انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۷۰۹۱۷ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۸ - شماره: 829
طرح جدید آمریکا برای راه‌حل پایان نزاع ها در سرزمین های اشغالی بررسی شد

نسخه آخر، فلسطين قانوني

مهدی دل روشن

بعد از اینکه آمریکا از اسلحه «وتو» برای دفاع از رژیم صهیونیستی در مقابل قطعنامه شورای امنیت استفاده نکرد، خیلی ها فکر کردند که اوباما و همکاران، «تیرخلاص» را به پیکره تل آویو زده اند و میراث دار بعدی یعنی ترامپ باید کارش با اسراییلی ها را شروع کند. اما احتمالا این پایان کار نیست؛ گویا وزیر خارجه جان کری، طرحی دقیقه نودی را قرار است رو کند که طبق آن، راه حال دو کشوری با جزییاتی مشخص، روی دایره ریخته خواهد شد. موضوعی که قطعا با واکنش منفی نتانیاهو و دارو دسته اش مواجه می شود.

جزییاتی از طرح کری

براساس آنچه رسانه ها درباره طرح کری« بو» برده اند، کلیات این طرح به رسمیت شناخته شدن «هویت یهودی رژیم صهیونیستی» را دنبال می‌کند و در عین حال، تشکیل کشور فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ همراه با مبادله اراضی و باقی ماندن ۷۵ الی ۸۰ درصد از شهرک نشینان صهیونیست ساکن کرانه باختری تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی را در دل خود جای داده است.

آنچنان که بارها و بارها تل آویو بر سر آن پافشاری کرده، بعید به نظر می رسد که آن‌ها کوتاه بیایند و به عقب نشینی به مرزهای سال 1967، تن بدهند. ضمن اینکه درباره مبادله اراضی هم حساسیت ها و سخت گیری ها بالاست. اما شاید بخش مورد علاقه صهیونیست ها این باشد که آن‌ها نزدیک به 80 درصد شهرک های ساخته شده را از دست نخواهند داد و این خبر خوبی برای نتایناهو و همکارانش محسوب می شود.

فلسطینی ها چه را باید قبول کنند؟

از سوی دیگر اما فلسطینی ها هم باید در مقابل امتیازاتی که دریافت می کنند، امتیاز بدهند؛ مثلا طبق طرح جان کری، آن‌ها بایستی «یهودیت رژیم صهیونیستی» را به رسمیت بشناسند و در مقابل، اسراییل هم کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی را به رسمیت بشناسد و سپس طرفین، پایان منازعه میان خود را اعلام کنند.

ظاهر امر بدون قضاوت شاید خوب باشد اما بعید به نظر می‌رسد که عمر این طرح به دولت اوباما و صدارت کری قد بدهد! مگر معجزه ای شود و مثل داستان کوبا، همه چیز از پیش مورد توافق قرار گرفته باشد. حالا معلوم نیست دولت اوباما چرا در آخرین روزهای کاری اش و درست دم تعطیلات کریسمس تصمیم گرفته است که طرح های سنگین خود را رو کند! شاید آن‌ها می خواهند به دنیا، یک هدیه کریسمسی صلح آمیز را بدهند.

چه چیزی در طرح دیده نمی شود؟

نکته مهمی که نبودش در طرح کری به شدت حس می شود، این است که در این توافقنامه هیچ اشاره ای به حق بازگشت آوارگان فلسطینی یا پرداخت غرامت مادی به آن‌ها نشده است اما اتخاذ تدابیر امنیتی در منطقه رود اردن و اتخاذ بسیاری از ساز و کارهای فنی پیشرفته را که زیر نظر سازمان ملل خواهند بود، مورد بررسی قرار داده است.

ارتباط طرح کری با کنفرانس صلح پاریس

چند روزی بیشتر به ژانویه و موعد برگزاری کنفرانس صلح خاورمیانه در پاریس نمانده است و شاید طرح برای ارائه در این دورهمی جهانی، آماده شده است. کنفرانسی که قرار است ۱۵ ژانویه (۲۶ دی) برگزار شود و قرار است در آن نمایندگانی از ۷۰ کشور دنیا شرکت کنند.با توجه به اینکه روند مورد رسمیت قرار گرفتن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل از چند سال قبل توسط کشورهای اروپایی استارت خورده ، احتمالا کنفرانسی که کنار برج ایفل برگزار خواهد شد، خبرهای مهمی را به دنیا خواهد داد. خبرهایی که شاید آخرین دستاوردهای دولت اولاند و اوباما باشند.

ارتباط طرح کری با رای ممتنع آمریکا به قطعنامه

نکته دیگری که نباید از آن غافل شد این است که بعد از هیاهوهای تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل علیه شهرک سازی رژیم صهیونیستی، حالا احتمالا پازل های بعدی در حال تکمیل شدن است و احتمالا طرح کری، نقطه B از پلان راه حل دو کشوری در آستانه سال 2017 خواهد بود. موضوعی که از همین حالا، مقامات تل آویو را حسابی نگران کرده و آن‌ها را نسبت به کنفرانس پاریس، بدبین!

آن‌ها این روزها، هر جا تریبونی پیدا می‌کنند، به شدت کنفرانس پاریس را ضد اسراییلی و وحشتناک توصیف می کنند.

صحبت‌های «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ صهیونیست‌ها را ببینید: « کنفرانس صلح پاریس، نقشه‌ای برای ضربه زدن به اسراییل است».

فعلا باید منتظر شد و دید که نسخه تهیه شده جان کری تا روز رونمایی چه تغییراتی خواهد کرد و اساسا آیا این طرح به ثمر خواهد نشست یا اینکه باید منتظر طرح های ترامپ بود!

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد