انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۷۱۰۲۸ | تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۹ - شماره: 830

سوال مردم همچنان باقي است

داوود حشمتی/ روزنامه نگار

روز گذشته حسن روحاني بار ديگر به پرونده بابك زنجاني اشاره كرد و به درستي گفت كه سوال مردم همچنان باقي است. او در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت، به پرونده بابك زنجاني و وجود دستگاه‌هاي عريض و طويل نظارتي و بازرسي اشاره كرد و گفت: «حال چرا با این همه دستگاه نظارتی در کشور باز هم شاهد تخلفات بزرگ هستیم و می بینیم. چگونه می شود که یک تخلف عظیم و بزرگ حدود سه میلیارد دلاری در کشور ایران در دولت قبل اتفاق بیفتد؟ این ها همه بوده اند،‌ کدام یکی نظارتش دقیق نبوده است؟ یا قوانین و مقررات نظارتی اشکال دارد یا افرادی که مسئولیت نظارت را به عهده دارند دارای اشکال هستند».

حكم اعدام بابك زنجاني صادر و تاييد شده است. اما با اين حال او پول نفتي كه برده بود را پس نمي‌دهد. زنجاني اين پول را گروگان گرفته و تقاضاي مشخصي دارد. او مي‌خواهد به او اجازه داده شود به بهانه بازگردان پول‌ها از ايران خارج شود. او تجربه خاوري را پيش رو دارد كه ناگهان چگونه در جلوي چشم نهادهاي نظارتي پر كشيد و رفت. آنچنان كه هيچ اثري هم از او در دنيا ديده نمي‌شود. همان سوالي كه در مورد خاوري وجود داشت در مورد زنجاني هم وجود دارد و روحاني به درستي به آن اشاره كرده است. رييس‌جمهور گفت: «مگر یک نفر به تنهایی می تواند سه میلیارد را به جیب بزند؟ به کجا وصل بوده و شرکای آن چه کسانی بوده‌اند؟ در چه رده ای بوده‌اند؟ چگونه نفت در اختيار وی قرار گرفته؟ چگونه صدها میلیون دلار غیر از نفت، پول در اختیار او قرار گرفته است؟»

حتي ممكن است حكم زنجاني اجرا شود. او توقع نداشت اين حكم در مرحله بعد به تاييد ديوان عالي كشور برسد. با اين حال وقتي پرونده‌اي در اين حجم گشوده مي شود حتي شكستن حكم دو تن از نزديكان و همكاران او نيز بايد با شفافيت براي مردم توضيح داده شود. چطور همه تقصيرها به گردن زنجاني افتاد و تنها او به اعدام محكوم شد؟ چهار عضو كابينه دولت قبل كه زير نامه واگذاري نفت به بابك زنجاني را امضا كرده بودند چه كساني هستند؟ سوالات بي‌شمار مردم همچنان باقي است. معاون اول رييس‌جمهور گفته بود در تلاطم بازار ارز، 20 ميليارد دلار در اختيار چند صرافي قرار گرفت. سرنوشت اين پرونده به كجا انجاميد؟ سرنوشت اين پرونده‌ها را بايد از چه كسي دنبال كرد؟

روحاني براي اولين بار بود كه گفت وزارت اطلاعات خواستار در اختيار قرار گرفتن متهم بود تا ابعاد اين پرونده را روشن كند. چرا اين اتفاق نيفتاد؟ چرا اجازه تحقيقات در مورد بابك زنجاني داده نشد؟ روحاني گفت: «من از آغاز این پرونده پیشنهاد کردم به جای اینکه این فرد مستقیم در اختیار دستگاه قضا قرار گیرد، در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد تا اطلاعات این موضوع کاملا شفاف شود بعد در اختیار دستگاه قضا قرار گیرد». چرا اين اتفاق نيفتاد تا در عوض بابك زنجاني، با پوشه‌هايي در سه بخش «قابل طرح»، «مهم» و «محرمانه» در دادگاه حضور پيدا كند و ابهامات را افزايش دهد؟

انتظار مردم اين است كه همه ابعاد اين فساد روشن شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد