انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۸۱۱۸ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - شماره: 1158
طرح تشدید مجازات اسیدپاشی اعلام وصول شد

مجازاتي سنگين در كمين اسيدپاشان

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن اعلام روز گذشته در مجلس اعلام وصول شد.

جرم اسيد پاشي يكي از جرائمي است كه در اين سال‌ها رشد چشمگري داشته و به دليل صدمات جبران ناپذيري كه به قربانيان آن كه بيشتر نيز خانم‌ها هستنتد وارد مي‌كند افکار عمومی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. هرچند با وجود اينكه اين جرم عواقب جبران ناپذيري دارد اما قوانین فعلي برای مقابله با آن نه تنها بازدارنده نيست بلكه بسيار نيز قديمي است به‌طوری که تنها قانون موجود دراین‌باره مربوط به سال ١٣٣٧ است؛ به عبارتی این قانون مربوط به حدود ٦٠ سال پیش است که قسمتی از آن نیز نسخ شده و «عقب‌ماندن قانون از وضع موجود» باعث تشدید این جرم شده است. طبق قوانین موجود، برای جرم اسیدپاشی، حبس تا پنج سال و دیه یا قصاص قابل طرح است. بااین‌حال، قصاص در اسیدپاشی منتفی است زیرا بیان می‌شود که قصاص باید دقیقا با جنایت برابر باشد و از آنجا که هیچ تضمینی وجود ندارد که در قصاص اسیدپاشی، فرد مجرم به اندازه قربانی آسیب ببیند، حکم به قصاص اسیدپاش داده نمی‌شود.

سیده فاطمه حسینی، نماینده محلس در اين زمينه معتقد است: از ابتدای شروع به کار مجلس دهم یکی از اولویت‌هایم رفع خلأ قانونی و نیز حمایت از عزیزانی بوده که به نوعی قربانی چنین حوادث تلخی شده‌‌اند. بنابراین با کارشناسی برای رفع مشکلات قانونی و التیام درد این عزیزان، طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن تهیه و به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است. در طرح مذکور سعی شده همه‌جانبه‌نگری نسبت به این جرم خاص انجام شود؛ از قبیل قصاص نفس یا عضو، مجازات مشارکت در جرم، حمایت از بزه‌دیدگان اسیدپاشی، قائل‌نشدن هیچ‌گونه تخفیف برای مرتکبان این جرم، تسریع در روند چنین پرونده‌هایی در محاکم قضائی و...

حال اميد است با اعلام وصول اين طرح در مجلس، به زودي در مورد آن تصميم‌گيري شود و به تصويب برسد تا به راحتي زيبايي افراد دستخوش كينه‌ها و حقارت‌هاي عده‌اي ديگر نشود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد