انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۲۲۴۷ | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۲۰ - شماره: 968

انتقاد محافظه کاران به رئيسي و اصولگرايان

داوودحشمتی/ روزنامه نگار

اصولگرايان كه تلاش مي‌كردند از ماه‌ها قبل، از حجت‌الاسلام رئيسي چهره‌اي حامي محرومان بسازند، حالا و بعد از شكست در انتخابات ظاهرا به اشتباه‌هاي او و كمپين انتخاباتي خود پي برده‌اند.

گروه‌هاي نزديك به محافظه‌كاران در تحليلي بر رفتارهاي اصولگرايان در برداشت غلط‌شان از مقوله حمايت از محرومان مي‌گويند: «اصولگراها معتقدند رای محرومین، «رای سازمانی»آن‌هاست. در هر انتخاباتی هم حساب ویژه ای روی آن‌ها باز می کنند. اما بعد از شکست انتخاباتی اخیر، از «اراده محرومین» ناامید شدند.چرا؟ می گویند نظام در حال رسیدگی به محرومین است و مناطق توسعه نیافته هر روز پیشرفت می کند، بنابراین محرومین کمتر شده و در نهایت رای اصولگراها ریزش می کند».

تحليلي كه سايت نزديك به محافظه‌كاران از آن پرده برداشته در واقع نوعي نگاه دروني در ميان اصولگرايان است. به عبارت ساده‌تر آن‌ها معتقدند براي راي آوردن اصولگرايان، مردم بايد همچنان فقير باقي بمانند .

اما اين رسانه در ادامه، اين تحليل را غلط دانسته و مي‌نويسد: این تحلیل دارای خطای مفهومی فاحش است.

متاسفانه اصولگراها تحلیل درستی از واژه محرومین و کوخ‌نشین‌ها و مستضعفین و پابرهنه‌ها ندارند. اشتباه محاسباتی اینجاست که تصور می کنند آنچه مایه«فخر امام و انقلاب» بوده است «محرومیت مادی» روستاهاست که با توسعه‌یافتگی تغییر می کند. محرومیت به معنای «عقب ماندگی اقتصادی» الزما به معنای «جامعه ارزشی مستضعفین» نیست. چه بسا محرومینی که «عطش کاخ نشینی» داشته و از «جنگ فقر و غنا»، رقابت «فقیر» و «غنی» را فهمیده باشند. چه بسا کوخ نشینی که گورخواب و جزو مطرودین اجتماعی است. «حاشیه نشین بینوا»، قربانی نظام اجتماعی است نه فخر آن.

سايت وابسته به جمعيت رهپويان كه پيش از اين توسط زاكاني اداره مي‌شد و مديرمسئولي آن را پرويز سروري برعهده دارد، در ادامه به تغيير نگرش محرومان به درستي اشاره مي‌كند. در بخشي از اين گزارش اشاره شد كه «محرومین هم تحت تاثیر موج رسانه های جدید قرار دارند و نیازهای‌شان تغییر کرده است. بنابراین «محرومین» را «مستضعفین» گرفتن خطاست».

به نظر مي‌رسد آن‌ها پيام راي بالاي روحاني در مناطق محروم را دريافت كرده اند. پيش از انتخابات، كيهان در سرمقاله‌اي با اتكا به اينكه راي روستاها به طور غالب در اختيار اصولگرايان و رئيسي است، از پيروزي قطعي او خبر داده و روزنامه وطن امروز در تيتر اصلي از شعار «روحاني باي باي» استفاده كرد. اما حالا انگار به اين باور رسيدند كه اشتباه كردند. آن‌ها به واسطه سنتي بودن در سبك زندگي، از تحليل تغييرات لايه‌هاي اجتماعي ايران عاجز بودند. تغييراتي كه وسايل ارتباط جمعي و به‌خصوص شبكه‌هاي اجتماعي در بافت اجتماعي ايران خصوصا بافت روستايي ايجاد كرده است.

نويسنده در ادامه اشاره مي‌كند «توسعه مناطق محروم و فربه شدن طبقه متوسط شهری، الزاما خوی کوخ نشینی را از بین نمی‌برد». معناي ديگر اين جمله اصولگرايان اين است كه براي داشتن راي كوخ‌نشينان، لازم نيست از اينكه آن‌ها از محروميت خارج شوند واهمه داشته باشيم.

درجريان انتخابات، بسياري از رسانه‌ها به رفتار حجت اسلام رئيسي كه به طور گسترده تلاش مي‌كرد از سرزدن به مناطق محروم با اهداف انتخاباتي استفاده كند، انتقاد كرده و مي‌‌نويسد: «اصولگراها به جهت تحلیل غلط‌شان از محرومیت، تصور می کنند توجه به سبد رای محرومین یعنی صرفا سرزدن به بی خانمان ها و مدام از فقرو نداری گفتن».

نام نويسنده گزارش مشخص نيست. اما به نظر مي رسد كاملا به نقطه ضعف اصولگرايان پي برده است.

بايد از اين تغيير و چرخش (در صورتي كه صادقانه دنبال شود) حمايت كرد. اگراصولگرايان بتوانند به توصيه نويسنده اين سايت بين «استكبارستيزي و آزادي‌خواهي و پيشرفت» از يك سو و «دفاع از مظلوم» و «كنسرت و موسيقي» از سوي ديگر اجماع برقرار كنند، مي‌توانند با ساير نيروهاي دروني انقلاب به نقاط مشترك برسند و مسير پيشرفت بيشتر كشور را فراهم كنند. اما نكته اينجاست كه براي جمع كردن اين مقولات با يكديگر، حتما بايد در درون (چه به صورت فردي و چه به صورت روحيه جمعي) به آن‌ها اعتقاد داشت. در غير اين صورت چهره‌اي كه ترسيم مي‌كنند غيرواقعي و غيرقابل باور خواهد بود. درست به مانند همنشيني حجت السلام رئيسي و اميرتتلو براي چندراي بيشتر.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد