انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۲۲۴۱ | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۲۰ - شماره: 968
اعتراضات گسترده در ونزوئلا شدت گرفت

شورش براي نان

مهدی دل روشن

دیگر صبرشان، به سر آمده و تحمل قحطی و تورم هزار درصدی را ندارند.مردم ونزوئلا را می گویم که زیر فشارهای اقتصادي و سیاست چاویسمی، له می‌شوند وخون می‌دهند. جامعه جهانی در برابر این همه ظلم سکوت کرده است. فکر کنید که مثلا یک قرص نان يك دلاری را حال باید صد دلار بخرند! با عقل و منطق و البته سیاست‌های هیچ حزب و گروهی جور در نمی‌آید که نرخ تورم سر از هزار درصد در بیاورد. تورمی که آهنگ رشد آن با کشور دیگری در خاورمیانه که البته رییس جمهور پیشین آن، دوستی پررنگی با هوگو چاوز داشت، برابر بود. کشوري که پس از سوءمدیریت مردي که اکنون «رفته است»، به دست یک رییس جمهور اعتدال‌گرا و میانه‌رو افتاد و حال تورمی تک رقمی دارد. شاید اگر کشور مزبور مثل ونزوئلا همان سیاست‌های گذشته را ادامه می داد و در آن کسی شبیه همان مرد، به قدرت می‌رسید، اكنون در رسیدن به نرخ تورم سه رقمی یا حتی چهار رقمی با ونزوئلا رقابت مي‌كرد.

برگردیم به ونزوئلا و روزهایی پر تلاطم که در تاریخ این کشور آمریکای لاتین، بی‌نظیر است. چاویسم، حال تبدیل به یک مانیفست ملی برای ونزوئلا شده و دولت فعلی به رهبری نیکلاس مادورو، به هیچ‌وجه حاضر نیست که از آن عقب‌نشینی کند.

کشته شدن 100 معترض فقط در 100روز

از خیابان‌های کاراکاس و دیگر شهرهای مهم ونزوئلا خبر می‌رسد که بیش از 100 نفر در اعتراضات خیابانی مردم این کشور در طول 100 روز گذشته، کشته شده‌اند.به گزارش یورونیوز، مخالفان نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا به مناسبت صدمین روز برگزاری اعتراضات علیه دولت سوسیالیستی این کشور، بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.در این روز هزاران نفر در شرق کاراکاس، پایتخت ونزوئلا در اعتراض به سرکوب‌های سیاسی و مشکلات عظیم اقتصادی در این کشور تجمع کردند.

حصر خانگی برای رهبر مخالفان

این اعتراضات در حالی برگزار شد که یک روز قبل از آن، لئوپولدو لوپز، یکی از رهبران اصلی مخالفان سرانجام پس از حبسی که بیش از سه سال طول کشید، از زندان به حصر خانگی منتقل شد. دیوان عالی ونزوئلا علت تغییر محل حبس آقای لوپز را نگرانی‌ها از وضعیت جسمی و سلامت او اعلام کرد.

لئوپولدو لوپز ۴۶ ساله به اتهام تحریک به خشونت(!) در جریان اعتراضات ضد دولتی سال ۲۰۱۴ میلادی که ۴۳ کشته برجای گذاشت، به ۱۴ سال حبس محکوم شده است و این‌گونه به نظر می‌رسد که هدف از انتقال او از زندان به خانه، تدبیری از سوی دولت برای کاهش اعتراضات داخلی و موج محکومیت‌های بین المللی باشد.

در واکنش به این اقدام، رهبران مخالف نیکولاس مادورو اعلام کردند بر شدت اعتراضات خیابانی می‌افزایند.این اعتراضات که در اوایل ماه آوریل آغاز شد تاکنون بیش از 100 کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته است و صدها نفر نیز توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند.

حال اعتراضاتی که 100روزه شده، امیدها برای اصلاحات و برکناری دولت سوسيالیست را افزایش داده است.در حالی که مخالفان مادورو، بی‌کفایتي او در امور سیاسی و اقتصادی را فریاد می‌زنند، خود او همه چیز را توطئه دشمنان و به‌خصوص آمریکایی‌ها می‌داند و البته یک جورهایی معترضان را خس و خاشاک معرفی می‌کند!

روزهای پاياني سوسیالیسم

از کاراکاس خبر می‌رسد که مخالفان مادورو قصد دارند آخر هفته آینده، یک همه‌پرسی غیررسمی علیه او برگزار کنند و مادورو نیز در مقابل، به دنبال تشکیل یک «مجلس مردمی» به موازات فعالیت پارلمان ونزوئلاست. او قصد دارد به کمک مجلس جدید که اعضای آن را طرفداران دولت تشکیل می‌دهند، به تغییر قانون اساسی بپردازد و از پارلمان که اکنون تحت کنترل مخالفان است، سلب قدرت کند. معلوم نیست ونزوئلاي چاویسمی، تا چه روزی دوام می‌آورد اما بدون‌شك سوسیالیسم، کاپیتالیسم يا کمونیسم، همه به روزهای آخر خود نزدیک شده‌اند و شهروندان جهان 2017 باید دنبال نسخه جدیدي برای اقتصاد بیمار امروز باشند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد