انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۷۰۰۳ | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۷ - شماره: 1025
سخنگوي دستگاه قضا در تشريح آخرين وضعيت پرونده‌هاي مهم قضايي:

خاوری بیاید به نفعش است

گروه حقوق و قضا


کسانی که ساخت‌وساز می‌کنند، بالاخره از جایی مجوزگرفته‌اند، مگر اینکه مرجع صدور مجوز، صالح نبوده باشد

علت بازداشت ساسان آقایی و یغما فخشامی امنیتی است و در حال حاضر،پرونده در مرحله دادسراست

پرونده گمرك بوشهر که 12 متهم دارد، کیفرخواست خورده و به دادگاه رفته است

در پرونده پزشک عباس‌كيارستمي کیفرخواست صادر و به دادگاه نيز ارسال شده است

در خصوص نویسنده کتاب «شنود اشباح» و مدیر یک سایت جلسه دادگاه برگزار شده، اما حکم صادر نشده است


یکصدوهجدهمین نشست خبري سخنگوي دستگاه قضا ظهر ديروز برگزار شد. حجت‌الاسلام‌ غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای در ابتداي نشست ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره دلاوری‌های رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس و نيز پاسداشت خون شهیدان اظهار کرد: در آغاز انقلاب در سال 1359 کشور از هر جهت محاصره شده بود؛ یک جنگ تمام عیار نظامی راه انداختند و جنگي داخلی نيز به دست گروهک‌های مسلح شكل گرفت، اما مردم متدین با توکل به خدا و جهاد توانستند همه این مراحل را پشت سر بگذارند.

وی ادامه داد: مردم به همه جریان‌های تروریستی به‌خوبی پاسخ دادند و در برابر تحریم‌هایی که از آن تاریخ تا به امروز در کشور ما به صورت ظالمانه ایجاد شده است، ايستادگي كردندکه امیدواریم این زحمات فراموش نشود و بدانیم مردم ما چه تاریخی را رقم زدند.

محسنی‌اژه‌ای اظهار کرد: مردم توقع دارند قوه‌قضاییه در حقوق عامه ورود بیشتری پیدا کند. دستگاه قضا به طور مشخص از سوي دادستان کل کشور و بازرسی کل کشور، از سال‌های قبل، به ویژه از سال گذشته و امسال، تلاش کرده که اولا موارد مربوط به حقوق عامه را احصا کند و تاکنون هم مقدار زیادی احصا شده است. دادستانی کل تلاش دارد اولویت‌بندی كند و به تناسب اولویت و مقدورات به آن‌ها بپردازد.

معاون نخست قوه‌قضاییه با بیان اینکه امیدواریم همه دولتمردان و مردم کمک کنند این امور به سروسامان برسد، گفت: مساله تصادفات و تلفات جاده‌ای يكي از اين مسائل است. تلفات جاده‌ای در همه دنیا وجود داشته و دارد، اما در کشور ما تلفات جاده‌ای خیلی زیاد است كه با اصلاح راه‌ها و کنترل فنی بیشتر و بهتر وسایل حمل‌و‌نقل و متعهدتر‌کردن شرکت‌های حمل‌و‌نقل براي استخدام راننده‌های خوب و بیشتر و اموراتی از این دست، می‌توان تلفات جاده‌ای را کاهش داد.

سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: مساله دیگر که قابل‌توجه و در اولويت است، بحث شرکت‌های تعاونی اعتبار است. اگر اشتغال نباشد و جایی هم نباشد که سرمایه‌های کوچک مردم را به درستی به‌کار بگیرد ممکن است مردم سرمایه خود را به کسانی بسپارند که نمی‌توانند از این سرمایه‌ها بهترين استفاده را داشته باشند؛ مانند همین شرکت‌های لیزينگی و شرکت‌های تعاونی اعتبار. از نمونه‌هاي آن موسسه کاسپین، ثامن‌الحج و ... است. در این موارد باید دولت عنایت بیشتر شود. اولا باید بستری فراهم شود تا مردم سرمایه‌های کوچک خود را در جاهای مطمئن و در راستای اشتغال‌زایی و ایجاد تولید بیشتر مصرف کنند. ثانیا کسانی که می‌خواهند از سرمایه مردم استفاده کنند باید ساماندهی شوند و صداوسیما هم باید توجه کند که از سوي هرکس و هر نهاد و موسسه‌ای تبلیغ نکند. قوه قضاییه به این موارد هم وارد شده و تلاش می‌کند و امیدواریم با کمک دولت و دیگران پرونده‌های این چنینی کمتري داشته باشیم.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: مساله سوم، امنیت و آرامش جامعه است؛ یکی از موارد مختل‌کننده آسایش و آرامش، آثار منفي فضای مجازی است. در سال‌1396، با کمال تاسف، آمار قتل‌های فجیع در مقایسه با سال‌1395 بیشتر شده و برخی آزارها در خانواده‌ها نيز افزايش يافته است. البته همه این‌ها به علت آثار فضای مجازی نیست و شاید علل دیگر هم داشته باشد، اما براساس کارهای مطالعاتی صورت گرفته، حتما یکی از آثار منفي برخی چیزهایی که در فضای مجازی پخش می شود و مردم می‌بینند، جنایت‌هایی است که رخ می دهد. البته بعضي از این‌ها هم عوامل دیگری مثل استعمال مواد روانگردان دارد. این مساله، جزو مواردی است که در دستور کار دادستانی کل کشور و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم است.

زمين خواري در ناهارخوران

محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود، در پاسخ به سوالی درباره گزارش دادستان کل مبنی بر ساخت 6 هزار ویلا در منطقه ناهارخوران و عملکرد دستگاه قضایی در برخورد با زمین‌خواری اظهار کرد: از جمله مسائلی که در استان‌های گوناگون با آن درگیریم، همین موضوع است؛ یکی از مواردی که دولت بايد براي آن اقدام جدی کند، مساله زمین‌خواری و تغییر کاربری‌های غیرقانونی است. کسانی‌که ساخت‌وسازمی‌کنند، به هر حال از جایی مجوز گرفته‌اند، مگر اینکه مرجع صدور مجوز صالح نبوده باشد. یکی از درگیرهای ما همین است و به دولت هم گفته‌ایم این موضوع را ساماندهی کند.

وی ادامه داد: در 6 ماه نخست سال 1396، گزارشی از 20 استان گرفتم که بر اساس آن، 18 هزار و 247 هکتار زمین رفع تصرف شده است که از این مقدار دو هزار و 969 هکتار مربوط به استان تهران است. در 6 ماه گذشته حدود سه‌هزار مورد هم قلع و قمع و تخریب داشتیم.

كشف 160 هزار تُن مواد مخدر

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر آمار کشفیات مواد مخدر در 6 ماه نخست امسال و احکام صادره گفت: متاسفانه یکی از معضلات کشور ما و بسیاری از کشورهاي ديگر، مواد مخدر صنعتی و سنتی است. آثار زیان‌بار مواد مخدر صنعتی از مواد مخدر سنتی نيز بسیار بیشتر است. برخی از تصادفات، قتل‌ها و شرارت‌ها به‌دست کسانی اتفاق مي‌اتد که مواد مخدر مصرف کردند. سخنگوی قوه‌ قضاییه ادامه داد: در حدود 6 ماه گذشته، 160 هزار و 945 کیلوگرم مواد مخدر کشف و به دادسراها گزارش شد كه حتي ممکن است بیش از این مقدار باشد اما هنوز به دادسراها گزارش نشده است. از این مقدار بیش از سه هزار کیلو هرويین، 229 کیلو شیشه و 111 کیلو کراک بوده است.

بهشتي با دليل امنيتي بازداشت شده است

سخنگوی قوه قضايیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا بازداشت برخی فرهنگیان که از سوی رسانه‌های معاند مطرح می شود، صحت دارد یا خیر؟»، گفت: هیچ فردی به علت فرهنگی بودن بازداشت نمی‌شود. خبرنگار نیز به دليل خبرنگار بودن بازداشت نمی‌شود؛ همان طورکه هیچ فردی به دليل بهايي بودنش، بازداشت نمی‌شود. حتی ممکن است یک شیعه اثنی‌عشری نیز به‌دلیلی بازداشت شود یا حتی محکومیت پیدا کند، بنابراین تفاوتی نمی‌کند که یک فرد چه تفکر یا مذهبی داشته باشد. وی افزود: اما اگر خبرنگاری یا فردی مسیحی، مسلمان یا بهایی مرتکب جرمی شود، به علت جرمی که مرتکب شده‌، بازداشت می‌شود. محسنی اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که «بازداشت رضا بهشتی به چه علت بوده است؟» اظهار کرد: آقای بهشتی به‌دليل مسائل امنیتی محکوم شده و جرمش هم مشخص است. وی به پنج سال حبس محکوم شده است. پس از رسیدگی به این پرونده‌ در دادسرا و دادگاه با حضور وکیل و پس از اعتراضاتی که وی و وکیلش به حکم دادگاه داشته اند، در نهایت پنج سال حبس برای وی صادر شده که در حال تحمل آن است و اگر خودش یا وکیلش نکته ای دارند می‌توانند در چارچوب قانون نظر خود را مطرح کنند.

اتهام ، امنیتی است نه صنفی

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسش «قانون» علت بازداشت ساسان آقایی و یغما فخشامی را امنیتی خواند و گفت پرونده در مرحله دادسرا ست. محسني اژه‌اي از تمديد بازداشت موقت براي اين دو تن خبر داد.

قصاص حكم متهم رديف اول بنيتا

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره حکم پرونده بنیتا گفت: «حکمش صادر شده اما طبیعی است که باید ابلاغ شود و بعد هم قابل اعتراض است. متهم ردیف اول چند اتهام داشت که الان از بیان جزییات معذوريم. یکی از اتهامات قتل عمد بود که براي آن قصاص نفس صادر شده است و براي سایر موارد اتهامی، مجازات‌های متناسبي، اعم از حبس و شلاق و تبعید صادر شده است. البته این احکام قابل اعتراض است و در صورت اعتراض به تجدیدنظر می‌رود». وي در پاسخ به سوال دیگری درباره متهم ردیف دوم پرونده قتل بنیتا گفت: در پرونده بنیتا متهم ردیف دوم فقط از قتل عمد تبرئه شده است، اما در جرایم دیگر به عنوان معاون یا مباشر، محکوم شده و کیفرهایی هم که براي او در نظر گرفته شده، سنگین است.

خاوري بيايد به نفعش است

محسنی‌اژه‌ای درباره محاکمه غیابی خاوری و اینکه آيا حکم او صادر شده یا خیر گفت: از دادگاه انقلاب پرسیدم که گفتند ما همه تلاش خود را برای برگرداندن این فرد کردیم، اما موفق نشدیم. از طریق رسانه‌ها هم اعلام کردیم برای اواخر مهر یا آبان، وقت رسیدگی تعیین شده است. باز هم سفارش می‌کنم که اگر بیاید به نفعش است.

دستگيري در گمرگ

سخنگوی قوه‌قضاییه درباره اينكه در برخی گمرک‌هاي کشور، از جمله بوشهر و قزوین تخلفاتی رخ داده که منجر به دستگیری افرادي شده است، گفت: اخیرا پرونده گمرک‌ بوشهر که 12 متهم دارد، کیفرخواست خورده و به دادگاه رفته است. از این تعداد 6 نفر عوامل گمرک و 6 نفر هم صاحب بار بودند. در قزوین هم همین‌طور است. در تهران افرادی تحت تعقیب قرار گرفتند كه اين‌ها به دليل شدت مقابله با قاچاق کالا و ارز است.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت پرونده عباس کیارستمی گفت: پرونده پزشک این پرونده بر اثر گزارش‌هاي خود پزشکان و تحقیقات انجام شده، براي پزشک کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شده است.

گزارش اموال دولتي‌ها

معاون اول قوه‌قضاییه درباره اموال و دارایی وزرای دولت یازدهم گفت: کسانی که در دولت یازدهم بودند و دوره‌شان تمام شده است و در دولت جدید هم نیستند، 12 نفرند که 6 نفر از آن‌ها گزارش پایان دوره خود را داده‌اند که از آن‌ها تشکر می‌کنم، زیرا زودتر هم جواب دادند. از کسانی هم که در دولت دوازدهم هستند، 9 نفر فهرست اموال خود را اعلام كردند که از این 9 نفر، دو نفرشان جدیدند، مثل آقای کلانتری که در دولت یازدهم نبود. هفت نفر دیگر هم کسانی هستند که در دولت قبل و فعلی بودند.

تذکر به مرتبطان کانال ضد انقلاب «آمدنیوز»

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اظهارنظر وزیر اطلاعات مبنی بر تذکر به مرتبطان کانال ضد انقلاب «آمدنیوز» گفت: این را باید از آقای علوی بپرسید.

در خصوص شبکه‌های مختلف تلگرامی که جریان‌های ضد انقلاب از داخل و خارج مرتکب جرایم سنگین می‌شوند، قوه قضاییه تلاش دارد و اقدام می‌کند. دستگاه‌های گوناگوني مانند وزارت اطلاعات نیز کمک كرده‌اند. اما در خصوص این سوال که آیا دادستان بعد از این صحبت وزیر اطلاعات، از او توضیح خواسته یا خیر، اطلاع ندارم. کسانی که گاه با جریان‌های ضدانقلاب مرتبطند، چه بسا واقعا اطلاع نداشته باشند، تذکر به این دست افراد ایرادی ندارد اما اگر به‌گونه‌ دیگری باشد، الان اطلاع ندارم که دادستان اقدام کرده است یا خیر.

آخرين روند رسيدگي به اتهام خبرنگار «كيهان»

آخرین روند رسیدگی به پرونده نویسنده کتاب «شنود اشباح» و مدیر یک سایت گفت: تا جایی که پیگیری کردم جلسه دادگاه برگزار شده، اما حکم صادر نشده است و جلسه دیگری هم باید برگزار شود. متهمان قبلا بازداشت نبودند، اما الان خبر ندارم كه تشخیص داده شده كه بازداشت شوند یا خیر.

تكذيب ادعاي ستوده

محسنی‌ اژه‌ای درباره ادعای اخیر نسرین ستوده اظهار کرد: با دادستان کرج صحبت کردم و موضوع را جویا شدم که گفت مطالبي که اینگونه از قول این وکیل اعلام شده، کذب محض است و ناقل این مطلب تحت تعقیب قرار گرفته است. به گفته دادستان کرج ماجرا از این قرار است که خانواده‌های اختلاف دارند و بچه در اختیار مادر است و دادگاه حکم داده است كه پدر هفته‌اي یک بار در دادگستری با بچه‌ها ملاقات کند. وکیلی که این مساله را مطرح کرده، وکیل هیچ طرف قضیه نیست. یا این دروغ را ساختند که نگذراند پدر ملاقات کند یا با هر انگیزه دیگری این موضوع را گفتند. مادر و مادر بزرگ هم هيچ‌كدامشان بازداشت نشده‌اند.

پرونده‌های احمدی‌نژاد در قوه قضاییه و دیوان محاسبات

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پرونده‌های احمدی‌نژاد در قوه قضاییه و دیوان محاسبات و اینکه از سوی دیوان محکوم شده است، گفت: این مساله را باید از خود دیوان محاسبات سوال کنید. دادسرا و دادگاه، بر اساس اختیارات خود، در حال رسيدگي به تخلفات افراد است و همه مراحل قانونی از دادسرا تا تجدید نظر را طي مي‌كند. چنانچه آن‌ها در رسیدگی به تخلفات، به جرم هم برسند، جرم را به دستگاه قضا می‌فرستند. از اقدامات دیوان در پرونده‌ای که گفتید خبر ندارم اما جایگاه حقوقی دیوان محاسبات در قانون پیش‌بینی شده است. سخنگوی قوه‌قضاییه درباره اظهارات مدیر خراسانی درباره پرونده احمدی نژاد گفت: دستگاه قضایی در نظر دارد در این پرونده طبق قانون عمل کند و بنده نيز طولانی شدن رسیدگی به این پرونده را قبول دارم.

پرونده نجومي‌بگيران

محسنی‌اژه‌ای درباره شکایت دو نفر از نجومی‌بگیران به دیوان عدالت برای بازپس‌گیری حقوق‌های برگردانده شده ،گفت: من از آنچه که در دیوان محاسبات گذشته خبر ندارم. چندین بار گفتم که از ناحیه دولت کسی تحت عنوان نجومی‌بگیر به عنوان متهم به قوه قضاییه معرفی نشد و از ناحیه دیوان محاسبات هم معرفی نشد. قوه قضاییه بر اساس گزارش‌هاي بازرسی کل و برخی دستگاه‌های دیگر وارد شد و پرونده‌هایی تشکیل شد که برخی از آن‌ها متهمند و برایشان قرار مجرمیت صادر شده است و باید دید دادگاه چه تشخیص می‌دهد. برخی از این‌ها ممکن است مرتکب جرم نشده باشند، اما پولی که گرفتند باید برگردانند. ممکن است گیرنده مجرم نباشد، اما دهنده مجرم باشد و این مسایل در دست بررسی است. آیا همه بانک‌ها و شرکت‌ها و بیمه‌ها که بین خود پاداش پایان سال تقسیم کردند، سود ده بودند؟ تا جایی که ما خبر داریم، همه سود ده نبودند و وقتی سود ده نباشند، برداشتن این پاداش ها خلاف است.

آقای صلواتی هم مشغول است

معاون اول قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود در پرونده بابک زنجانی یکی از قضات از سیستم قضایی منفک شده است، گفت: پرونده بعد از اینکه به دادگاه رفت، در اختیار آقای سراج بود، اما ایشان به بازرسی کل رفت و از‌سوي شعبه‌15 به اين پرونده رسیدگی شد و حکم داده شد و دیوان عالی کشور حكم دو نفر را نقض کرد و پرونده به شعبه هم‌عرض رفت و تا اكنون چندین جلسه تشکیل شده و روزهای پایانی است و ظاهرا فردا جلسه آخر باشد. آقای سراج کنار نرفته و آقای صلواتی هم مشغول است و آقای مقیسه هم مشغول رسیدگی است.

آخرين وضعيت پرونده پزشک تبریزی

وی درباره پرونده پزشک تبریزی گفت: افرادی از بستگان این فرد فوت کردند. موضوع بررسی شد كه زمان‌بر هم بود. این جزو مواردی است که باید پزشکان نظر بدهند که این افراد چطور فوت کردند و با چه سمی کشته شدند. فعلا در این پرونده کیفرخواست صادر شده و احتمالا اواخر ماه آینده محاکمه برگزار می شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد