انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران خبرخوان فارسی
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۷۱۰۲۰ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۹ - شماره: 830
طرح مشترک روسیه و ترکیه برای آتش بس در سوریه آماده شد

شامِ کریسـمس!

مهدی دل روشن

نشانه های برقراری صلح و آرامش در سوریه از هر وقتی پررنگ تر شده است. صدای گلوله و تانک از هر زمانی، کمتر شده و با پس گرفتن حلب از تروریست ها می توان به دمشق 2017 حسابی امیدوار بود. دیروز، نئو تزارها و نئوعثمانی ها حرف هایشان را یک کاسه کردند تا پای سندی را امضا کنند که آتش بسی همه‌جانبه را به ارمغان خواهد آورد. شاید این گام، شکننده و حتی خیلی هم درست و درمان نباشد اما به هر حال در این شرایط هر چه که نامش را آتش‌بس بگذارند، مرهمی است بر زخم های سرزمینی که 6 سال ، زخم جنگ را بر تن دارد.

حالا در آستانه سال 2017، سوری ها و بخصوص مسیحیان این کشور می‌توانند «شام کریسمس» را نوش جان کنند. هر چند سوری های مسلمان نیز از وضعیت شام کریسمس و برقراری آتش بس آنقدر خوشحال خواهند بود که بدون شک آن‌ها نیز در عید مسیحیان شریک خواهند بود.

گستره طرح آتش بس در سوریه

در حالی که ترک ها از سه شنبه شب طرح آتش بس مورد توافق خودشان با مسکو را در بوق و کرنا کردند، روس ها آنطور که باید و شاید روی طرح آتش بس مانور ندادند. حتی سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که از جزئیات طرح، چیزی دندان گیری نمی داند که بخواهد درباره اش صحبت کند!

پسکوف در ادامه خاطر نشان کرد ما دائما با همتایان ترک خود درباره جزئیات مختلف مذاکرات احتمالی در آستانا در ارتباطیم و همه این رایزنی ها درباره سوریه است.

حتی کرملین اعلام کرده که نمی‌تواند گزارش‌ها درباره پیشنهاد روسیه و ترکیه برای آتش‌بس در سوریه را تایید کند. اما بر اساس آنچه که جسته و گریخته از طرف برخی رسانه ها اعلام و توسط تحریریه روزنامه« قانون» پیگیری شد گویا این طرح شامل گسترش سطح آتش‌بس جاری در حلب به کل سوریه و البته به جاهایی می شود که تروریست ها جولان می دهند.

بر اساس آنچه منابع دیپلماتیک نقل کرده اند در صورت موافقت دو طرف با این طرح، آتش‌بس از بامداد امروز (۹ دی) ۲۹ دسامبر اجرایی خواهد شد.

ادعاهای ترکیه

دیروز، چهارشنبه، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت که کشورش به دنبال آتش بس فراگیر در سوریه از شمالی‌ترین نقطه این کشور تا جنوبی‌ ترین نقطه است. با این حال دیپلمات ارشد آنکارا دوباره دست روی داستان قدیمی گذاشت و گفت که انتقال سیاسی قدرت با حضور «اسد» غیر‌ممکن است و من می‌دانم که مخالفان این مساله را نخواهند پذیرفت. این درست همان کارشکنی‌های ترکیه را شامل می‌شود که توسط شخص رجب پاشا پیگیری می‌شود و به کمتر از آن رضایت نمی‌ دهد. همان داستانی که شاید تا امروز، مانع برقراری صلحی پایدار در سرزمین شام شده است.

آتش بس برای استارت گفت‌وگوهای سوری -سوری

ناظران و کارشناسان می‌گویند که طرح آتش‌بس در صورت موفقیت می‌تواند استارت ماشین گفت‌وگوها بین دولت سوریه و مخالفان باشد که از سوی مسکو و آنکارا در حال پیگیری است و قرار بر این شده که در پایتخت قزاقستان برگزار شود.

جنگ آب در سوریه

با تمام صحبت هایی که درباره شروع آتش بسی فراگیر در سوریه می‌شود باید به یک فاجعه انسانی در این روزها اشاره کرد؛ جنگ بر سر آب آشامیدنی. نبیل الحسن، وزیر منابع آبی سوریه در این ارتباط می‌گوید: «منابع اصلی آب دمشق که به دلیل حملات تروریست‌‌ها از دسترس ما خارج شده است، روزانه ۵۵۰ هزار متر مکعب آب آشامیدنی را تامین می‌‌کرد. »

اخیرا شورشیان سوری آب دمشق و اطراف آن را با گازويیل آلوده کرده و کانال اصلی آب در منطقه «وادی بردی» را هدف حملات وحشیانه خود قرار داده اند. در حال حاضر، ساکنان دمشق تنها دو ساعت آن هم در ساعت پنج یا شش صبح آب دارند و همین مساله خشم اهالی را برانگیخته است. آن‌ها از نرسیدن آب به طبقه‌های بالاتر آپارتمان‌‌ها شکایت دارند. برخی از فرصت‌طلبان هم با فروختن آب به قیمت بازار سیاه در خیابان‌های دمشق از نیاز شهروندان به این ماده حیاتی سوء استفاده می‌‌کنند.

توافق در عین تفاوت!

نکته جالب درباره آتش بس احتمالی و توافق بر سر آن اینجاست که ترکیه از اپوزیسیون سوریه و روسیه از دولت بشار اسد پشتیبانی می‌کند! این یعنی توافق در حالی به دست آمده که دو طرف درباره ساختار قدرت در سرزمین شام، زمین تا آسمان با هم اختلاف نظر دارند. هفته پیش که وزرای امور خارجه ترکیه، روسیه و ایران با هم در مسکو دیدار کردند، گفتند که کشورها‌شان قدرت‌هایی هستند که تضمین‌کننده صلح میان دولت سوریه و اپوزیسیون این کشور خواهند بود! حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که در آستانه نشست آستانا، قزاقستان صلح در سوریه پايدار خواهد بود یا اینکه اتفاقات دیگری در پیش است؛ آن هم بدون بازی دادن آمریکا در شرایط فعلی!

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد