انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۷۰۹۱۸ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۸ - شماره: 829
سجاد انوشيرواني مطرح کرد

نجات از بختك د وپینگ

پرتو جغتايي/ عكس: پیام پارسایی

تيم ملي وزنه‌برداري ايران روز يكشنبه دومين مرحله از اردوي آماده‌سازي خود را با حضور 14 وزنه‌برداري كه از سوي سرمربي تيم ملي به اين اردو دعوت شده بودند، آغاز كرد. عدم حضور نفرات بزرگسال و چهر‌ه‌هاي المپيكي در بين نفرات فراخوانده شده، شايد مهم‌ترين نكته‌اي بود كه بعد از اعلام اين اسامي مطرح شد. موضوعي كه انوشيرواني آن را به صلاح اين مرحله از اردوها مي‌داند و عنوان مي‌كند كه احتمالا در سومين مرحله وزنه‌برداران المپيكي هم به جمع نفرات حاضر در اين تمرينات دعوت خواهند شد و در نهايت پس از يك ماه كه مدت زمان برگزاري اين مرحله از اردو است، نفرات شاخص كه نسبت به باقي ملي‌پوشان شرايط بهتري دارند، به اردوي نهايي دعوت خواهند شد و براي اعزام به مسابقات بين‌المللي پيش رو، آماده خواهند شد. آغاز مرحله دوم تمرينات تيم ملي وزنه‌برداري زير نظر سجاد انوشيرواني فرصتي شد تا با اين مربي گفت‌و‌گويي داشته باشيم و از آخرين وضعيت وزنه‌برداران ملي‌پوش آگاه شويم.

مرحله دوم اردوي تيم ملي وزنه‌برداري در حالي آغاز شده است كه نفرات المپيكي و بزرگسال در ليست دعوت‌شده‌ها نيستند. دليل خاصي براي عدم دعوت از اين نفرات وجود داشت؟

شرايط نفرات اصلي و المپيكي تيم ملي وزنه‌برداري كمي متفاوت و خاص است. برخي از اين ملي‌پوشان به دليل حضور و خستگي ناشي از مسابقات جام باشگاه‌هاي آسيا به سطح مطلوب و ايده‌آل نرسيده بودند و برخي‌ نفرات هم هنوز درگير مصدوميت‌هايي بودند كه در المپيك ريو به آن دچار شده بودند و نياز به استراحت براي بهبود شرايط بدني‌شان داشتند. با وجود اينكه مي‌توانستيم نفرات اصلي را به دومين مرحله از اردو دعوت كنيم، اما با توجه به اطلاعاتي كه از وضعيت اين نفرات داشتيم ترجيح داديم بيش از هر چيز به سلامتي آن‌ها اهميت دهيم و شرايطي مهيا کرده تا در اين دوره يك ماهه هم بتوانند استراحت كنند. قطعا پس از پايان اين اردو، اين نفرات مي‌توانند به سطح ايده‌آل تمرين تيم ملي برسند و به اردو بازگردند.

هدف از برگزاري اين مرحله از اردو چيست؟

ما در تلاش هستيم كه تيم ملي وزنه‌برداري بزرگسالان را براي مسابقات آسيايي و جهاني كه در سال آينده برگزار خواهد شد، آماده كنيم. چشم‌انداز ما از برگزاري اين اردوها، شناخت خوب و كافي نسبت به نفرات جديد و همچنين رساندن وضعيت بدني ملي‌پوشان به سطح ايده‌آل است تا بتوانيم با مدال و نتايج ايده‌آل، رقابت‌هاي پيش رو را پشت سر بگذاريم.

اين اردوهاي تمريني، چند مرحله ادامه خواهد داشت و در نهايت چه تعداد ملي‌پوش انتخاب مي‌شوند؟

تعداد مراحل مشخصي براي اين اردوها تعيين نشده است و ما تلاش خواهيم كرد تا زمان برگزاري مسابقات و تورنمنت‌هاي مهمي كه پيش رو داريم، اردوها را تدوين كنيم. با اين حال در پايان مرحله دوم اردوهاي تيم ملي كه در حال حاضر پيگيري مي‌شود، از بين 14 وزنه‌بردار حاضر در مسابقات، هفت ملي‌پوش بعد از ثبت ركوردگيري انتخاب مي‌شوند. پس از آن سومين مرحله اردو با حضور اين هفت نفر انتخاب شده به همراه نفرات بزرگسال و المپيكي تشكيل خواهد شد.

برنامه ای برای حضور در مسابقات دیگر دارید؟

قرار است در اهواز مسابقات جام فجر برگزار شود. نفرات حاضر در اين اردو مي‌توانند در آن رقابت‌ها محك جدي بخورند. مسابقات كشورهاي اسلامي و بزرگسالان آسيا هم در ارديبهشت و خرداد 96 برگزار خواهد شد كه مي‌تواند بستري مناسب براي وزنه‌برداران ملي‌پوش باشد و همچنين شرايطي فراهم كند كه ما بتوانيم نفرات اصلي خود را براي مسابقات قهرماني جهان با ديد بازتري انتخاب كنيم.

برخي حرف و حديث‌ها پيرامون دعوت شدن كيانوش رستمي به تيم ملي و تمايل اين وزنه‌بردار به انجام تمرينات انفرادي مطرح شده بود. نقطه نظر شما در اين رابطه چيست؟

كيانوش رستمي همواره عضوي از تيم ملي وزنه‌برداري است و در زماني كه لازم باشد به اردوها دعوت خواهد شد. از اين صحبت كه او علاقه‌مند است تنهايي و به صورت انفرادي تمرين كند هم بي اطلاع هستم. ما همه وزنه‌برداران را به يك چشم نگاه مي‌كنيم و هدف همه اعضاي خانواده وزنه‌برداري چه ورزشكاران، چه مربيان و چه مسئولان فدراسيون اعتلاي اين رشته و برافراشته شدن پرچم مقدس جمهوري اسلامي است. آن هم در رشته‌اي كه اميد كسب مدال براي ايران در خيلي از مسابقات بين‌المللي است. من فكر مي‌كنم هر چقدر از حواشي دور باشيم، به بهتر نتيجه گرفتن و رسيدن به اهداف كمك مي‌كند.

تيم ملي وزنه‌برداري، سال‌هاي گذشته همواره درگير معضل دوپينگ ملي‌پوشان بود.مشكلي كه خوشبختانه از زمان حضور شما روي نيمكت سرمربيگري تيم ملي تا حد مطلوبي كاهش يافته و مي‌توان گفت به صفر رسيده است. در اين ميان چه اقداماتي در اين راستا صورت گرفته است؟

ما پيش از اين به طور جدي اعلام كرديم كه دوپينگ خط قرمز ما براي ورزشكاران المپيكي خواهد بود. هر ورزشكاري كه قصد ورود به اردوهاي تيم ملي را دارد، به طور دقيق و كامل مورد آزمايشات لازم قرار مي‌گيرد و قطعا در صورت استفاده از هرگونه مواد نيروزا جايي در تيم ملي وزنه‌برداري ايران نخواهد داشت. ما به اين نتيجه رسيده‌ايم كه قطعا بدون استفاده از مواد نيروزا هم مي‌توان در وزنه‌برداري موفق شد و براي جابه‌جا كردن ركوردهاي جهاني نيازي به دوپينگ نيست. به همين دليل تمام تلاش ما اين است كه بتوانيم اين مشكل را كنترل كنيم و تا مقدار زيادي هم موفق بوديم كه اين قبيل اتفاقات باز هم گريبانگير وزنه‌برداري نشود. خوشبختانه اين نفراتي كه در حال حاضر در اردو تمرين مي‌كنند، هيچ‌گونه آلودگي به مواد نيروزا ندارند و اين براي ما بسيار خوشحال كننده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد