انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران خبرخوان فارسی
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۷۱۰۱۶ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۹ - شماره: 830
سرطان دست فني زاده را از دست پسر بزرگ‌ترش، براي هميشه جدا كرد

جان كلاه قر مز ي« دنيا» بود

طرح: جلال حاجی زاده/ نيشخط/ مينا مهري

«دو جور نبودن هست. این‌ که من کلا نباشم که این را فقط خدا می‌داند یا اینکه من دیگر عروسک‌گردانش نباشم. غم‌انگیز است. نه این‌ که تازه با این مساله روبه‌رو شده باشم. قبلا هم به آن فکر کرده‌ام. اگر روزی گروهم که با آن‌ها کار می‌کنم صلاح بدانند که کنار کلاه‌قرمزی نباشم، قبول می‌کنم. فقط یک خواهش از آن‌ها دارم: این‌ که اجازه دهند در کار باقی بمانم، حتی اگر قرار نباشد عروسک‌گردانی کنم». اين‌ها را در جواب سوالي داده بود كه از او در مورد جدا شدن از كلاه قرمزي پرسيده بودند و ديروز بعد از 20 سال، دنيا فني زاده از عروسك محبوبش جدا شد. متولد ۱۳۴۶و فرزند پرویز فنی‌زاده (بازیگر) بود.عروسك گرداني برايش از سال 1364 شروع شد،خودش در اين باره گفته :«سعی کردم هر کاری انجام شده، در بخشی از آن همکاری داشته باشم. در دهه فجر برای برنامه‌هایی چون«عطر گلاب»بودم اما سینمایی سه کار بود: «گربه آوازه‌خوان»، «نخودی» و سه کار «کلاه‌قرمزی» و تلویزیونی‌ها هم مثل «بز زنگوله‌پا»، «هادی و هدی»، «خاله عنکبوت»، «موش نمکی» و «جقجقه و فرفره»، «جینگیل و فینگیل»و...».

فنی‌زاده ۱۰ سال بود که با بیماری سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کرد و در این مدت هیچ‌گاه عروسک‌گردانی را کنار نگذاشت؛ چون اعتقاد داشت:«آدم تا جايي كه مي‌تواند نبايد بگذارد عروسكش را شخص ديگري بگرداند».20 سال براي‌مان عروسك گرداني كرد و هزار خاطره را رقم زد با جان بخشي به كلاه قرمزي كه محبوبيتش نسل و سن و سال نمي‌شناسد.

حالا در اولين روزهايي زمستاني كه كلاه قرمزي و دوستانش به استقبال نوروز 95 رفته‌اند،عروسك محبوب قصه عزادارزني شده است كه بيست سال برايش مادري كرد.ازهمان روزهاي آغازين تولد تا روزهايي كه سرطان امانش را بريد و مجبورش كرد كه با دست چپ عروسك‌گرداني كند:« دست راستم براثر سرطان لمس شده است و سال گذشته هم با دست چپ عروسک‌گردانی کردم». اين‌ها را در يكي از برنامه‌هاي صبحگاهی گفته بود. زماني كه مي‌خواست از حال و احوال اين روزهايش خبر دهد. مي‌گوييم مادر كلاه قرمزي بود، چون خودش مي‌گفت:« کلاه قرمزی» پسر بزرگش است و مابقی فرزندانش از او کوچک‌تر هستند.

10 سال بود كه سرطان درد را در جانش كاشته بود اما در اين سال‌ها هرگز به دوري ازكلاه‌قرمزي راضي نشد و آن‌قدر به شغل و حرفه‌اش عشق داشت كه در اوج بيماري هم نگران اين بود تا مبادا كسي ناخوشي‌ جسماني‌اش را به گردن عروسك‌هاي محبوبش بياندازد:«بسیاری از عروسک گردان‌ها از من می‌پرسند که آیا عروسک‌گردانی باعث این بیماری شده است یا خیر. ولی اصلا این گونه نیست و هیچ ارتباط علمی هم بین این دو وجود ندارد».

واكنش حميدجبلي و ايرج طهماسب

به مرگ فني زاده

فني زاده قبل از کلاه‌قرمزی با ایرج طهماسب و حمید جبلی چند کار عروسکی انجام داده و با کار یکدیگر به خوبی آشنا بودند اما با برنامه صندوق پست و ورود کلاه‌قرمزی به آن بود که تيم افسانه‌اي انسجام گرفت. کلاه قرمزی که اصلا قرار نبود در این برنامه ماندگار شود، ماند و شد محبوب‌ترين ومعروف‌ترين عروسك دو دهه‌ِ اخير.
حالا يكي از آن سه نفر براي هميشه از جمع‌شان رفته و دونفر ديگر در سوگش به طور مشترك نوشته‌اند:«روزی که خداوند مهربان انسان نازنینی به نام دنیا فنی زاده را سر راه ما قرار داد، تا با همکاری او عروسکی دوست داشتنی و شیرین خلق شود، فکر نمی‌کردیم به این زودی او را از دست بدهیم. اما از آن‌جا که مالک اصلی انسان، خداوند مهربان است، اشک‌های خود را پاک می‌کنیم و به این اندوهِ بزرگ تسلیم می‌شویم. دنیا فنی‌زاده روش فرشته‌ها را در پیش گرفت. شریف و نجیب، با مهارتی مثال‌زدنی در حرفه و شغلِ خود و بی‌هیچ چشم‌داشتی کار کرد. پشت عروسک‌ها خود را پنهان کرد تا به ما آموزش دهد که می‌توان کار خوب انجام داد و دیده نشد.
عشق عجیبی به کودکان و دنیای آن‌ها داشت و همواره لبخند کودکان او را شاداب می‌کرد. شاید هیچ کودکی او را نشناسد اما تاثیر او بر کودکان تا مدت‌ها باقی خواهد ماند. دنیا فنی زاده، فرزند پرویز فنی زاده، همچون پدرش هنرمند، انسان و مهربان بود. هرچه درباره‌اش بگوییم بر میزان اشک‌های خود افزوده‌ایم. روانش شاد و یادش همواره گرامی باد. روح بزرگ و زیبای او قرین رحمت خداوند باشد...».

واکنش هنرمندان به تنهایی کلاه قرمزی

علاوه بر خالقان كلاه قرمزي،هنرمندان ديگري نيز به مرگ عروسك‌گردان محبوب واكنش نشان دادند. رامبد جوان در اينستاگرامش نوشت:«دنياى هميشه عزيز و مهربان. دوست قديمى، متاسفم بابت دردهايى كه كشيدى و كارى از ما برنيومد.آروم بخواب.به خانواده محترم و دوستان عزيز دنيا فنى زاده تسليت مى گيم». علی انصاریان در پيامي بابت يك عمر جان‌بخشي به كلاه‌قرمزي از او تشكر كرد:«سلام،روح‌تون شاد بانو. خانم دنيافنى زاده هم رفت،كسى كه به خيلى عروسك‌ها جان داد ولى خودش بىجان ماند. ممنونم از تمام لحظه‌هاى شادى كه توى ذهن ما گذاشتى و عروسكى رو جان دادى كه هنوزم با صداى استاد حميد جبلى هست وماندگار شد و مي‌ماند، روحت شاد و آرام. ياعلى». و مهرداد صدیقیان از تنهايي كلاه‌قرمزي بعد از فوت مادرش گفت:«كلاه قرمزى بدون تو چيكار كنه دنيا خانم. هممون مثل كلاه قرمزى خيلى داريم غصه مي‌خوريم. مطمئنم جات تو بهشته. دل يك نسل از اين سرزمين با هنرنمايى شما شاد شده. مگه مي‌شه دل اين همه كودك واسه آدم خير نياره ».

اما احتمالا در ميان انبوه نوشته‌هاي تسليت براي عروسك‌گردان كلاه‌قرمزي،متفاوت‌ترين ودر عين حال حزن‌انگيزترين پيام متعلق به محمد بحراني باشد كه خطاب به كلاه‌قرمزي نوشته است:« تنها شدی رفیق.تنهایی سخته. وای وای وای.دیگه هیچ شکلاتی کام تلخ‌تو شیرین نمی‌کنه.تلخه.خیلی تلخ.دنیا فنی زاده ،مادر کلاه قرمزی،پرکشید». فرشته‌طائرپور هم نوشت: «عروسک‌های سینمای کودک، تواناترین جان بخش خود را از دست دادند.«دنیا فنی زاده» مهربانی که با جان بخشی به عروسک‌ها، دنیا را برای کودکان پر از شادی می‌کرد، امروز سینمای کودک ایران و عروسک‌هایش را ترک کرد.کلاه قرمزی، خاله قورباغه و ... که با دستان «دنیا فنی زاده» جان می‌گرفتند، قصه می‌ساختند و خنده می‌آفریدند، دیگر با دست‌های مهربان دنیا به حرکت در نخواهند آمد.او که سرشار از شادابی، طنز ،انرژی،خلاقیت و مهارت‌های مثال زدنی بود، سال‌ها عاشقانه در عرصه فیلم‌های عروسکی کار کرد؛ و حتی درد جانکاه بیماری در سال‌های اخیر نتوانست مانع از فعالیت او شود.او مانند کودکان دلپاک، عروسک‌ها را باور می‌کرد و آن‌ها را دوست می‌داشت؛ و برای همین در محبوب ساختن آن‌ها نزد کودکان، این همه توانمند و موفق بود.شورای سیاستگذاری و راهبری سینماهای کودک و نوجوان با افسوس و اندوه فراوان، درگذشت این هنرمند شاخص و بی‌بدیل سینمای عروسکی ایران را به خانواده محترمش، همکاران غمگینش و همه دست‌اندرکاران سینمای کودک تسلیت می‌گوید». هميشه نگران بود كه مبادا كلاه قرمزي تنها بماند اما سرنوشت براي‌شان در آبان 95 جدايي رقم زد و سرطان دست او را از دست پسر بزرگ‌ترش براي هميشه جدا كرد.تصوير دنيا فني‌زاده كه كلاه قرمزي را بغل كرده است هم به قاب غم‌انگيز وداع عروسك‌ها با عزيزان‌شان پيوست.تصويري كه بیش از هر‌چیز آدمي را یاد ‌این تصویري می‌اندازد كه در آن کرمیت قورباغه، غمگینانه به تصویرِ گرداننده‌ درگذشته خود Jim Henson می‌نگرد».

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد