون خریداری شد و تابلوی «درخت» از کوروش شیشه‌گران که متعلق به سال ۹۶ است 120 میلیون بالاتر از بیشینه قیمت خود ۷۲۰ میلیون تومان چکش خورد.

43 اثر بالای 100 میلیون 

اثری از عذرا عقیقی بخشایشی دو برابر قیمت بیشینه و به قیمت ۲۸۰ میلیون تومان به فروش رفت. اثر نصرا... افجه‌ای که ۱۵۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود، در نهایت با قیمت ۲۲۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلویی از علی فرامرزی با نام هجوم، سه برابر قیمت پیش بینی شده، با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان به فروش رفت. تابلوی نقاشی پرويز کلانتری که ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قیمت پیشنهادی آن بود، ۲۶۰ میلیون تومان چکش خورد و اثری از جلال شباهنگی به مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان فروخته شد. اثری از منوچهر نیازی با قیمت پیشنهادی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان، ۱۱۰ میلیون به فروش رفت. عکسی از عباس کیارستمی که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری اولیه شده بود، به قیمت ۲۶۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلوی «بازی کردن »۴ مهرداد محب‌علی ۲۴۰ میلیون تومان خریداری شد و تابلوی «بارگاه» واحد خاکدان نیز۳۴۰ میلیون تومان چکش خورد. تابلوی رنگ روغن روی بوم افشین پیرهاشمی هم که ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت پیشنهادی داشت، ۳۸۰ میلیون تومان چکش خورد. اثر رکنی حائری‌زاده که ۲۰۰ میلیون بیشینه قیمت پیشنهادی آن بود، ۳۶۰ میلیون خریداری شد. تابلوی وجد اثر هادی هزاوه‌ای ۱۰۰ میلیون و تابلوی سه سوار صادق تبریزی بیش از دوبرابر بیشینه قیمت پیشنهادی یعنی ۳۴۰ میلیون تومان به فروش رفت. تابلویی از ناصر اویسی متعلق به سال ۳۹، به مبلغ کمینه خود یعنی  ۱۲۰ میلیون تومان خریداری شد. علیرضا معصومی، هومن بیات، علی مشهدی‌الاصل، محمدعلی بنی‌اسدی و حسین چراغچی دیگر هنرمندانی بودند که آثارشان جمعه شب فروخته شد. فروش تابلو کوروش شیشه‌گران به قیمت ۷۲۰ میلیون تومان، پایان بخش دهمین حراج تهران بود. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد