انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
خبرهای این صفحه پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: ۸۶۷۲۸ | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۵ - شماره: 1023
پرویز تناولی:

حبس موزه بانک پاسارگاد یک اشتباه است

چهره شاخص هنر ایران هم به جمع هنرمندانی پیوست که به حبس موزه بانک پاسارگاد در فرهنگستان هنر معترض هستند.

پرویزتناولی در گفت و گو با «قانون» گفت:«به نظر من حبس آثار موزه بانک پاسارگاد ،یک اشتباه بزرگ و از چند جهت مضر است».

او افزود: «برای نخستین بار یک بانک بر اساس یک طراحی و برنامه مشخص به خرید آثار تجسمی پرداخت و اتفاقا توانست نمونه های ارزشمند را در یک موزه قابل توجه گرد آورد. حال ممکن است حبس این آثار زمینه ساز فرار سرمایه از هنر شود».تناولی با بیان اینکه ورود بانک ها به عرصه فرهنگ و هنر یک امر مرسوم است، گفت :«بانک‌ها با هدف تعهد اجتماعی و نیز سرمایه‌گذاری به حمایت از آثار هنری می پردازند. بانک پاسارگاد بر اساس همین مولفه جهانی، هم خدمات فرهنگی قابل توجهی در عرصه های مختلف هنری انجام داد و هم خوشبختانه از حضور در حراج های بین‌المللی سود قابل ملاحظه ای برای سپرده گذاران خود کسب كرد.

باید این حرکت به الگویی برای بنگاه های بزرگ اقتصادی بدل شود».این مجسمه ساز پیشرو در ادامه گفت:«ضرر دیگر متوجه بازدید کنندگان داخلی و خارجی این موزه است و همین طور دانشجویان هنر که روزانه به تماشای این گنجینه می رفتند و در فقدان یک موزه دايمی برای هنر مدرن ایران از آثار گنجینه بانک پاسارگاد دیدن می کردند».

رکورد دار فروش گران‌ترین اثر هنری در خاورمیانه درباره تعاملش با بانک پاسارگاد گفت:«خودم فقط یک اثر به بانک پاسارگاد فروختم که همان مجسمه دیوار پرسپولیس بود و الحمدا... فروش خوبی در حراج کریستیز داشت و توانست زمینه ساز سربلندی برای هنر ایران شود. من از آن تجربه، خاطرات خوبی دارم البته بانک آثاری دیگر از من را از طریق حراجی ها و مجموعه‌داران خریده است».

خالق مجسمه «هیچ» ادامه داد :« من هم به همراه جامعه فرهنگ و هنر در روز افتتاحیه موزه بانک پاسارگاد حاضر بودم و از نزدیک این گنجینه را دیدم. امیدوارم دیگر بانک ها موفقیت بانک پاسارگاد و روند ارزش افزوده آثار هنری را الگو قرار دهند و با سرمایه‌گذاری بر آثار هنرمندان ایران، زمینه پیشرفت هنر ایران را فراهم کنند».

شایان ذکر است پیش‌تر چهره‌هایی مانند آیدین آغداشلو ،نصرا... افجه ای ، علیرضا سمیع آذر ، لیلی گلستان ، علی شیرازی، پری یوش گنجی، مصطفی دشتی، ناصر پلنگی، طاهر شیخ الحکمایی، جلال شباهنگی و حجت امانی به حبس موزه بانک پاسارگاد در فرهنگستان هنر اعتراض کرده اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد