انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۴۴۷۷ | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۲۴ - شماره: 997
رهبر معظم انقلاب، رييس و اعضاي جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام را معرفي كردند

در امتداد هاشمي

24اسفند سال گذشته، تاريخ احكام اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام به پايان رسيده بود و رهبرمعظم انقلاب بنا به صلاحديد تا روز گذشته براي معرفي و صدور احكام جديد دست‌نگه داشته بودند. در ساعات ابتدايي ديروز، سايت دفتر حضرت‌آيت‌ا...‌خامنه‌اي، متن حكم ايشان را منتشر كرد كه در آن‌ آمده‌بود:« رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رييس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند».ايشان در ابتداي حكم با سپاس ويژه از هاشمي‌رفسنجاني، رييس فقيد اين مجمع، اين‌گونه فرمودند:«خداوند علیم و قدیر را سپاس می‌گویم که با کمک و هدایت خود، مجمع تشخیص مصلحت را بر ادای وظايف خطیر آن موفق فرمود و این نهاد قانونی در بیش از ربع قرن توانست نقشی اثرگذار در اداره‌ کشور داشته باشد. لازم می‌دانم از همه‌ اعضا و کارگزاران این نهاد تشکر کنم و یاد درگذشتگان این مجموعه را گرامی بدارم، به‌خصوص جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از استوانه‌های سیاسی کشور بودند و سال‌ها مسئولیت سنگین ریاست این مجمع را برعهده داشتند و نیز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین طبسی و جناب آقای عسگراولادی و جناب دکتر حسن حبیبی رحمة‌ا...‌علیهم».

توصيه‌هاي مصلحتي

اکنون با آغاز دوره‌ جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری مي‌دانم که عبارت است از:

- سامان بخشیدن به مجموعه‌ سیاست‌های کلی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.

- سامان بخشیدن به مساله‌ نظارت بر اجرای سیاست‌ها.

- سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.

- ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آيین‌نامه‌ مصوب.

- چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضروري.

به جز این‌ها تغییرات اصلاحی دیگری نیز در خلال کار و در سایه‌ دقت نظر دست‌اندرکاران و انعطاف‌پذیری تشکیلات، لازم و به کار گرفته خواهد شد.

امضاي حكم رياست و اعضا

با عنایت به آنچه گفته شد، آیت ا... آقای حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی را به ریاست و جناب آقای دکتر محسن رضايی را به دبیری مجمع تشخیص مصلحت و اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را به عضویت آن در دوره‌ پنج‌ساله‌ جدید منصوب می‌کنم.

اشخاص حقوقی:

الف) روسای محترم سه قوه

ب) فقهای معزز شورای نگهبان

ج) رييس ستاد کل نیروهای مسلح

د) دبیر شورایعالی امنیت ملی

ه) وزیر یا رييس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است

و) رييس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی

اشخاص حقیقی،آیات و حجج اسلام:

آقای حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای امینی نجف‌آبادی، آقای موحدی کرمانی، آقای ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای محسنی اژه‌ای، آقای مجتهد شبستری، آقای سیدابراهیم رييسی، آقای دری نجف‌آبادی، آقای محمدی‌عراقی، آقای مجید انصاری، آقای مصباحی‌مقدم.

و حضرات:

آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمدی، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمدجواد ایروانی، آقای محمدرضا باهنر، آقای احمد توکلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حدادعادل، آقای داود دانش‌جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضايی، آقای سیدمحمد صدر، آقای محمدحسین صفارهرندی، آقای محمدرضا عارف، آقای محمد فروزنده، آقای سیدحسن فیروزآبادی، آقای محمدباقر قالیباف، آقای حسین محمدی، آقای حسین مظفر، آقای سیدمصطفی میرسلیم، آقای سیدمحمد میرمحمدی، آقای سیدمرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده، آقای احمد وحیدی.

دعوت به انصاف

ايشان در پايان فرمودند:«حضرات آقایان را به حضور و اتقان و دقت در تشخیص مصلحت و نیز به صلاح و سداد و انصاف دعوت می‌کنم و توفیق و هدایت الهی را برای خود و آنان مسألت مي‌كنم. نکات یاد شده در پیوست این حکم لازم است مورد توجه قرار گیرد».

نيروهاي جديد

رهبرمعظم انقلاب، در اين حكم 6شخصيت جديد حقيقي(سيد‌محمد ميرمحمدي،محمدباقرقاليباف، ‌محسن مجتهد شبستري،احمدتوكلي،سيدمحمدصدر وسيد‌ابراهيم رئيسي) و يك جايگاه حقوقي (رييس‌ ستادكل نيروهاي‌مسلح) را به مجمع اضافه كردند.

تدابيرخاص

گفتني است آيت‌ا...‌هاشمي‌شاهرودي يكي از نيروهاي اعتدالي به حساب مي‌آيد كه اميد است بتواند راه ميانه‌روي آيت‌ا...‌ هاشمي‌ رفسنجاني را ادامه دهد. نكته قابل توجه ديگري كه در صدور اين احكام مورد توجه قرار گرفت، ابقاي احمدي‌نژاد و ورود قاليباف و رئيسي به مجمع‌تشخيص بود.از طرفي موضوع ديگري نيز كه بايد به آن اشاره كرد، به كار گيري سيد‌محمدصدر به عنوان يكي از نيروهاي اصلاح طلب است كه رابطه خوبي نيز با بدنه اصلاحات و رهبران آن دارد. بي‌شك تدابير رهبرمعظم انقلاب مانند پدري است كه در پيچ‌هاي تاريخي به تمام ابعاد توجه مي‌كنند و با همين روش ومنش، سال‌هاست همه جريان‌هاي سياسي را حول محور انقلاب اسلامي، نگه‌داشته‌اند.همگان منتظرند تا توصيه‌هاي رهبري و انتظارات مردم در دور جديد مجمع مورد توجه قرار بگيرد و اين روند به هرچه بهتر شدن اوضاع كشور كمك كند.

سوابق

عضوجديد

نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي /معاون پيشين نظارت و حسابرسي دفتر رهبري /رييس‌دفتر ويژه رهبرانقلاب در دوران رياست‌جمهوري / رييس‌دفتر آيت‌ا...‌هاشمي در دوران رياست‌جمهوري / عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی

سيد‌محمد ميرمحمدي

فرمانده پيشين قرارگاه خاتم‌الانبياء(ص)/ فرمانده پيشين نيروي‌هوايي سپاه / فرمانده پيشين نيروي انتظامي/ شهردار تهران

محمدباقرقاليباف

امام جمعه پيشين تبريز / نماينده مجلس خبرگان رهبري

محسن‌مجتهد شبستري

وزيركار دولت سوم / نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي

احمدتوكلي

مديركل اروپا و آمريكاري وزارت‌خارجه دولت رجايي / مديركل عربي و آفريقايي وزارت‌خارجه دولت اصلاحات / معاون سياسي وزارت كشور سال 64 تا 68 / مشاور ارشد محمدجواد ظریف

سيدمحمدصدر

دادستان انقلاب پيشين تهران / دادستان پيشين كل كشور / معاون اول پيشين قوه قضاييه / رييس پيشين ‌سازمان بازرسي كل كشور / دادستان ويژه روحانيت عضومجلس‌خبرگان رهبري / توليت آستان قدس رضوي(ع)

سيد‌ابراهيم رئيسي

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد