انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۶۹۲۸ | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۷ - شماره: 1025
در نشست تخصصی «زنان معماران صلح» به مناسبت روز جهانی صلح، مطرح شد

جنگ و خشونت علت تحقیر زنان

گروه حقوق و قضا

همایش «زنان معماران صلح» دیروز با حضور صاحب‌نظران و فعالان حوزه حقوق برگزار شد. این نشست با تلاش موسسه صیانت از حقوق زنان با همکاری دفتر سازمان ملل در تهران و کرسی حقوق بشر یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز بین‌المللی صلح برگزار شد.

در ابتدای این نشست «ماریا دوتسنکو» به موضوع صلح و اهمیت تلاش زنان برای برقراری صلح پرداخت.

نماینده سازمان ملل متحد در این نشست به افزایش تعداد زنان صلح‌بان در یک دوره چند ساله اشاره کرد و گفت:« در اولین سال فعالیت زنان صلح‌بان، تنها یک درصد افراد صلح‌بان زنان بودند؛ در حالی که این تعداد امروز به بیش از 29درصد رسیده است».

سازمان ملل از اهدافش فاصله گرفته است

در ادامه این نشست «زهرا پیشگاهی فرد» از معاونان وزیر امورخارجه گفت: «همه ما به خصوص زنان به دنبال صلح و برقراری آرامش هستيم».وی ادامه داد: «اکنون 72 سال از تاسیس سازمان ملل می گذرد و ما امروز می‌خواهیم نگاهی به عملکرد سازمان ملل بیندازیم که آیا همچنان در عمل در نیت طرفداری از صلح قرار دارد یا خیر».

پیشگاهی فرد گفت: «سازمان ملل پایمال شدن حقوق بشر در یمن را می‌بیند اما اجازه می‌دهد باعث و بانیان آن در سازمان ملل حضور داشته باشند». وی افزود: «شما به میانمار و عراق و افغانستان نگاه کنید، دیگر چه اتفاقی باید بیفتد که سازمان ملل واکنشی نشان دهد. به نظر می رسد راه سازمان ملل از ملل جدا شده و از اهدافش فاصله گرفته و همچنين شورای حقوق بشر از موضوع حقوق بشر فاصله گرفته است؛به‌گونه ای که به یک خانواده اجازه می‌دهد از دو مرد تشکیل شود و یک فرزند خوانده داشته باشند، در حالی که هر طفلی اجازه دارد در یک خانواده متشکل از یک مادر و پدر زندگی کند».پیشگاهی فرد گفت:«آیا در قواعد حقوق بشری این آمده که یک کشنده نسل های بشری بیاید و در آن عضو باشد؟ آیا این درست است که کسی عضو این شورا باشد که هنوز زنان را از حق رانندگی منع می کند؟» . معاون وزیر امور خارجه گفت: «به نظر می رسد باید سازمان ملل بازنگری مهمی در اهداف و منش و خط مشی خود داشته باشد زیرا حیف است که این سازمان از اهدافش فاصله بگیرد».وی افزود: «صلح و دوستی اقتضا می‌کند سازمان ملل در برابر تحریم‌های ظالمانه بایستد و نگذارد مردم یک کشور در مرگی خاموش به واسطه صلح بمیرند. صلح و دوستی ایجاب می‌کند تا معیارهای چندگانه از سازمان‌های بین المللی برچیده شده و حقوق بشر و خود بشر، از پشت عینک‌های جهت‌دار دیده نشود بلکه به صورت واقعی و شفاف مورد توجه قرار گیرد».

میرمحمد صادقی استاد دانشگاه شهید بهشتی در خصوص صلح و نقش زنان گفت: «هر کجا جنگ و خشونت بوده، زنان نيزتحقیر شده‌اند و هرجا زنان تکریم شده‌اند، صلح و دوستی حاکم بوده و بر جنگ و خشونت پیروز شده است».

تفکر خشونت‌آمیز داعش که ضد صلح است، در عین حال ضد زن نيز هست

وی ادامه داد: «به دلیل همین نقش مهم است که در قانون اساسی ما به مساله زنان اشاره شده است». وی تصریح کرد: «خشونتی که به ویژه علیه زنان در جهان شاهد هستیم، مساله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد و یادمان باشد ادیان در این حوزه نقش آفرین هستند».

میر محمدصادقی گفت: «هررفتاری را که باعث تحقیرافراد می‌شود، خشونت می‌گویند و امروز خشونت در حوزه‌های مختلف تقسیم می‌شود و موضوع خشونت داخلی و خانگی اهمیت بسیاری یافته است و اختصاص به منطقه خاصی نيز ندارد».

این استاد دانشگاه گفت: «در ایران و جهان این مساله مشاهده شده که بسیاري از زنانی که به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند، مورد همین خشونت قرار گرفته‌اند و البته با این مساله مواجه هستیم که عمده زنان، موافق انتشار جزيیات خشونتی که مورد آزار قرار گرفته‌اند، نیستند». وی به موضوع افزایش خشونت جنسی در دنیا اشاره کرد و گفت: «در نظام‌های مختلف حقوقی، این‌گونه خشونت‌ها جرمی علیه ظرافت زن محسوب می‌شد و نه یک خشونت جسمی و همین باعث می‌شد در طبقه بندی جرایم از اهمیت کمتری برخوردار شود».

دفاع از خود در حوزه زنان

میرمحمد صادقی به موضوع حقوقی دفاع از خود در موضوعات مربوط به زنان نیز گفت: «درموضوع دفاع از خود، بحث تناسب میان حمله و دفاع به میان می‌آید؛ برای مثال در یکی از موارد که مربوط به پرونده یک خانم بود، دادگاه و قاضی معتقد بودند که این خانم دفاع مشروع نکرده است».وی به موضوع تجارت زنان در جامعه امروز اشاره کرد و گفت: «این موضوع مساله نگران‌کننده‌ای است؛ به گونه‌ای که سازمان‌های محرمانه پس از مواد مخدر، تجارت انسان را موضوعی سودآور تصور‌مي‌كنند».

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد