انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۷۰۹۱۵ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۸ - شماره: 829
اقدام نسنجيده يك دلواپس همچنان حاشيه ساز است

چندصدايي در كميسيون

انتشار مشكوك و مبهم سخنان وزيرخارجه در فضاي مجازي و رسانه‌اي كشور توسط کریمی قدوسی، اين نماينده جبهه پايداري در روزگاري كه دشمنان نظام در تدارك بهانه‌اي براي ضربه زدن به كشور هستند، بسي جاي تامل دارد. اقداماتي كه صداي مسئولان كشور را نيز درآورده است و باعث شده است وزارت خارجه براي بار چندم بيانيه دهد.در همين حال اداره روابط عمومی وزارت امورخارجه در واکنش به تازه‌ترین اظهارات کریمی قدوسی در پاسخ به بیانیه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اصرار آقای کریمی قدوسی بر اقدام غیراخلاقی، غیرقانونی، غیرمنطقی و غیرشرعی خود اگرچه دیگر و هرگز برای مردم شریف و آگاه جای تعجب ندارد، اما جای تاسف دارد.

خدمت به دشمنان نظام

در همين راستا عصر ديروز، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتشار بیانیه‌ای به حواشي اين كميسيون در مورد انتشار اظهارات منتسب به ظریف واکنش نشان داد كه اقدام کریمی قدوسی در افشا و انتشار این سخنان به صورت ناقص و گزینشی، گناهی نابخشودنی است و خدمت به دشمنان انقلاب اسلامی است.

اردشیر نوریان نیز در حاشیه جلسه علنی سه‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: آقای کواکبیان متن شکایت از آقای کریمی قدوسی را تهیه کرده که به امضای تعدادی از اعضای کمیسیون ملی رسیده و این شکایت به هیات نظارت نیز ارائه شده است. وی توضیح داد: این شکایت در چارچوب بیانیه کمیسیون امنیت ملی تهیه شده تا براساس روند کاری در دستور کاری هیات نظارت برای رسیدگی قرار گیرد، شکایتی که به هیات نظارت تقدیم شده است.

هياهوي مقصر

گفتني است اين بيانيه كه به امضاي اکثریت اعضای این کمیسیون رسیده، با موضع‌گيري كريمي‌قدوسي و نقوي حسيني روبه‌رو شد. در همين حال جواد کریمی قدوسی اظهار داشت: کمیسیون امنیت هیچ گونه جلسه ای برای بیانیه اخیر نداشته است در حالی که روال کمیسیون این است که در مورد این گونه بیانیه ها جلسات متعددی تشکیل و در مورد آن رای گیری می شود. اما این بیانیه را تعدادی که براساس یک ضرورت پیش آقای ظریف رفتند، تنظیم و امضا كردند. وی افزود: باید تنظیم کنندگان این بیانیه توضیح دهند، بی اخلاق یعنی چه؟ من فایل صوتی را کامل گوش دادم و برای این که نگویند گزینشی عمل شده، همه مواد و بخشی را که در مورد برجام در آن صحبت شده، پیاده کردیم و تعدادی از نمایندگان را دعوت کردیم تا این نوار را گوش دهند. البته آقای بروجردی اجازه نداد خبرنگاران در کمیسیون حضور پیدا کنند و ما درخواست داده ایم نوار در جلسه علنی نیز پخش شود.

چند صدایی در کمیسیون

نقوي‌حسيني،سخنگوي كميسيون امنيت ملي كه به گزارش ايسنا در وهله اول، اين بيانيه را رسمي اعلام كرده بود، اندكي بعد ناگهان در گفت‌وگو با خبرگزاري صداوسيما اعلام كرد، اين بيانيه رسمي نيست.

اما در ادامه نيز علاءالدین بروجردی، ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نيز با رد رسمي بودن بيانيه تاکیدکرد: بیانیه منتشر شده، بیانیه رسمی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیست.وي گفته: بیانیه رسمی کمیسیون مستلزم تشکیل کمیسیون است.از آنجا که در ایام بررسی لایحه برنامه ششم در صحن علنی هستیم، کمیسیون‌ها این روزها تشکیل جلسه نداده اند.

بروجردی در این باره که اگر نصف به علاوه یک نفر از اعضای کمیسیون، بیانیه را تایید کنند، بیانیه رسمی تلقی می شود، توضیح داد: با این حال، لازم است که جلسه ای رسمی برای تصویب بیانیه تشکیل شود که چنین امری صورت نگرفته است؛ در این صورت تایید نصف به علاوه یک نفر برای تصویب بیانیه حرف درستی است.

با توجه به مشكلات ايجاد شده در پي اقدام كريمي قدوسي براي اطلاع از جزييات و تبعات اين بي اخلاقي، با محمدعلي اسفناني، قاضي ديوان عالي كشور و نماينده مجلس نهم گفت‌وگو كرديم و وي با بيان اينكه جلساتي كه در كميسيون امنيت ملي تشكيل شده اختصاصي است و مطالب مطرح شده در اين جلسه، ارتباط مستقيم با امنيت داخلي و خارجي كشور دارد، اظهار داشت: به طور معمول بايد اين جلسات، محرمانه تلقي شود و اين موضوع از الزامات حضور يك نماينده در كميسيون امنيت ملي است.

ايجاد مشكل در امنيت كشور

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اعضاي كميسيون، تعهد اخلاقي دارند كه مطالب اين جلسه در بيرون مطرح نشود، افزود: اگر خلاف اين موضوع صورت گيرد، مسائل امنيتي كشور دچار مشكل مي‌شوند.

وي با بيان اينكه از ملزومات حضور در كميسيون امنيت ملي، حضور در كميسيون‌هاي تخصصي بر مبناي تخصص و سوابق افراد است، اظهار داشت: افراد حاضر در كميسيون امنيت بايد سابقه كار امنيتي و مرتبط با اين حوزه را داشته باشند تا اجازه حضور در اين كميسيون راپيدا كنند، لذا جزو ابتدايی‌ترين مسائل، محرمانه نگه داشتن موضوعات مطرح شده در اين جلسات است و نبايد اطلاعات آن به بيرون درز پيدا كند.

اسفناني با اشاره به اينكه عده‌اي مي‌گويند اين افراد، نماينده مجلس هستند و مردم حتما بايد از جلسات مجلس باخبر شوند، افزود: اين موضوع قابل دفاع و قابل توجيه نيست. خيلي از واقعيت‌ها هست كه در جامعه اتفاق مي‌افتد و ضرورتي ندارد كه در بيرون مطرح شود. چه كسي گفته است كه در صورت بروز يك اتفاق در كشور لزوما تمام جزييات بايد به اطلاع مردم رسانده شود.

اقدامات كريمي‌قدوسي قابل دفاع نيست

قاضي ديوان عالي با اشاره به اينكه اتفاقات پيش آمده در كميسيون امنيت ملي قابل دفاع نيست، افزود: اينكه مطرح كنند نكات منتشره با مسائل بيان شده در جلسه متفاوت است يا اينكه كريمي قدوسي در جلسه حاضر نبوده و اظهارات وي بر اساس شنيده‌هايش از زبان ديگران است، در كنار هم مي‌تواند به برهم خوردن امنيت كشور كمك كند. به طور حتم اگر از اين بابت خطري متوجه مسائل امنيتي كشور شود، براي افرادي كه اين موضوع را مطرح كردند مسئوليت‌زا خواهد بود.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال كه آيا رفتار كريمي قدوسي تخلف است يا خير اظهار داشت: آيين‌نامه داخلي مجلس در اين مورد موضوعي را مطرح نكرده است اما اين‌گونه اظهارات اگر براي فرد تخلف هم محسوب نشود، مي‌تواند مسئوليت‌زا باشد.

مقايسه نابجاي اقدام امنيتي قدوسي با صادقي

اسفناني درمورد مقايسه رفتار كريمي قدوسي با اظهارات محمود صادقي گفت‌: مقايسه مسائل و موضوعات مطرح شده از سوي اين افراد متفاوت است و مقايسه اين افراد با يكديگر بجا و درست نيست. در مورد اظهارات آقاي كريمي قدوسي بحث امنيت كشور، برجام و اتفاقات بزرگي كه در سطح جهان صورت گرفته مطرح مي‌شود. بحث برجام و اتفاقات پيرامون آن مساله‌اي نيست كه بخواهد با مسائل جزيي نظير اظهارات محمود صادقي مقايسه شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد