انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۳۷۰۹ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - شماره: 1107
راهكارهاي خروج از بحران‌هاي اقتصادي بررسي شد

چانه‌زني مردم و دولت

فاطمه گنج‌كريمي


نمايندگان مجلس بايد از رييس‌جمهور بخواهند كه دليل اين گراني‌ها را توضيح دهد

مفاسد اقتصادي را بايد كنار بگذاريم و افرادي كه مورد اعتماد اين ملت هستند، روي كار بياوريم

اميدواريم كه نيروي انتظامي با مردم برخورد بدي نداشته باشد، زيرا هسته مركزي معترضان مردم معمولي هستند

مردم اگر ناراضي‌اند بايد فكر كنند اگر به جاي روحاني احمدي‌نژاد مي‌آمد، چه اتفاقات ناگواري رقم مي‌خورد

عده‌اي مي‌گويند سرچشمه اين اعتراضات، بحث‌هاي سياسي است اما بايد بگويم كه اين ناآرامي ها به دليل فقر،‌بيكاري و بدهي است

وظيفه نمايندگان اين است كه در خصوص انتقادات مربوط بودجه 97 به‌خصوص افزايش بنزين و ديگر اقلام از روحاني سوالاتي را مطرح كنند


همزماني گراني برخي كالاها و حتي گمانه‌زني براي افزايش قيمت‌هايي كه در بودجه 97 آمده بود، نگراني و دلمشغولي مردم را افزايش داد و گويي صداي آن‌ها را آزاد كرد تا اعتراضات و بده‌بستان‌هاي سياسي با مشكلات اقتصادي، ‌سياسي و اجتماعي به يكباره در هم تنيده شود. به اعتقاد كارشناسان از آن جايي كه بحران اقتصادي وفسادها به يكباره شكل نمي‌گيرد و تمام اين مسائل ريشه در تاريخ اين كشور دارد. دولت‌هايي كه آمدند و رفتند و با رفتن‌شان، نشانه‌هاي عملكرد اشتباه خود را بر تن اين اقتصاد بر جاي گذاشتند. به همين خاطر كارشناسان معتقدند كه نمي‌توان براي يك دولت نسخه واحدي پيچيد؛ در حالي كه دولت و اقتصاد فعلي حاصل 50 سال قبل و شايد بيشتر از اين باشد اما مشكلات اقتصادي زماني كه در يك دولت به يادگار گذاشته مي‌شود تا حدي حل مي‌شود اما اگر همتي نباشد، در دولت‌هاي بعدي اين مشكلات به صورت عميق‌تري جلوه‌گر مي‌شود و اين عمق مشكلات را مي‌توان به راحتي در فاصله اقشار كم‌درآمد با افرادي كه در سطح اقتصادي بالايي قرار مي‌گيرند، ديد. اكنون مجلس نيز مقابل برخي گراني‌ها قد علم كرده و ايستاده است و كارشناسان اميدوارند كه اين ايستادگي تا آخر ادامه داشته باشد. به اعتقاد صاحب‌نظران در اين شرايط دولت براي خلاصي ‌ از شهرآشوب بايد تلاش كند و ديگر وعده‌هاي غير قابل اجرا را مطرح نكند. اكنون همه‌چيز دست به دست هم داد تا اعتراضاتي در اين ميان با صدايي رساتر بيان شود.

از خبر گراني بنزين، تخم‌و‌مرغ، گوشت، نان، برنج و حتي اعتراضات زنجيره‌وار مالباختگان موسسات مالي و اعتباري و همچنين خبر حذف 30 ميليون نفر از يارانه‌بگيران شايد جرقه‌هايي را براي اعتراض زد. بخشي از اين مباحث مربوط به بودجه سال 97 بازمي‌گردد،‌ اين موضوعات صداي اعتراض كارشناسان و برخي از نمايندگان را بلندتر از هميشه كرد و واكنش‌هاي بسياري را درپي داشت. حالا به گفته برخي، دولت بايد در بودجه سال 97 بازبيني كرده و تغييراتي را در سياست‌هاي اقتصادي اعمال كند. براي بررسي اين شرايط با دو نفر از اقتصاددانان كشورمان كه نظرات متفاوتي نسبت به يكديگر دارند، به گفت و گو پرداختيم. مهدي تقوي و ابراهيم رزاقي در اين ميان به بررسي اين اعتراضات و دلايل آن پرداخته‌اند و وضعيت اقتصادي دولت‌ فعلي و دولت‌هاي قبل را مورد مقايسه قرار داده‌اند كه در ادامه مي‌خوانيد:


 مردم منصف باشند

مهدي تقوي/ اقتصاددان و استاد دانشگاه

در خصوص دلايل اعتراضات مردمي و اقدامي كه دولت بايد انجام دهد، بايد گفت اگر دولت قبل را به خاطر بياوريم، مي‌بينيم كه در آن زمان وضعيت اقتصادي حال خوبي نداشت اما با روي كار آمدن روحاني، وضعيت اقتصادي بهتر از پيش شد و ‌شاخص‌هاي اقتصادي تكان خوردند، اما اكنون تقاضا براي نيروي كار زياد است و فارغ‌التحصيلان زيادي پشت درهاي اشتغال مانده اند. اگر مردم كمي صبر كنند تا يكي، دوسال آينده وضعيت اقتصادي بهتر خواهد شد. اگر مقايسه‌اي انجام دهيم مي‌بينيم تا به اينجا عملكرد روحاني با دولت قبل متفاوت بوده است. اقدامات مثبتي صورت گرفته، نرخ تورم كاهش يافته و نرخ رشد اقتصادي مثبت شده است. اين در حالي است كه در دوره احمدي نژاد تورم 40 درصد و نرخ رشد اقتصادي منفي بود. در اين ميان بايد دولت سرمايه‌گذاري عجيب‌و غريب انجام دهد تا بتواند نيروي كار بيشتري جذب مشاغل كند. مردم بايد در نظر بگيرند كه قبل از ورود روحاني وضعيت به چه شكلي بود.در آن زمان بيكاري به حد سرسام‌آوري افزايش داشت. از سوي ديگر 20 درصد اضافه حقوق داده شد اما با 40 درصد تورمي كه وجود داشت، قدرت خريد مردم 20 درصد كاهش پيدا كرد. بنابراين مردم اكنون نبايد زياد نگراني باشند و گلايه كنند. زماني كه روحاني را با احمدي نژاد مقايسه كنند، مثل من بارك ا... مي‌‌گويند. همين كه دولت توانسته رشد منفي اقتصاد را مثبت كند و تورم را از 40 درصد به هشت‌ونيم درصد برساند، هنر است. بهتر شدن وضعيت، حوصله مردم را مي‌طلبد. در حال حاضر براي مديريت اين نگراني مردم، دولت بايد كارنامه‌اي را از عملكرد خود ارائه دهد و وضعيت كشور و اقدامات خود را بازگو كند. شايد مردم احساس نمي‌كنند تورم پايين آمده و نرخ رشد اقتصادي مثبت شده است. با اين وجود شايد همزماني گراني ساير كالاها و احتمال افزايش قيمت اقلام ديگري در آينده، مردم را نگران كرده است. به اعتقاد بنده زماني كه بنزين و حامل‌هاي انرژي گران شود، ركود و تورم ايجاد مي‌شود و نمي‌دانم چرا آقاي روحاني اقدام به اين گراني كرده است و چرا اين موضوع در ذهن او وجود دارد. اگر براي كسري بودجه باشد، بايد بگويم شرايط اقتصادي كشور نسبت به قبل بهتر شده است. به دليل اينكه پيش از برجام حدود يك ميليون بشكه صادرات نفت داشتيم و حالا دو و نيم بشكه،‌ بنابراين درآمد دولت افزايش پيدا كرده است. نمايندگان مجلس بايد از رييس جمهور بخواهند كه دليل اين گراني‌ها را توضيح دهد. امروز نيز روحاني به مجلس خواهد رفت و وظيفه نمايندگان اين است كه در خصوص انتقادات مربوط به بودجه 97 به‌خصوص افزايش بنزين و ديگر اقلام از روحاني سوالاتي را مطرح كنند. مردم اگر ناراضي‌اند بايد فكر كنند اگر به جاي روحاني احمدي نژاد مي‌آمد، چه اتفاقات ناگواري رقم مي‌خورد. مردم بايد منصف باشند. در اين ميان، نمايندگان مجلس مخالفات‌هايي را با گراني‌ها انجام داده‌اند اما مشخص نيست كه موفق بشوند يا خير، اين موضوع بستگي به زور نمايندگان دارند. برخي نمايندگان كارهاي تجاري انجام مي‌دهند و در اين ميان اگر از بودجه دولت بگيرند، عجيب و غريب است. نمايندگان بايد بودجه تمام بخش‌ها را بررسي‌كنند. به عده‌اي كه كارخانه‌دار و سهامدارند، بودجه اختصاص بدهند و مجلس هم آن را تصويب كند. به هر صورت دليل اينكه چرا با وجود اقدامات روحاني، صداي مردم بلندتر شده، ‌اين است كه شرايط اقتصادي گذشته روي دولت فعلي تاثير گذاشته و هر دولت ميراث دولت قبل را در دست مي‌گيرد.


ملت عدالت اقتصادي مي‌خواهند

ابراهيم رزاقي / اقتصاددان

اتفاقي كه اين روزها مي‌بينيم، قابل پيش‌بيني بود و حتي تصور مي‌شد زودتر اين اعتراضات بازگو شود. حتي انتظار مي‌رفت پيش از اين و حتي در دولت‌هاي قبل فرياد مردم شنيده شود اما در حال حاضر كه فقر و بيكاري سرسام آور شده، گويي مردم ديگر تحمل ندارند و كارد به استخوان رسيده است. اين افراد مطالبه دارند، در اين ميان اميدواريم كه نيروي انتظامي با مردم برخورد بدي نداشته باشد زيرا هسته مركزي معترضان مردم معمولي هستند؛ يعني افرادي كه نااميد و بي اعتماد شده‌اند.

اگرچه عده‌اي مي‌گويند سرچشمه اين اعتراضات بحث‌هاي سياسي است اما بايد بگويم كه اين ناآرامي ها به دليل فقر،‌ بيكاري و بدهي است. در اين ميان عده‌اي بيمار هستند و هزينه پرداخت براي بازگشت سلامتي خود را ندارند. اين افراد سال‌هاست كه از دولت هاي گذشته زخم خورده‌اند و روز به روز وضعيت اقتصادي آن‌ها بدتر و بدتر شده است.

اگر اين افراد را سركوب كنيم، ديگر چه كسي از كشور و نظام دفاع مي‌كند و به‌خاطر آن جلوي دشمنان سينه ‌سپر مي‌كند؟ ايراني كه نمونه مقاومت است در مقابل بي‌عدالتي‌ها. اين مردم چيزي جز عدالت اقتصادي نمي‌خواهند. زماني كه به آن‌ها وعده مي‌دهيم، بايد صددرصد آن را اجرايي كنيم. اكنون براي آرام كردن مردم نيازمند يك سازوكار جديد هستيم تا وضعيت را بهبود ببخشد. طي سال‌هاي گذشته برخي دولت‌ها آمدند و رفتند اما به نفع مردم و معيشت آن‌ها قدمي برنداشتند. بايد در راستاي ايجاد تعاوني‌ها گام برداريم و بخش خصوصي را فعال كنيم. در قانون اساسي و انديشه‌هاي امام يك نفر نبايد فقير، بيكار و درمانده و بيمه نشده باشد. زماني كه سياست سرمايه‌داري پياده شد، پيش‌بيني مي‌شد كه بالاخره مردم به جايي مي‌رسندكه ديگر نمي‌توانند تحمل كنند و به تدريج وضعيت بدتر و بدتر شد.

با مقايسه بازنشستگان دوره‌هاي قبل با شاغلاني كه اكنون بازنشسته مي‌شوند، مي‌بينيم كه بازنشستگان سابق يك سوم بازنشستگان فعلي حقوق دريافت مي‌كنند، يعني بسيار كمتر.

به نوعي فقير‌سازي بازنشسته‌ها صورت گرفته است. بازنشسته‌ها ديگر قدرت خريد خود را از دست مي‌دهند. اكنون حتي 60 درصد مزدبگيران و حقوق‌بگيران فعلي زير خط فقر قرار دارند. اين يك سير نزولي درآمد شاغلان را نشان مي دهد. در اين ميان افرادي هم هستند كه بيكارند. براساس شاخص‌ها 15 تا 20 ميليون بيكار در كشور وجود دارد. كار براي توليد كشور است، زماني كه اشتغال افزايش يافت، چرخ توليد هم مي‌چرخد.

متاسفانه در آن سوي ميدان، نفت و پتروشيمي به صورت خام فروخته مي‌شود و از طرفي واردات با دلار ارزان وارد مي‌شود و هيچ توليدكننده‌اي نمي‌تواند رقابت كند و تنها توليدكنندگاني كه مي‌توانند به كار خود ادامه دهند، مونتاژكاران هستند. مفاسد اقتصادي را بايد كنار بگذاريم و افرادي كه مورد اعتماد اين ملت هستند، روي كار بياوريم. وضعيت اقتصادي كشور ما پيچيده‌تر از آن‌ چيزي است كه فكر مي‌كنيم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد