انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۷۰۹۲۰ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۸ - شماره: 829
وزیر نفت مطرح کرد:

ظرفیت تولید؛ ضامن قدرت در اوپک

اقتدار در اوپک تابع ظرفیت تولید است و اگر بخواهم کمی دقیق تر بگویم ظرفیت مازاد تولید است

اگر کشوری ظرفیت تولید داشته باشد می تواند در اوپک حرف بزند

تنها استدلال و منطق مطرح نیست، همه در اوپک می دانند که چه می خواهند و به دنبال چه هستند

ما با بیش از یک میلیون بشکه ظرفیت تولید و قدرت تولید نشان دادیم که می توانیم به گفته‎های خود عمل کنیم

مهم‌ترین چالشی که پیش روی ما و همه نخبگان فنی و حرفه ای ما وجود دارد، بالا بردن ضریب بازیافت است

بیژن زنگنه دیروز سه‎شنبه، در برنامه صبحگاهی «فرمول یک» از شبکه یک سیما توافق اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را یک دستاورد و موافقتنامه میان اعضای این سازمان قلمداد کرد و گفت: اعضای اوپک، منفعت خود را در توافق تاریخی اخیر این سازمان می‎بینند از این رو کشورهای بزرگ و تعیین کننده به‎طور معمول توافق را اجرا می‌کنند .بیژن زنگنه، توافق اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را یک دستاورد و موافقتنامه میان اعضای این سازمان قلمداد کرد و گفت: تصمیم‎های اوپک تاکنون به طور معمول با یک درصد پایین و بالا اجرا شده است، اما سخت گیری و بحث در تصمیم‎گیری‎ها به دلیل این است که همه می خواهند توافق را اجرا کنند. گرچه تصمیم‎های اوپک هیچ ضمانت اجرایی ندارد اما واقعیت این است که اجرا می شود زیرا کشورها منفعت خود را در این توافق می بینند و کشورهای بزرگ و تعیین کننده به طور معمول توافق را اجرا می کنند.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که تیتر رسانه‎های بین المللی در زمانی که شما به عنوان وزیر نفت انتخاب شدید، حول محور اقتدار شما در اوپک بود، گفت: این اقتدار من نیست بلکه اقتدار ایران و جمهوری اسلامی است. اقتدار یک کشور در اوپک و هر‌جای دیگر به ابزارها، امکانات و توانمندي‌هایی است که در اختیار وزیر یا آن مقام مسئول قرار می گیرد. اقتدار در اوپک هم تابع ظرفیت تولید است و اگر بخواهم کمی دقیق تر بگویم ظرفیت مازاد تولید است. اگر کشوری ظرفیت تولید داشته باشد، می تواند در اوپک حرف بزند. درست است که اوپک یک تعاونی به شمارمی‎آید؛ به این معنا که هر یک از اعضا به اندازه سهمش یک رای دارد، اما سرانجام تصمیم را آن‌هایی می‎گیرند که قدرت داشته باشند. برای نمونه سازمان ملل هم یک تعاونی است. سازمان ملل تنها قطعنامه صادر می کند اما تصمیم‎های قابل اجرا را شورای امنیت که پنج عضو دارد، می گیرد.

برای پیشبرد حرف مان در اوپک باید قدرت تولید نفت داشته باشیم

زنگنه با بیان اینکه ما باید قدرت داشته باشیم تا حرف مان پیش برود، گفت: تنها استدلال و منطق مطرح نیست، همه در اوپک می‌دانند که می‌خواهند چه کاری انجام دهند و به دنبال چه هستند. ما این بار با قدرتی که در تولید و ظرفیت تولید نفت خام داشتیم و آن هم حاصل اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‎ها بود، توانستیم موفق شویم. ما با بیش از یک میلیون بشکه ظرفیت تولید و قدرت تولید نشان دادیم که می توانیم به گفته‎های خود عمل کنیم. اگر یادتان باشد زمان اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‎ها، همه در دنیا پیش بینی می‌کردند و معقتد بودند که چند سال طول می کشد که ایران بتواند تولید خود را به سطح پیشین بازگرداند.

دنیا فهمید که حرف ما با عمل انطباق دارد

وی یادآور شد که من پیش از اجرایی شدن برجام دو حرف را گفتم؛ نخست این که بلافاصله پس از برجام ٥٠٠ هزار بشکه در روز به تولید نفت خام ایران افزوده می شود و دوم این که در فاصله سه تا چهار ماه دیگر ٥٠٠ هزار بشکه دیگر به رقم تولید اضافه می‌شود و این عملیاتی شد. از این رو دیگران متوجه شدند که حرف ما با عمل انطباق دارد. وجود این شرایط به کشور اقتدار داد و این زحماتی که دیگران و همکاران مان در بخش نفت کشیدند این اقتدار را به ما عطا کرد و این اقتدار متعلق به جمهوری اسلامی ایران است. ما از پیش، فکرافزایش تولید را کرده بودیم. دو یا سه ماه پیش از اجرایی شدن برجام، یک تست عملیاتی از چاه‎ها گرفتیم و به رقم مورد نظر رسیدیم. با این که فکر نمی کردیم به آن عدد برسیم اما به این نتیجه رسیدیم که فوری می توانیم هدف ظرفیت تولید نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت خام را محقق کنیم و پس از آن تمرکز را روی بازاریابی گذاشتیم. درصد ضریب بازیافت ما از میدان‎های نفتی پایین است. ایران هم اکنون بالای ٧٠٠ میلیارد بشکه نفت در جا دارد اما مقداری که می توانیم برداشت کنیم حدود ٢٠٠ میلیارد بشکه است که به طور میانگين این رقم حدود ٣٠ درصد می‌شود و این موضوع به معنای آن است که ٥٠٠ میلیارد بشکه در زیر میدان‎ها دفن می شود و این ثروت از دست کشور می رود و این موضوع به ضعف فناوری برمی گردد. مهم ترین چالشی که پیش روی ما و همه نخبگان فنی و حرفه ای ما وجود دارد، بالا بردن ضریب بازیافت است. یک درصد بالا بردن ضریب بازیافت روی ٧٠٠ میلیارد بشکه یعنی هفت میلیارد بشکه، هفت میلیارد بشکه با نفت ٥٠ دلاری یعنی ٣٥٠ میلیارد دلار ثروت بیشتر را برای کشور به ارمغان می آورد. هیچ کس حق ندارد بگوید از این ٣٥٠ میلیارد دلارصرف‎نظر کنیم زیرا کار معقولی نیست. بنابراین به فناوری ارتقای ضریب بازیافت احتیاج داریم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد