انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۶۹۹۷ | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۷ - شماره: 1025
وضعيت دانشگاه علامه طباطبايي در دولت يازدهم و زمان رياست حسين‌سليمي بررسي شد

سوداي وزارت از علامه

گروه سیاسی

تکلیف وزارتخانه‌ها که در جلسات رای اعتماد مجلس مشخص شد، دو وزارتخانه بی وزیر باقی ماندند و در این میان، وزارت علوم بیشترین حاشیه‌ها را با خود به همراه داشت. اسامی متعددی که برای این وزارتخانه مطرح می‌شد یکی پس از دیگری رد شدند یا از گردونه رقابت برای رسیدن به صندلی صدارت باز ماندند. حال اما هرچه به موعد تعیین دو وزیرنزدیک‌تر می‌شویم، حواشی انتخاب وزرا نیز افزایش می‌یابد. نام هایی که شنیده می شود یکی پس از دیگری واکنش های متفاوتی را در جامعه به وجود می‌آوردند و بیش از همه، جامعه بزرگ دانشگاهیان ، شامل استادان و دانشجویان هستند که بر نگرانی آنان افزوده می شود اما در این میان یک نام، حاشیه‌های بیشتری را با خود همراه داشته‌است و آن كسي جز حسین سلیمی، ریاست دانشگاه علامه طباطبایی نيست. نام حسین سلیمی در حالی مطرح شد که از همان ابتدا با حاشیه‌ای جنجالی همراه بود. روزنامه وقایع‌الاتفاقیه ، گزارشی از وضعیت دانشگاه علامه در هفته گذشته منتشر کرد و تنها به فاصله یک روز بعد گزارشی بي‌نام در رثای سلیمی در همان روزنامه منتشر شد. گزارشی که به روایت بسیاری، به درخواست و فشار سلیمی منتشر شد. به نظر می رسد حسین سلیمی و تیم مشاوران وی اگر از کنار گزارش نیمه انتقادی نخست می‌گذشتند، حاشیه‌های کمتری گریبان‌گیر آنان می‌شد تا بخواهند با گزارشی سفارشی باعث شوند که نام رییس این دانشگاه به صدر خبرها بیایید و به ملتهب شدن بیشتر فضای مجازی و رسانه ای کشور و همچنین جامعه دانشگاهی بینجامد.

سليمي را بشناسيد؟!

اما حسین سلیمی کیست؟ او که انتخاب شدنش در سال 92 به ریاست دانشگاه علامه طباطبایی منجر به موجی از شادی شده بود چگونه پس از چهار سال باید پاسخگوی انتقادات باشد. حسین سلیمی، زمانی که به ریاست دانشگاه علامه رسید از استادان علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیات علمی و دانشیار این دانشگاه بود. در همان زمان «فارس» نيز در گزارشی او را تئوریسین اصلاحات دانست.

حسین سلیمی متولد ۱۳۴۲ در شیراز، پژوهشگر و استاد رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است. وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، دیپلم علوم انسانی را از دبیرستان شهید منتظری اخذ کرد و سپس مدتی به فراگیری دروس حوزوی و فلسفه مشغول شد. پس از بازگشایی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۶۲ در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران پذیرفته و در دوره کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در همان دانشگاه ادامه تحصیل داد. در سال ۱۳۷۲ دوره دکتری روابط بین‌الملل را در دانشگاه تربیت مدرس به پایان رساند و موفق به اخذ درجه دکتری شد.

توفيقي كه نصيب دانشگاه نشد

با آغاز کار دولت یازدهم و انتصاب جعفر توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بخش عظیمی از درخواست‌های دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها به وزارت علوم ارسال شد. یکی از عمده‌ترین مسائل مطرح شده در این نامه‌ها، درخواست برکناری صدرالدین شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی بود. منتقدان معتقد بودند در دوران ریاست وی تندروی‌های شدیدی صورت گرفته و تعداد فراواني از استادان و دانشجویان از دانشگاه اخراج شده‌اند؛ موضوعی که البته دور از حقيقت نیزنبود. شریعتی در زمان ریاست بر دانشگاه علامه، همه توان خود را برای تضعیف این دانشگاه تخصصی در حوزه علوم انسانی به کار بست. ستاره‌دار کردن ده‌ها دانشجو و تعدیل و عدم به کارگیری اساتید منتقد و در عین حال تغییرات در هیات علمی دانشگاه و بازنشستگی زودهنگام استادان عضو هیات علمی، بخشی از تلاش های شریعتی برای تضعیف دانشگاه محسوب می شد. تلاشی که بعدها نیز چندان روند اصلاحی نیافت و سنگ بنای کجی که شریعتی در دانشگاه نهاد، چندان اصلاح نشد. انتقادات در آغاز دولت یازدهم چنان افزایش یافته بود که مطالبه نخست دانشجویان، رفتن شریعتی از دانشگاه بود و سرانجام در ۱۱ شهریور ۱۳۹۲، جعفر توفیقی، طی حکمی حسین سلیمی را به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبایی تعیین کرد. انتصاب سلیمی موجی از خرسندی را در میان دانشجویان و استادان ایجاد کرد و در مراسم معارفه سلیمی، تعداد زیادی از دانشجویان شعار «توفیقی توفیقی حمایت حمایت»،« توفیقی متشکریم»، «روحانی متشکریم» سردادند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «دانشگاه زنده است»،«دانشجو ذلت نمی‌پذیرد».آن روز شریعتی، به عنوان ريیس پیشین دانشگاه علامه در این مراسم شرکت نکرد.

راهي كه نيمه‌تمام ماند

در همان زمان، مطبوعات با عنوان فتح دانشگاه علامه و آزادی دانشگاه علامه از انتصاب جعفر توفیقی یاد کردند اما آیا این همه ماجرا بود؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد