انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۸۷۲۴۷ | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۳۰ - شماره: 1028
آقاي ربيعي، پيام نام‌گذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري را مدنظر خود قرار دهيد و به مشكلات كارگران توجه كنيد

جاني كه به لب رسيده

فرشید اسحاقی


دیگر هیچ مقام مسئولی در استان حتی برای دلجویی از ماه‌ها تاخیر حقوق کارگران حاضر نمی‌شود

مسئولان به‌جای پاشیدن نمک به زخم کارگران آنها را درک کنند چراکه چندماه است حقوقی دریافت نکرده‌اند

کارگران می‌گویند که از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را به صورت ناقص دریافت کرده‌اند

آن کسانى که به قشر کارگر و مجموعه کارگرى بى‌توجهى و بى‌اعتنايى می‌کنند، در حقیقت این نقش اساسى و مهم را نمى‌بینند یا ندیده می‌گیرند


حال قلب ايران خوب نيست. چند روزي است كه شهر اراك، ملتهب از اعتراض‌هاي كارگراني است كه در پي مطالبات به حق‌شان، بي مهري‌هاي بسيار را تحمل مي‌كنند. اخبار كارگري روزهاي گذشته از اراك، گاه رنگ خشونت به خود گرفت و با آنكه در رسانه‌هاي داخلي بازتاب كمي يافت اما اجنبي‌ها تا توانستند از آن بهره بردند. كارگران كارخانه هپكو و آذرآب اراك، از اوايل هفته جاري و در پي بي‌توجهي هاي مسئولان و پرداخت‌نشدن 6 ماهه حقوق و مزاياي‌شان، تجمع‌هاي اعتراضي برپا كردند تا شايد اين تجمع‌هاي صنفي، فرياد اعتراض كارگري را از قلب ايران به گوش پايتخت برساند. كارگران، در برابر خواسته‌هاي صنفي خود با واكنش‌هاي تند نيز مواجه شدند و اين موضوع، بازتاب گسترده خارجي پيدا كرد. اما با آنكه در آن سوي مرزها، صداي كارگران اراكي پيچيد، در داخل و به خصوص در خيابان آزادي تهران ، گوشي براي شنيدن مطالبات كارگري پيدا نشد. ساختمان وزارت كار، رفاه و تامين اجتماعي آرامش خاصي را در اوج ناآرامي‌هاي كارگري اراك در هفته گذشته تجربه كرد و شخص وزير كار در طبقات فوقاني اين ساختمان، منفعل ترين روزهاي خود را گذراند. اين درحالي بود كه نمايندگان كارگري، بارها در طي روزها و هفته‌ها و ماه‌هاي گذشته، فرياد اعتراض از اوضاع نامناسب كارخانه هاي اراك برآوردند اما آقاي وزير، آن‌قدر به اراك نرفت و نماينده‌اي نفرستاد تا خشم خياباني، نتيجه بي‌تفاوتي وزارت كار در برابر خواسته هاي كارگري شود.

ماجراي اعتراض ها

كارگران دو كارخانه بزرگ هپكو و آذرآب اراك در مطالبات صنفي و معترضانه خود، تقاضای رسیدگی موثر به موضوع برطرف شدن مساله‌ بدهی‌های بیمه‌ای و بانکی واحدهاي صنعتی شان و از سرگیری فعالیت‌های کارخانه را داشتند. کارگران آذرآب که در عین حال مالک بخشی از سهام كارخانه نيز محسوب می‌شوند، نسبت به حاشیه‌های نشست اخیر مجمع عمومی سهامداران معترض بودند كه از قرار معلوم نتایج این مجمع که در دو روز متوالی (۲۶ و ۲۷ شهریور) در سالن تلاش وزارت کار در تهران برگزار شده، مورد ایراد نماینده سازمان بورس اوراق بهادار واقع شده است.در مورد مطالبات صنفی کارگران هپکو نیز گفته می‌شود که وضعیت نامعلوم معوقات مزدی باعث شده است تا شماری از این کارگران تجمع صنفی برپا کنند. این کارگران می‌گویند که از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را به صورت ناقص دریافت کرده‌اند و با وجود جابه‌جایی کارفرما هنوز این بی‌نظمی ادامه دارد.

نتيجه بي توجهي‌هاي دولت

كارگران واحدهاي صنفي اراك در ماه‌هاي اخير، به دفعات از پرداخت نشدن مطالبات‌شان كه منجر به فلج شدن زندگي‌شان شده، انتقاد كرده و خواستار رسيدگي مسئولان دولتي به مشكلات‌شان شده‌اند.كارگران بارها فرياد زدند كه كار بي‌مزد، زندگي‌شان را نابود كرده است و مقابل زن و فرزند، عرق شرم مي‌ريزند اما مسئولان دولتي وزارتخانه‌هاي كار و البته صنعت و معدن، كك‌شان هم نگزيد تا بالاخره كاسه صبر كارگران لبريز شده و حاضر شدند جان‌شان را مقابل خودروهاي بيندازند. در روزهاي اخير، گزارش‌هايي از مسدود شدن جاده اراك و كف جاده خوابيدن كارگران آمد تا جان‌شان را كف دستان‌شان بگذارند بلكه به حق‌شان برسند. با اين حال، اين اتفاقات نيز موجب نشد تا دولتمردان از تهران، واكنشي به خواسته‌هاي كارگران در اراك نشان دهند و در مقابل، اين برخوردها بود كه سعي بر ساكت كردن كارگران داشت. آن نيز در شرايطي كه كارگران، خواسته‌هاي به حق خود را مطرح مي‌كردند و فرياد توجه به توليد ملي، دادن حق كارگران، اشتغال و كارآفريني را سر مي‌دادند. توجه‌هايي كه حداقل بايد از سوي وزير كار شنيده مي‌شد و آن‌ها را از وزير صنايع پيگيري مي كرد اما آقايان وزير خود را به نشنيدن زدند!

نیروی کار آشوبگر نیست

برخوردهاي نه چندان مناسب با كارگران اراكي كه فيلم‌هاي آن به سرعت در فضاي مجازي منتشر شد و ديگر نيز نمي توان در دنياي تلگرام و توييتر، مقابل انتشار اطلاعات ايستاد، واكنش گروه‌هاي فعال كارگري را به‌همراه داشت. کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی در حمايت از حقوق كارگران اراكي با انتشار بیانیه اي، برخوردهاي خشن با كارگران را محکوم کرد. اين كانون دراين بيانيه با اشاره به بخشي از سخنان رهبری در جمع کارگران آورد: « آن کسانى که به قشر کارگر و مجموعه کارگرى بى‌توجهى و بى‌اعتنايى می‌کنند، در حقیقت این نقش اساسى و مهم را نمى‌بینند یا نادیده می‌گیرند. در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که متکی به نیروی کار و کارگران این مرزو بوم است نه تنها مسیریابی درستی از سوی مسئولان صورت نگرفت بلکه عزت و کرامت و شأن کارگر نیز مورد توهین و تعرض قرار گرفت. آیا این بود سفارش اسلام و رهبری در خصوص نقش و کارآمدی کارگران در جامعه اسلامی؟ در آستانه هفته دفاع مقدس به جای اینکه از کارگران دو صنعت راهبردي کشور (هپکو و آذرآب) که در جنگ و دفاع از آب و خاک و ناموس این کشور نقش بسزا و پررنگی داشتند و شهدایی، هم در کارخانه و هم در جبهه‌ها به این انقلاب و مردم تقدیم کردند با گل و شیرینی تجلیل شود با باتوم و گاز اشک آور و ... پذیرایی شد. آیا این است دستمزد سال‌ها پایداری و سازندگی و افتخار آفرینی برای این کشور و ملت؟ آیا این کارگران چیزی جز بقا و مانایی اشتغال و کارآفرینی ملی را فریاد می‌زنند؟ آیا این قشر فهیم و زحمتکش چیزی جز تولید ملی را طلب می کنند؟ آیا این کارگران چیزی جز حفظ سرمایه ملی را می خواهند؟کمی در خصوص شعارهای سال رهبری در چندین سال اخیر تامل کنیم و نقطه اتکا و عطف دستیابی به نتایج مثبت این رهنمودهای رهبری را که همان کار و کارگر است،جدی بگیریم و ارزش و جایگاه این قشر تاثیرگذار را حفظ كنيم.جالب است دیگر هیچ مقام مسئولی در استان حتی برای دلجویی از ماه‌ها تاخیر حقوق کارگران حاضر نمی‌شود. آیا کارگران نیروی کارند یا آشوبگر؟ که با نیروهای ویژه دست‌و پنجه نرم کنند. آیا وظیفه کارگران جز پیکار با آهن و فولاد و کار برای ساخت و ساز و تولید است که امروز باید با نیروی ضدشورش پنجه در پنجه شوند؟».

واكنش مجلسي‌ها

برخي نمايندگان مجلس نيز در واكنش به بي‌توجهي‌هاي مسئولان دولتي به خواسته‌هاي كارگران وبرخوردهاي نامناسب باآنان، خواستار ورود جدي دولت به ماجراي كارگران اراكي شدند. «مسئولان به‌جای پاشیدن نمک به زخم کارگران آنان را درک کنند؛ چراکه چندماه است حقوقی دریافت نکرده‌اند». اين واكنش «سیدمهدی مقدسی» نماينده مردم اراك در مجلس و پس از برخوردهاي خشن با كارگران اراكي است و گفت: حل مشکلات واحدهای صنعتی به اهتمام جدی نیاز دارد، درحالی که ما شاهدیم با وجود جلسات متعددی که تشکیل شده، هنوز هیچ گشایشی در کار نیست و کارگران حقوقی دریافت نکرده‌اند. شرایط به گونه‌ای است که کارگران امیدشان را از دست داده‌اند و باید با اهتمام ویژه، تصمیمي انقلابی در رفع مشکل این دو واحد و واحدهای دیگر اتخاذ کرد.وی افزود: دست دست کردن، وقت گذراندن و فرصت دادن به افرادی که شاید تلاشی برای رفع مشکلات می‌کنند، ممكن است راه به جایی نبرد.نماینده مردم اراک با اشاره به این مطلب که انتظار دارد وزیر با حضور همه ذی‌نفعان تصمیمات اثربخشی بگیرد، گفت: از دولت دوازدهم انتظار داریم تصمیمات اساسی جهت حل مشکلات واحدهای صنعتی اتخاذ کند، چراکه اگر روند کند فعلی ادامه یابد به تکالیف خود در مجلس عمل خواهیم کرد.این نماینده مجلس با اشاره به لزوم برگزاری جلسات فوق‌العاده از سوی مسئولان ذی‌ربط گفت: سهامداران و مالکان، کارگران با شرافتی را که به جز تامین معاش هدفی ندارند، درک کنند؛ چراکه این‌گونه تحت فشار دادن کارگران زیبنده نیست. از استاندار محترم نیز انتظار داریم این مساله را در تهران به جد پیگیری کند و تا مشکل حل نشده به استان بازنگردد.«مقدسي» در واكنشي ديگر به همراه «علی اکبر کریمی» ديگر نماينده اراك، نامه اي را به وزیر صنعت معدن و تجارت نوشتند و خواستار رسیدگی به مشکلات واحدهای صنعتی استان مرکزی مانند هپکو، آذر آب، ماشین سازی، واگن پارس، کمباین سازی و ایرانکو شدند. در این نامه از واحدهای صنعتی یاد شده به عنوان گل سرسبد صنایع کشور ياد شده که اکنون چند سالی است به دلیل مشکلات با ظرفیتی در حدود یک چهارم گنجایش خود فعالیت می‌کنند.نویسندگان این نامه از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار شده‌اند تا برای برون رفت از وضعیت به وجود آمده، کمیته‌ای به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و عضویت مقامات استانداری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران مالی دولتی و مسئولان بانکی و سایر اشخاص و دستگاه‌ها، تشکیل شود.

دولت برخيز

اكنون به مدد بي توجهي هاي محض مسئولان استاني و كارفرماهاي اراكي، مشکلات کارگران از اختیارات استانی خارج شده است و به نظر مي رسد مسئولان کشوري باید در مورد آن تصمیم بگیرند. پس از ماه‌ها حقوق نگرفتن و اخراج كارگران در اراك، دیگر کاری از دست مسئولان استانی برنمی‌آید و هیات دولت و شخص ريیس‌جمهور، وزیر صنعت و وزیر کار باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرند. تصميماتي كه بايد به سرعت وزراي كار و صنعت را به تكاپو بيندازد تا مرهمي بر زخم ناسور كارگران باشند. گسترش اعتراض هاي كارگري و تداوم بي تدبيري‌هاي وزرا در اين حوزه، به‌طورحتم‌گره بحران كارگران اراكي را پيچيده تر خواهد كرد و لازم است مسئولان ارشد دولتي در اين موضوع، كمي به خود آيند. اكنون كه در آستانه مهر قرار داريم، بي مهري ها به كارگران، هيچ نتيجه اي جز افزايش تنش در زندگي آنان را نخواهد نخواهد داشت و اگر وزراي دولت، لحظه اي، فقط لحظه‌اي خود را جاي كارگران و شرمندگي آنان مقابل خواسته‌هاي خانواده‌شان قرار دهند، براي نجات كارگران آستين بالا خواهندزد. آقاي وزير كار! چندين ماه پرداخت نشدن حقوق كارگران و مشت گرفتن دربرابر حق طبيعي‌شان را هرگز درك نخواهيد كرد مگر آنكه از اتاق هاي خود خارج شده و فاصله 200 دقيقه اي تهران – اراك را بپيماييد و زندگي كارگران را ببينيد. آن‌وقت شايد ياد لحظه تحويل سال نو و پيام رهبري انقلاب كه امسال را اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نام نهاد، بيفتيد و وظايف زمين مانده خود را انجام دهيد. آقايان وزير! تا دير نشده به فكر علاج مشكلات جامعه كارگري كه اراك مشت نمونه خروار آن است، باشيد كه به لب رسيدن جان كارگر، خسراني جبران ناپذير به‌همراه خواهد داشت. اكنون وضعیت روابط کار در ايران با چالش‌هایی روبه‌رو است که مسئولان کشور به خصوص وزیر کار باید در واکنشی سریع به مسائل کارگران رسیدگی کنند تا هرچه زودتر وضعیت آنان بهبود پیدا کند.

فضای کار کشور با توجه به مسائل رخ‌داده در برخی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها مانند چسب هل و رفتار با کارگران و همچنین حاشیه‌های اعتراض کارگران کارخانه‌های هپکو و آذرآب و ... نشان می‌دهد که وضعیت حوزه روابط کار از رکود اقتصادی که مسئولان کشوراز آن صحبت می‌کنندنيز نامناسب‌تر است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد