انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۴۶۲۹ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - شماره: 1117
بايد و نبايدهاي مربوط به تجميع كارت‌هاي بانكي بررسي شد

كارت‌ با كاربري چند كاره

فاطمه گنج كريمي

اوایل دهه ۵۰ میلادی روند گسترش کارت‌های پلاستیکی آغاز شد. هزینه پایین این کارت‌ها که از جنس پلی وینیل کلراید (PVC) بودند، باعث شد تا به سرعت جای کارت‌های کاغذی راکه تحمل تنش‌های فیزیکی و تغییرات آب و هوا را ندارند، بگیرند. اولین کارت پرداخت در سال ۱۹۵۰ توسط Diners Club به صورت محدود برای اعضای ویژه ساخته شد تا به جای پول نقد از آن استفاده کنند. اما امروزه کارت‌های هوشمند یا کارت‌های شهروندی با استفاده از همین فناوری طراحی و در شهرها به کار گرفته شدند. این کارت‌ها امکان پرداخت ‌تمام خدمات شهری را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به پرداخت پول نقد فراهم می‌آورند که هم در سرعت و هم هزینه‌ها موجب صرفه جویی می‌شوند. حالا مدتي است كه تجميع كارت‌هاي بانكي مطرح مي‌شود و اين طرح تاكنون مورد ستايش‌ها و نكوهش‌هاي فراواني قرار گرفته است. برخي اين اتفاق را هزينه بر مي‌دانند و عده‌اي ديگر نيز معتقدند با اين اتفاق از به هدر رفتن سرمایه‌های ملی از طریق خروج ارز جلوگيري مي‌شود. اين مساله‌ به تازگی مورد تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نيز قرار گرفته است. در حال حاضر باتعددکارت‌ها نزد مردم، کارت‌های بانکی به مساله‌اي براي سيستم بانكي بدل شده که البته تجمیع آن‌ها از نگاه برخی کارشناسان، عملی تقریبا غیرممکن است؛ استدلال آن‌ها ‌نيز این است که به دلیل ذی‌نفع بودن بانک‌ها در صدور و استفاده مردم از کارت‌های‌شان، هيچ گاه حاضر نيستند تن به تجمیع کارت‌های‌شان با کارت‌های دیگر بانک‌ها بدهند؛ چرا که در آن صورت ممکن است منافع حاصل از انجام تراکنش‌های مالی از حساب بانک‌ها نادیده گرفته شود. نظرات متفاوتی پیرامون امکان تجمیع همه کارت‌های بانکی در یک کارت هوشمند مطرح شده است. برخی موافق آن بوده اما عملی شدن آن را دشوار تلقی می‌کنند، در مقابل اغلب معتقدند اجرای این طرح محال است.

۳۰ میلیون کارت غیرفعال در ایران

در اين ميان بهزاد صفری، يكي از کارشناسان بانکداری الکترونیکی با اشاره به صحبت‌های وزیر ارتباطات مبنی بر ضرورت تجمیع همه کارت‌ها در یک کارت، این اتفاق را مستلزم هم‌افزایی بانک‌ها و سازمان‌ها دانست و مي‌گويد: این ضرورتي فوری برای جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه‌های ملی از طریق خروج ارز از کشور برای خرید دستگاه‌های کارت‌خوان است که در هر مغازه چند دستگاه از آن موجود است. همین طور طبق برخی آمار ،حدود ۳۰میلیون کارت بانکی غیرفعال در کشور وجود دارد. بانک مرکزی به عنوان تنظیم‌گر در این حوزه، باید قوانینی را وضع کند تا همه بانک‌ها بتوانند به صورت مشترک از یک کارت استفاده کنند و یک کارت قابلیت اتصال به چندین حساب را داشته باشد. صفری با اشاره به کارت‌های شهروندی به عنوان پوشش‌دهنده خدماتی غیر از خدمات بانکی، گفت: در سال‌های اخیر ، شهرداری‌های شهرهای مختلف به راه‌اندازی کارت هوشمند شهری اقدام کرده‌اند که بانک ها از ارائه‌ این خدمات محروم بوده‌اند.

هم افزايي بانك‌ها ركن اصلي

کارت‌های صادر شده هر شهر برای شهر دیگر قابلیت استفاده ندارد که خود ایراد بزرگي ‌محسوب‌مي‌شود. به اين ترتيب لازم است وزارت ارتباطات، وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و نمایندگان بانک با ‌يكديگر مشورت کنند و استاندارد واحدی را برای ارائه خدمات به شهروندان توسط بانک‌ها تدوین کنند تا دیگر شاهد جزیره‌ای عمل کردن سازمان‌ها نباشیم. به نظر می‌رسد که زیرساخت‌های اجرای طرح تجمیع کارت‌ها و خدمات در کشور وجود دارد. مساله‌ مهم در این باره هم‌افزایی بانک‌ها و نهادهای مختلف با یکدیگر است. قوانین یکپارچه کننده در این زمینه می‌تواند از جزیره‌ای عمل‌کردن در این حوزه جلوگیری کند.

پرهيز از يك سيستم جزيره‌اي

پیش از این بانک مرکزی طرح پروژه سپاس (سامانه پرداخت الکترونیک سیار) را در همین راستا در دستور کار خود داشت اما از آنجایی‌ که این طرح را هر بانکی و به صورت جزیره‌ای برای مشتریان خود اجرا کرد، همین موضوع باعث شد تا این پروژه گسترش پیدا نکند؛ ضمن اینکه به دلیل یکپارچه نبودن این خدمات، استقبال چندانی ‌نيز از آن نمی‌شود و آنچنان نمی‌تواند درآمدزا باشد. قوانین یکپارچه‌کننده در این زمینه می‌تواند از جزیره‌ای عمل کردن در این حوزه جلوگیری کند.

تجمیع کارت‌های بانکی روی میز بانک‌مرکزی

اين اواخر بانك مركزي نيز با برگزاری جلسات مشترک با بانک‌ها در حال پرداختن به اين موضوع است. داودمحمدبیگی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه پرونده تجمیع کارت‌های بانکی روی میز بانک مرکزی است، گفته‌است: بانک ها در حال آماده سازی برای صدور کارت‌های هوشمند هستند. یکی از موضوعاتی که هم اکنون در حال بررسی و اجرایی شدن آن هستیم، بحث آماده‌سازی بانک‌ها برای پیاده‌سازی استانداردهای امنیتی و صدور کارت های هوشمند است. در کشور دو سه بار تاکنون به سمت کارت‌های هوشمند رفته‌ایم اما به دلیل اینکه الزام خاصی از نظر داخلی برای استفاده از این کارت‌ها وجود نداشت، زیاد از کارت‌های هوشمند استفاده نکردیم. یکی از چالش‌های اصلی در حوزه ارتباطات بین المللی بهره‌گیری از کارت‌های هوشمند در نظام بانکی داخلی است. برای این مهم باید دو اقدام انجام شود؛ نخست اینکه زیرساخت‌های بانک ها آماده شود و دوم اینکه قوانین و مقررات این کارت‌ها فراهم شود، به نحوی که هر بانکی کارت هوشمند صادر می‌کند، بتواند در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد. عملیاتی شدن روش مذکور ، نیازمند برخی پروتکل‌های ارتباطی است. پروژه‌ای را به همین منظور از ۶ ماه گذشته آغاز کرده‌ایم و امیدواریم تا تیر سال آینده، آن را به اتمام برسانیم تا کشور ما استانداردهای هوشمندسازی کارت‌ها را رعایت کند.

پرداخت‌های برون خط

بعد از آماده‌سازی استانداردها، تغییری در کارت‌های بانکی ایجاد خواهد شد. تغییرات در حوزه کارت، یکی از بحث‌های چالش‌برانگيز و جدی است و به همین دلیل در کشورهای دیگر باوجود اقداماتی که انجام شده،هنوز نتوانسته‌اند کارت‌ها را تجمیع کنند. یکی از موضوعات اصلی در این حوزه، هزینه‌هایی است که این کار می‌تواند به بانک‌ها تحمیل کند. سیاست بانک مرکزی در این حوزه، تعریف محصولات جدید است که مشتری هم بتواند از خدمات کارت‌های هوشمند در پرداخت‌های برون خط و هم از پرداخت‌های خارج از کشور استفاده کند. بنابراین پرداخت‌های برون خط که می‌تواند یکی از محصولات جانبی هوشمندسازی باشد، یکی از سیاست‌هایی است که مشتریان را ترغیب می کند تا به این سمت حرکت کنند.

هزينه‌ كارت‌هاي جديد

محمد بیگی، پرداخت‌های خارج از کشور را از دیگر ابزارهای هوشمندسازی کارت های بانکی برشمرد و مي‌گويد: این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می‌کند، به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ‌اما از حساب مشتری ریال برداشت می‌کند. با روسیه ‌نيز همین مدل را داریم منتها این مساله در حوزه کارت‌های هوشمند نبوده بلکه در حوزه کارت‌های مگنت در حال انجام است. حرکت به سمت EMV حدود 7۰۰-6۰۰ میلیون دلار هزینه ‌فقط در حوزه کارت خواهد داشت اما این هزینه نباید یک‌باره پرداخت شود بلکه باید به تدریج و هر زمان که تاریخ کارت‌ها تمام می‌شود، بانک‌ها آماده باشند تا کارت جدید را با قابلیت هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند.

سه تا پنج سال زمان لازم براي اجراي كامل

محمد بیگی ادامه داد: هزینه صدور این کارت ها با توجه به قابلیت هایی که دارند، به‌احتمال زياد ۲ تا ۲.۵ برابر کارت های مگنت و در محدوده ۱۰ هزار تومان خواهد بود.این مقام مسئول در بانک مرکزی تاکید کرد که این پروژه ها در کوتاه مدت اجرا نمی شوند و سه تا پنج سال زمان برای اجرای کامل آن نیاز است. این‌نيز به دو دلیل است؛ نخست اینکه زمان صدور کارت‌ها سه ساله است و دوم اینکه مشتری نباید تغییراتی در این حوزه داشته باشد، چراکه مشتری‌هایی که کارت‌های خیلی ساده ‌نيز دارند، باید بتوانند در این شبکه از خدمات استفاده کنند. هم اکنون در فاز برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم کارهایی راکه بايد بانک‌ها انجام دهند، به صورت مشخص و مدون ابلاغ کنیم تا آن‌ها ‌نيز بدانند در چه مسیری حرکت خواهند کرد.

يك دست انداز

به اعتقاد برخي کارشناس بانکداری الکترونیکی، تجمیع کارت‌های بانکی در کشور نیازمند الزامات خاص مالی است و در حال حاضر در کشور حدود ۲۰ بانک و موسسه مالی داریم که هر کدام برای مشتریان خود کارت‌هایی صادر کرده‌اند که اگر قرار باشد این کارت‌ها تجمیع شوند، باید مبدا و حساب‌هایی که مشتریان از آن برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند، مشخص باشد؛ چرا که بانک‌ها در مورد تراکنش‌ها ذی‌نفع هستند.سیدمحمدامین حسینی با بیان اینکه بهتر است کارت‌های بانکی در طرح تجمیع کارت‌ها گنجانده نشوند، گفت: اینکه بتوانیم کارت‌ها را تجمیع کنیم عملی است اما اینکه بتوانیم سود بانک‌ها را در آن در نظر بگیریم، سخت به نظر می‌رسد. بهتر است کارت‌های مربوط به سلامت، تامین اجتماعی و حتی کیف پول خرد را در کارت هوشمند ملی تجمیع کنیم اما اینکه همه کارت‌ها را تجمیع کنیم، عملی نیست. به نظر می‌رسد تفکیک تجمیع کارت‌های بانکی از کارت‌های مربوط به احراز هویت، ایده بهتری از تجمیع همه کارت‌ها باشد؛ چرا که به این شکل دیگر از معضلات مربوط به حسابرسی حساب‌های بانک‌ها و دردسرهای هرروزه آن‌ها فارغ شده و می‌توان با تجمیع دیگر کارت‌های صادره توسط نهادهای حاکمیتی به خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان اقدام کرد. این گونه دولت نيز از هزینه نصب دستگاه‌های پرتعداد کارت‌خوان کارت‌های تراشه‌دار برای بانک‌ها نیز فارغ می‌شود.


اجازه بانك مركزي از بانك‌ها‌!

محمد كهندل/ كارشناس بانكي

طرح تجميع كارت‌هاي بانكي چيزي شبيه تجميع كارت‌هاي شناسايي با گواهينامه و كارت سوخت است و براي افراد جامعه مزاياي بسياري دارد. البته اين موضوع بازمي‌گردد به نرم افزاري كه براي اين طرح تعبيه مي‌شود. اگر اين نرم افزار شرايطي را فراهم كند تا هزينه‌ها كمتر شده و وضعيت تسهيل پيدا كند، بسيار مفيد خواهد بود. اگر اين مسائل نرم افزاري انجام پذير باشد، اين اقدام نه تنها ايراداتي ندارد بلكه فوايد بسياري نيز به همراه خواهد داشت. كوچك‌ترين مزاياي آن، كاهش تعداد كارت‌ها و هزينه‌هاي اضافي است. اما اينكه اين طرح محقق شود يا خير، مشخص نيست. بانك‌‌ها دو وظيفه اصلي و فرعي دارند؛يا به صورت عام المنفعه اقدامي را انجام مي‌دهند يا در حوزه وظايف نمايندگي. با اين وجود اين طرح يك خدمت عام المنفعه از سوي بانك‌ها به مردم محسوب مي‌شود. به اين ترتيب اين اقدام، شدني و ايجاد نرم‌افزاري مناسب براي آن مهم است. منتها همه اين مسائل بازمي‌گردد به اينكه ما تجميع اطلاعات را نيز داشته باشيم. در كشورهاي ديگر اين طرح اجرايي شده است اما متاسفانه ما در كشور، سيستم اطلاعاتي درست و مناسبي نداريم. سيستمي كه تمام اطلاعات افراد و بنگاه‌ها در اختيار بانك‌ها، سازمان امور مالياتي و ساير سازمان‌ها قرار بگيرد. در اين زمينه صحبت ها مطرح مي‌شود و مسئولان نيز در صدد اجرايي شدن هستند اما هنوز عملياتي نشده است. اگر اين طرح صورت بگيرد براي بانك ها حركت بسيار مناسبي خواهد بود، به شرط اينكه تجميع اطلاعات روي سيستم بانكي اتفاق بيفتد. نكته ديگر مربوط به انتشار كارت توسط بانك‌هاست كه درآمد قابل توجهي براي بانك‌ها به وجود مي‌‎آورد. بنابراين امكان دارد كه بانك‌ها از اين طرح استقبال نكنند. اما اينكه بانك‌ها مقاومت مي‌كنند يا خير بستگي به اقتدار بانك مركزي دارد. اگر بانك مركزي شرايطي را فراهم كند كه اين اتفاق صورت بگيرد و پشتوانه اين اقدام يعني تامين اطلاعات فني- اقتصادي و قابل توجيه بودن را فراهم كند، بايد اقدام كرده و از اقتدار لازم استفاده كند تا اين طرح اجرايي شود. متاسفانه سياست‌هاي بانك‌مركزي در كشور به شكلي نيست كه بر بانك‌ها تسلط داشته باشد. حتي در اعمال سياست‌ها، بانك مركزي ابتدا از بانك‌ها نظرخواهي ‌كرده و پس از آن يك طرح را اجرايي مي‌كند، اين اقدام بسيار اشتباه است. رييس كل بانك مركزي براي اعمال يك سياست با كانون بانك‌ها ،جلسه مشترك برگزار مي‌كند كه اين اتفاق نبايد صورت بگيرد بلكه اين سياست‌ها بايد براساس مطالعاتي كه بانك مركزي انجام مي‌دهد، اجرا شوند. اگر اين مطالعات پاسخ مثبتي داشت طرح بايد انجام شود، نه اينكه از بانك‌ها اجازه بگيرد. اين مساله در بسياري مواقع صورت مي‌گيرد و بانك مركزي مي‌خواهد بانك ها را با خود همراه سازد، در صورتي كه اين با جايگاه بانك مركزي همخواني ندارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد