انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۶۵۲۳ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ - شماره: 1139
رییس جمهور در نشست خبري :

اعتراضات مردم فقط به مسائل اقتصادي نبود

سامان صابريان/ عكس: آرتین غضنفری/ قانون


تراز درآمدهای ارزی کشور نسبت به مخارج ارزی ، مثبت است

افزایش نرخ ارز دلایل اقتصادی ندارد

باید زمان‌شناس باشیم؛ اگر زمان و شرایط خود را نشناسیم، انجام وظیفه برای ما سخت و دشوار خواهد بود

اساس پیشرفت ما بر مبنای استقلال و اراده ملت برای تحول و پیشرفت است

مردم در زمینه اقتصادی هم نقد و اعتراض دارند و بحق هم هست؛ ولی اعتراض مردم فقط بحث اقتصادی نیست

امسال مستمری اقشار پایین جامعه یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بیش از سه برابر شده است

دولت حق اعتراض را می‌پذیرد و خوشحالیم امروز همه می‌گویند صدای مردم را باید شنید

تریبون‌ها و رسانه‌ها برای جذب سرمایه ها و فناوری های نوین ، همصدا با دولت باشند

تا زمانی که منافع مورد نظر ما در برجام تامین شود، متعهد خواهیم ماند؛ بودن یا نبودن آمریکا تاثیر اصلی بر تصمیم ما نخواهد داشت

فضای مجازی یک بازیگر عمده در مسائل اقتصادی است

اگر آمریکایی‌ها به تمام تعهدات‌شان در برجام عمل می‌کردند ، شرایط نویی ایجاد می‌شد؛ آن ها این فرصت طلایی را از بین بردند

کلید فضای روابط آینده ایران و آمریکا دست واشنگتن است

ایران در رابطه با سلاح متعارف آنچه برای دفاع از کشور نیاز داشته باشد، تهیه خواهد کرد و در این زمینه با هیچ کس مذاکره نمی کند

دشمن اصلی در منطقه صهیونیسم و راه پیشرفت مسلمان‌ها وحدت کشورهای اسلامی است؛ باید اختلافات را کنار بگذاریم

افزایش قیمت ارز دلایل روانی و تبلیغاتی دارد؛ مردم در این مسیر پرریسک گام برندارند

بخش های دولتی، نهادهای غیردولتی و نیروهای مسلح، بنگاه‌های اقتصادی خود را واگذار کنند؛ این تنها راه نجات اقتصاد کشور است

جوانان شنیدن صدای‌شان و اثرگذاری فکر و اراده‌شان در حاکمیت را خواستارند

دولت به‌دنبال اشتغال مولد و مبارزه با فقر مطلق است؛مجلس در تصویب لایحه بودجه، تحقق این اهداف را مراعات کند

تمایل آقای ترامپ مربوط به خودش است؛ نه خطی بر برجام اضافه و نه خطی از آن کم خواهد شد

قاطعانه در برابر تصمیمات و فشارهای آمریکا می‌ایستیم

دوره فیلتر گذشته است؛ باید فضای مجازی را به فرصت بزرگ برای نسل جوان‌مان تبدیل کنیم


روحاني از روز نخستي كه وارد پاستور شد اميدهاي بسياري را با خود به جامعه ما آورد. دلخوشي‌هايي كه سبب شد تا وي در دور دوم نيز با اتكا به همان اميدها راي بياورد؛ بگذريم از آنكه بسياري از اين وعده‌ها و انتظارات مردمي محقق نشد ولي سرزندگي ويژه‌اي به مردم ما داد. با اين وجود از همان روزهاي ابتدايي كه دولت روي كار آمده بود همه به يك تصميم نادرست روحاني اعتراض داشتند و اين اقدام را زير سوال مي‌بردند كه آن انتخاب فردي به نام پرويز اسماعيلي براي جايگاه اطلاع‌رساني و ارتباط با رسانه رياست جمهوري بود. فردي كه مجاهد شنبه بهترين گزينه براي معرفي اوست و در اين سال‌ها بيشتر از بسياري از سياست‌هاي ايالات متحده به دولت روحاني ضربه زده‌است. اين فرد با وجود تفكر خاصي كه دارد مدت‌هاست تلاش مي‌كند تا رسانه‌هاي حامي اعتدال را زير فشار برده و نگذارد تا صداي منتقدان دلسوز به گوش روحاني برسد. از آيت‌ا...‌هاشمي‌رفسنجاني گرفته تا بسياري از شخصيت‌هاي سياسي و غيرسياسي سال‌هاست كه از اين تيم انتقاد مي‌كنند و معتقدند كه لكنت و مشكل دارد ولي دست‌هايي كه در دولت مشغول كارهستند اجازه برخورد با اين افراد را نمي‌دهند. اين فرد براي آنكه صدا انتقادهاي حقيقي به گوش روحاني نرسد و رييس دولت نداند در جامعه چه خبر است، حتي در نشست‌هاي خبري نيز سوالات رسانه‌ها را مهندسي و تلاش مي‌كند تا سوالاتي پرسيده شود كه نه گرهي از مشكل باز كند ونه سبب شود كه برخي از خواب خرگوشي بيدار شوند. در نشست اخير خبري روحاني با اصحاب رسانه نيز وضعيت به همين‌گونه بود و رسانه‌هايي را به پشت تريبون خواندند كه سوالات‌شان سبب نشود گرهي بر پيشاني آقايان بيفتد.

سوال ما از روحاني

اما سوال «قانون» كه سال‌ها موفق نشده‌‌ از رييس‌جمهور پرسشي داشته باشد درباره عمق اعتراضات اخير است. قصد داشتيم از آقاي روحاني بپرسيم جناب رييس‌جمهور آيا مي‌دانيد صداي اعتراض كف جامعه كه به قول شما همه آن را شنيدند و حتي پرده گوش برخي را نيز پاره كرد به دليل نبود ساز و كار مناسب براي رساندن انتقاد و اعتراض به گوش مسئولان است؟! آيا مي‌دانيد نبود سنديكاهاي مختلف و فلج كردن انجمن‌هاي صنفي يكي از عوامل آشفتگي‌هاي كشور است؟! آيا مي‌دانيد اگر اعتراضات كارگري به هر بهانه‌اي كنارزده نشود، وضعيت كشور به حالت اعتراضات دي مبدل نمي‌شود؟! بي شك خوب مي‌دانيد زيرا وزيري را براي وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزيديد كه گفته مي‌شود رابطه خوبي با انجمن‌هاي صنفي ندارد. قصد داشتيم اين دغدغه‌ها را از شما سوال كنيم زيرا از حسن روحاني انتظار داشتيم و وي را فردي متفاوت مي‌دانستيم. ما اين انتظار را از احمدي‌نژاد نداشتيم ولي از شما خواستيم بپرسيم كه آقاي رييس‌جمهور چه برنامه‌اي براي بهبود وضعيت سنديكاها در كشور داريد؟! آيا تلاشي در اين زمينه كرده‌ايد؟ اين سوالات ما نه خطري براي شما داشت و نه جايگاه شما و دوستان‌تان را زير سوال مي‌برد ولي چرا زير دستان شما اجازه پرسيدن اين سوالات را ندادند و در عوض 20 بار به رسانه‌هاي مرتبط با صداوسيما اجازه پرسيدن سوالات تكراري و كليشه‌اي را دادند، جاي تامل است.

درك كنيد

اينكه از ظهر بيش از 200 نفر براي پوشش خبري به پاستور مي‌آيند براي تحمل برخوردهاي رنگارنگ و دوستانه برخي افراد در نهادرياست جمهوري نيست؛ آن‌ها نيازي به حضور در اين مراسم‌ها براي تشريفات نيز ندارند. اين افراد همه مي آيند تا با دست پر بازگردند. كاش براي يك‌بار هم كه شده سوالات خبرنگاراني را كه بعد از ايستادن در صف‌هاي ثبت مي‌شود خودتان مي‌گرفتيد و مطالعه مي‌كرديد تا درك كنيد چه موضوعاتي ذهن اهالي رسانه‌هاي مردمي و نه آن‌هايي را كه براي رفع مسئوليت به نشست مي‌آيند، مشغول كرده است.

ميراث ماندگار باش

آقاي روحاني شما نيز مانندساير افرادي كه در اين كشور به قدرت رسيدن روزي از اين جايگاه خواهيد رفت ولي نگذاريد كاري كنند كه مانند برخي بعد از پايان دوره به نيكي از شما ياد نشود.

پاسخ‌هاي جهت‌دار

در ادامه بخش‌هايي از سخنان روحاني را كه بر مبناي سوالات مطرح شده بيان شد، مي‌خوانيد. پاسخ‌هايي كه ماه‌ها و سال‌هاست از زبان رييس‌دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم شنيده شده است.

 

لزوم توجه به جوانان

جوانان هم شنیده شدن صدای‌شان و هم اثرگذاری فکر و اراده‌شان در حاکمیت را خواستارند. آن روزی که انقلاب ما به پیروزی رسید، تعداد جوان‌های ما کمتر از هفت میلیون بود اما امروز 25 میلیون جوان داریم. ارتباط جامعه آن روز با دنیا و سطح سواد و معلومات عمومی آن دوران با امروز بسیار متفاوت است و ما باید زمان‌شناس باشیم چرا اگر زمان و شرایط خود را نشناسیم، انجام وظیفه هم برای ما سخت و دشوار خواهد بود.

دولت دوازدهم علاوه بر ادامه همه آرمان‌های انقلاب ، اشتغال مولد و مبارزه با فقر مطلق را به عنوان دو هدف عمده خود تعیین کرده که تحقق این دو هدف را دنبال خواهدکرد.

مشكل ارز

می‌گویند دولت خود می‌خواهد ارز را گران بکند، این موضوع زمانی معنا می یابد که دولت حداقل کسری بودجه داشته باشد درحالی‌که امسال کسر بودجه نداریم، یعنی همان بودجه ای که در ماه‌های اولیه در دولت تصویب شده، همان رقم و عدد محقق خواهد شد و آمار 10 ماهه گذشته نیز همین را نشان می‌دهد و امسال یکی از سال‌های خوب دولت است چون در سال‌های قبل همیشه در دی و بهمن مشکلاتی برای تامین نیازهای‌مان داشتیم و امسال اینچنین نیست.

می‌خواهم مردم را به آینده مطمئن کنم، آینده ما از امروز حتی در زمینه ارزی بهتر خواهد بود، به دلیل اینکه درگذشته منابع ارزی‌مان، همان درآمد نفتی یا غیرنفتی خودمان بود و امروز تاکنون 30 میلیارد دلار فاینانس خارجی در اختیار ماست که برای همه این ارقام و حدود 12 – 13 میلیارد تصمیم‌گیری شده و تصمیم‌گیری خواهد شد و بنابراین شرایط آینده ،شرایط بهتری خواهد بود.تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده، بخشی از آن را ريیس بانک مرکزی اعلام کرده و برخی دیگر نیز بعدها اعلام خواهد شد.

توصیه‌ام به مردم این است که در این مسیر پرریسک به‌خاطر منافع خودشان، قدم برندارند؛ مسیرهای بهتر از مسیر ارز برای اینکه از پول‌شان استفاده کنند، وجود دارد و این مسیر، مسیر باثباتی نخواهد بود. از همه مردم خواهش می‌کنم به راهنمایی‌ها و توصیه‌های مسئولان اقتصادی و بانک مرکزی توجه کنند، با این توجه ضرر نخواهند کرد.

نهي از بنگاه‌داري

دولت توصیه‌های مهمی قبل از بحث بدهکاری به سازمان تامین اجتماعی دارد و این را اعلام کردم. سازمان تامین اجتماعی باید از بنگاه‌های اقتصادی دست بردارد. با این شرایطی که سازمان تامین اجتماعی دارد، هر مقدار پول به آن بدهیم، نمی‌تواند مسیر درست را بپیماید بنابراین به وزیر کار، از ابتدای دولت تاکید کرده ام و شرط من برای حضور ایشان در وزارت کار این بوده که باید تمام بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کند. ایشان البته قدم‌های خوبی در این چند ماه برداشته اند اما سرعت این کار باید بیشتر شود.

نه تنها سازمان تامین اجتماعی بلکه همه بخش‌های دولتی باید بنگاه‌های اقتصادی خودشان را واگذار کنند، از جمله بانک‌ها و این تنها راه نجات اقتصاد کشور است. هم بخش های دولتی، نهادهای غیردولتی و نیروهای مسلح و سایرین نیز باید بنگاه‌های اقتصادی خودشان را واگذار کنند، این به نفع خودشان و به نفع مردم خواهد بود.

اگر یک ملت منسجم و مصمم بوده و حاکمیت هم حاکمیت مردم باشد و همه آن‌هایی که در حکومت هستند، منتخب مردم باشند، آن ملت در اهداف و آرمان‌های ملی خودش پیش خواهد رفت.

آينده خوب

به اعتقاد من تا زمانی که به آینده خودمان امیدوار هستیم و سرمایه اجتماعی‌مان روز به روز تقویت می‌شود و از توان ملی و امکانات فراوان کشور درست استفاده کنیم، مسیر پیشرفت را ادامه می‌دهیم.

رشد اقتصادی ما در سال 93، سه درصد و سال گذشته رشدمان دو رقمی شده است و امسال هم رشد خوبی خواهیم داشت و به مردم قول می‌دهم در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادی کشور و پیشرفت در همه زمینه‌ها باشیم.

حقيقت اعتراضات

شما گفتید تا دیر نشده باید صدای مردم را شنید؛ آیا شما صدای مردم را در اعتراضات اخیر، نسبت به تورم، گرانی و ناکارآمدی برخی مدیران شنیدید؟ اگرشنیدید چه تصمیمی برای رفع این دغدغه‌ها دارید؟ آیا بنا دارید تیم اقتصادی دولت را ترمیم کنید یا خیر؟

مردم در زمینه اقتصادی هم نقد و اعتراض دارند و بحق هم هست؛ ولی اعتراض مردم فقط بحث اقتصادی نیست، در بحث اجتماعی، سیاسی، روابط خارجی نیز خیلی مردم حرف دارند. گوش ما باید شنوا باشد. بدانیم مردم چه می‌خواهند. شما حتی به خبرگزاری خودتان هم مراجعه بکنید، می‌بینید در طول فعالیت دولت یازدهم تا امروز مسیر تورم ما به سمت بالا نبوده بلکه به سمت پایین بوده است؛ یعنی از روز اول که آمدیم و تورم 40 درصد بود تا اول سال 93 که تورم ما 34.7 درصد بود با امروزی که تورم ما 8.2 است، نشان می‌دهد که مسیر درستی انتخاب شده است.

وقتی کار را شروع کردیم، رشد اقتصادی در سال 91، منفی 6.8 بوده و سال گذشته رشد اقتصادی دو رقمی بوده و این نشان می‌دهد که مسیر دولت، مسیر درستی بوده و راه درستی را انتخاب کردیم؛ البته به این معنا نیست که همه مشکلات مردم حل شده است.

اینکه امسال مستمری اقشار پایین جامعه یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را بیش از سه برابر کردیم، یعنی مستمری آن‌ها در سال 96 نسبت به 95 بیش از سه برابر (حدود3.4 دهم) شده است؛ این معنایش این است که ما به فقر و مردمی که در رنج هستند، توجه داریم.

اینکه در تبصره 14 بودجه امسال برای ریشه‌کنی فقر مطلق بودجه گذاشتیم معنایش این است که ما به فقر توجه داریم؛ اینکه در تبصره 18 بودجه امسال برای اشتغال ردیف و منبع گذاشتیم که البته مجلس در تصمیم‌گیری‌اش ممکن است مقداری بالا و پایین کند، معنایش این است که توجه داریم؛ اینکه دولت شعارش مبارزه با فقر مطلق و اشتغال مولد است، به این معناست که دولت از قبل گوش شنوایی داشته و امروز هم دارد و به اعتراض مردم هم احترام می‌گذارد و در میان دولت‌های گذشته شاید، رساترین حرف را این دولت گفته که اعتراض را می‌پذیرد و قبول می‌کند.

خوشبختانه امروز همه مسئولان کشور اصل اعتراض را پذیرفتند و بسیار خوشحالم که همه می‌گویند صدای مردم را باید شنید. این روز بسیار مبارکی است برای همه ما که صدای مردم را بشنویم و طبق نظر مردم عمل کنیم.

تكيه بر گفت‌وگو

در منطقه پیچیده‌ای هستیم که مشکلات فراوانی را در آن شاهد هستیم. راه‌حل اساسی را، راه‌حل سیاسی و مذاکره، به مخصوص با کشورهای منطقه می‌دانیم. اما در عین حال هیچ‌وقت ابایی نداریم که با غیرکشورهای منطقه هم صحبت کنیم. در تمام ملاقات های مهم خارجی در این پنج سال، پیوسته یکی از مباحث من با سران دنیا درباره منطقه بوده است.

همیشه بحث کردیم و نظرات‌مان را گفته ایم و تاکید کرده ایم برای رایزنی آماده هستیم. اعلام کرده ایم که هدف‌مان مبارزه با تروريسم و برقراری ثبات بوده است. هدف این بوده که مردم منطقه بر سرنوشت خودشان حاکم باشند. هدف این بوده که دولت ها و قدرت‌های خارجی در مسائل منطقه مداخله نکنند و به فکر فروش تسلیحات‌شان نباشند.

ما همچنان و مثل گذشته، هم با کشورهای منطقه و هم با کشورهای خارج منطقه درباره مسائل منطقه بحث، گفت‌وگو و رایزنی می‌کنیم و حتی گاهی از آن‌ها کمک می‌خواهیم. در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، در مذاکرات با مقامات اروپایی و غیراروپایی، یکی از خواست‌های من،‌ فعالیت آن‌ها برای خاموش کردن آتش جنگ یمن بوده و از آن‌ها خواسته‌ام که همه توان خودشان را بکار ببرند تا بمباران مردم مظلوم یمن متوقف شود. همیشه با کشورهای دنیا درباره منطقه حرف زدیم و باز هم حرف خواهیم زد.

یکی از برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید، جذب سرمایه‌گذاری خارجی بوده و آقای جهانگیری چند روز پیش گفتند برخی تریبون‌ها به گونه‌ای سخن می‌گویند که سرمایه‌گذار نیاید. ما این برخی را در مسائل اجتماعی، فرهنگی و زنان هم داریم. اکثریت مردم، اردیبهشت‌ به شما رای دادند چون برنامه‌های شما امیدبخش بود ، با امیدهای مردم چه باید کرد؟

باید به آینده خودمان امیدوار باشیم. اینکه می‌گویم یک شعار نیست، برای آن دلیل دارم. وقتی به استان کرمان می‌روم و می‌بینم که 10 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در یک روز افتتاح می‌شود و استاندارش می‌گوید سال آینده هم از من دعوت می‌کند چون سال آینده هم حدود 10 هزار میلیارد طرح و پروژه برای افتتاح داریم، معنایش این است که جامعه ما بانشاط است، دارد پیشرفت می‌کند و سرمایه‌گذاری‌های خارجی ما بیشتر شده است.

این معنایش پیشرفت است. فاینانس‌های خارجی ایران نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. بسیاری از موارد سرمایه‌گذاری که فناوری پیچیده‌ هم می‌خواهد، الان با شرکت‌های خارجی در حال مذاکره و اجرا ست. برای اولین بار داریم در داخل کشور اتومبیلی تولید می‌کنیم که همزمان با مصرف داخلی، 30 درصد تولیدات آن باید به خارج صادر شود.

دیروز اجرای طرح عظیمی را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل آغاز کردیم. طرح‌های دیگری نیز در این روزها اعلام خواهد شد که در سال 97 اجرا خواهند شد. همه این‌ها به معنای امیدواری در مسائل اجتماعی و فرهنگی است. این حرف درست است که اگر ما می‌خواهیم پیشرفت کنیم و اگر می‌خواهیم سرمایه و فناوری جذب کنیم، می خواهیم ایرانیان و سرمایه ایرانیان عزیز خارج از کشور به داخل برگردد، راهش این است که تریبون‌ها و رسانه‌ها همصدا با دولت باشند.

صداهای مختلف ممکن است تاثیرگذار باشد. سرمایه و سرمایه‌دار هر دو مثل آهو می‌مانند و خیلی زود فرار می‌کنند. تیزپا هم هستند و نباید آن‌ها را فراری بدهیم. راهش این است که رسانه‌ها و دولت با هم مشارکت بیشتری داشته باشند.

اگر آمریکا تخلف کند، زیر پای تعهد خودش زده و اعتبار خودش را مخدوش کرده است؛ البته برای شرایط آینده پیش‌بینی‌های لازم را داریم و تا زمانی که منافع مورد نظر ما در برجام تامین شود، در برجام خواهیم ماند؛ بودن یا نبودن آمریکا تاثیر اصلی بر تصمیم ما نخواهد داشت چراکه تصمیم اصلی ما بر مبنای این است که آیا منافع مورد نظرمان با برجام تامین می‌شود یا نه.

توجه به مشكلات دانشگاه

باید مشکل دانشگاه‌ها را از طریقی حل کنیم، اما اینکه بودجه‌ای که اختصاص دادیم، کم است یا زیاد، در دولت چیزی نشنیدم. یعنی وزیر علوم اعتراضی نسبت به این بودجه نداشت و وقتی داشتیم بودجه را می‌بستیم، وزیر مربوطه اگر ایرادی بود، می‌گفت. البته به طور کلی بگویم همه وزرا اعتراض کلی دارند. یعنی هر کسی می‌گوید بودجه من کم است. باید دنبال کنیم بعضی از مشکلات بحق است.

بحران اشتغال

برای ایجاد اشتغال، تبصره اصلی ما تبصره 18 بوده است. تبصره 18 متاسفانه تغییرات زیادی داشته است. هنوز مجلس مصوبه نهایی را به ما نداده، ولی تا اینجا در کمیسیون تلفیق تغییراتی کرده است. آنچه دولت متعهد بود، بر مبنای تبصره 18 و منابعی بود که پیش‌بینی کرده بود. دولت منابعی را پیش‌بینی کرده بود بعد یک مقدار منبع گفته بود که صندوق توسعه بیاورد، مقداری بانک‌ها بیاورند، این سه با هم ضمیمه شود، مجموع پولی که به دست می‌آمد در طول چهار سال، حدود 300 هزار میلیارد تومان بود.

دولت بر مبنای 300 هزار میلیارد تومان در چهارسال برنامه‌ریزی کرده بود، منتها این تبصره الان تا اینجایی که مجلس پیش رفته، مطابق با پیشنهاد دولت نیست. در نهایت اگر اصلاحاتی در صحن علنی مجلس انجام بگیرد، بحث دیگری است، اما آنچه به مردم می‌توانم بگویم این است که در سال گذشته حدود 700 هزار شغل ایجاد شده است. تلاش ما این است که امسال این رقم کمی بیشتر باشد.

در پایان سال معلوم می‌شود این اراده‌ای که داشتیم محقق شده یا نه. سال آینده این 700 هزار بیشتر خواهد بود. یعنی همه برنامه‌ریزی‌های ما بر مبنای ایجاد اشتغال بیشتر است، اما اینکه به یک میلیون می‌رسد یا نه نمی‌توانم بگویم. اما اگر تبصره‌های ما به آن صورتی که به مجلس داده بودیم، مصوب شود، این قول درست خواهد بود.

دردسرجدول 17

اشکال جدول 17 این بود که دستگاه‌هایی به عنوان بودجه از دولت پولی دریافت می‌کردند اما اینکه آن‌را کجا مصرف می کردند و چه نتیجه‌ای دارد باید مشخص باشد البته گاهی آمار ظاهری می‌دادند که این قدر تحقیق شده و کتاب چاپ شده است اما اثر آن تحقیقات و کتاب‌ها چه بوده و چند نفر خواندند نامشخص بود. در اساس یکی از ویژگی‌های بودجه امسال مساله شفافیت است که هم برای دولت و هم برای مردم معلوم باشد که این بودجه‌ها کجاها مصرف می‌شود.

تجمیع دستگاه هایی که در جدول 17 بودند و اینکه زیر نظر وزارت ارشاد قرار گرفته به دليل این است که بتوانیم نظارتی داشته باشیم البته بحث این نیست که بودجه کم یا زیاد شود بحث این است که برمبنای کاری که انجام می‌دهند و عملکرد سه ماهه که اعلام می‌کنند، بودجه به آن‌ها اختصاص داده شود و چنین نباشد که بودجه بدهیم و از عملکرد آن‌ها بی‌خبر باشیم و در این زمینه دولت تلاش کرده بعضی موارد را حذف کند.

پايان دوران ببند و بنداز

در کل، بحث شبکه یا فضای مجازی، فضای اینترنت، یک بحث بسیار مهمی برای ما است. فضای مجازی برای ما که در حال حرکت به سمت دولت الکترونیک هستیم، بسیار اهمیت دارد. در این فکر هستیم که جامعه ما بتواند ارتباط بهتری با دنیا داشته باشد. اطلاعات و دانش روز دنیا را کسب کند و همچنان که اشاره کردید در مساله مشاغل و اشتغال بسیار مهم است.

در گفت‌وگوی تلویزیونی اشاره کردم، وزیر ارتباطات به من اعلام کرد که در دو سال گذشته 200 هزار شغل در فضای مجازی به‌وجود آمده یا به تعبیر او موبایل محور است. الان در حال گسترش نسل سه و چهار شبکه تلفن همراه در سراسر کشور هستیم. هر استانی می‌رویم شهرهای جدیدی زیر پوشش قرار می‌گیرد.

اهدافی که داریم، هم اهداف فرهنگی و هم اهداف اجتماعی و هم اهداف اقتصادی و هم اهداف سیاسی است. شما الان می‌بینید رییس جمهور آمریکا یک تويیتی انجام می‌دهد درباره سیاست خارجی، بعد شما می‌بینید میلیون‌ها پاسخ داده می‌شود و گاهی عقب‌نشینی و از مردم یا از مسلمان‌ها عذرخواهی می‌کند. این نشان این است که این فضا در دنیای سیاست خارجی یک بازیگر عمده شده است.

در سیاست داخلی، فضای مجازی یک بازیگر عمده در مسائل اقتصادی است. روز به روز آثار این شبکه‌های اجتماعی که شما اشاره کردید بیشتر خواهد شد. دولت مصمم است که هم در زیرساخت و هم در زمینه محتوا و هم در زمینه پلت‌فرم‌هایی که نیاز داریم به سمت توسعه حرکت کنیم. به همین دلیل شما می‌بینید هم پهن‌باندها و هم پهنای باند نسبت به اول دولت یازدهم گسترش قابل توجهی پیدا کرده است.

حاصل این اقدامات سهولتی است که امروز مردم برای دسترسی نسبت به گذشته دارند. شما گاهی وقت‌ها چند دقیقه معطل می‌شدید برای دانلود کردن یک فیلم کوتاه، اما الان می‌بینید چند ثانیه به جای چند دقیقه وقت می‌گذارید. الان دیگر کسی حوصله و فرصت ندارد که نیم ساعت معطل شود برای اینکه بخواهد یک اثری را، یک اثر فرهنگی را مشاهده کند و ببیند. این‌ها همه کاری است که انجام گرفته است.در زمینه زیر ساخت کار بسیار خوبی در کشور انجام گرفته است. در شبکه ملی که ما آن را دنبال می‌کنیم، قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است. این نکته را می‌خواهم بگویم، دولت مصمم است هم شبکه‌های اجتماعی داخلی و پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت بکند و هم معتقد است در این زمینه انحصار معنا ندارد. اگر بنا باشد که یک اپلیکیشن یا پیام‌رسانی بیاید و همه فضا در اختیار آن باشد، این به نفع کشور ما نیست، انحصار نادرست است.

باید شبکه‌های مختلف خارجی، داخلی، اپلیکیشن‌های مختلف، پیام‌رسان‌های مختلف حضور داشته باشند و مردم از آن‌ها استفاده کنند و آثار اصلی‌اش آثار فرهنگی و اجتماعی و ایجاد شغل است. این نکته را اضافه کنم؛ در فضای مجازی بيشترمحتوا را خود ما درست می‌کنیم. پلت‌فرم است که آمده است. این ما و نسل جوان و جوان‌های ما، همه آن‌هایی که معتقد به انقلاب هستند و به هویت ایرانی و اسلامی خودشان ارج می‌نهند، بیایند با همه توان‌شان در این فضا فعالیت کنند.

اگر به داخل این فضا بیاییم و از همه توان‌مان استفاده کنیم، این فضا برای ما چالش و تهدید نمی‌شود، تبدیل به فرصت می‌شود. باید فضای مجازی را به فرصت بزرگ برای نسل جوان‌مان تبدیل کنیم. دیگر آن دوره‌ای که بگوییم این را ببندیم، آن را فیلتر کنیم، آن یکی را از پشت بام بیندازیم پایین، - مقصودم دیش است نه آدم - دیگر این دوره‌اش گذشته است و ما باید برویم سوادآموزی کنیم در زمینه فضای مجازی که جوان‌های ما چگونه از این فضا به نحو احسن برای خودشان، خانواده و کشور استفاده کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد