انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۸۵۱۸ | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - شماره: 1163
۹۶سال پيش د‌ر چنين روزي

تعیین نحوه کشت مجاز خشخاش

مصوبه مهم این روز ادوار مجلس تاریخ سال ۱۳۴۷ ، مهر نمایندگان مجلس بیست و دوم شورای ملی را بر پای خود دارد. در بند نخست این قانون که «آیین نامه اجرایی ماده يك قانون اجازه کشت محدود خشخاش و صدور تریاک» است، نمایندگان آورده‌اند: «وزارت اصلاحات ارضی و تعاون روستایی در اجرای ماده يك قانون اجازه کشت محدود خشخاش و صدور تریاک هر سال صورت اسامی‌ مناطق و مساحت مورد نیاز برای کشت خشخاش را به هیات وزیران پیشنهاد می‌کند». همچنین در ماده 2 این قانون مقرر شد که این کاشت تنها ازسوی «شرکت‌های سهامی زراعی وشرکت‌های تعاونی روستایی» صورت گرفته و هیچ نهاد دیگری حق انجام این عمل را ندارد.

تشکیل نخستین شورای علمی کشور

توسعه علوم وفنون و به اصطلاح سال‌های نخست پس از مشروطه، معارف یکی از شعارهای عمده این نهضت بود. در همین راستا نمایندگان مجلس سوم شورای ملی در روزی چون امروز در سال ۱۳۰۰ «قانون شورای عالی معارف» را در ۱۵ ماده تصویب کردندکه از آن می‌توان به دستور‌العمل فعالیت نخستین شورای علمی کشور یاد کرد. در ماده دوم این قانون درباره ترکیب این شورا آمده بود: «شورای عالی معارف از 10 نفر عضو رسمی شامل یک مجتهد جامع‌الشرایط، دو ريیس مدارس ‌عالیه و متوسطه، دو معلم درجه اول مدارس عالیه و متوسطه و پنج نفر از دانشمندان مملکت تشکیل می‌شود».

همچنین در ماده ۱۲ این قانون ۱۹ موضوع مختلف به عنوان وظایف شورای عالی معارف تعیین شد که «اهتمام در ترویج خط و زبان و ادبیات فارسی و عربی»، «تلاش برای افزایش مدارس و تدارک مقدمات تعلیم اجباری و مجانی»، «تهیه و اصلاح دستورات رسمی تمامي تحصیلات علمی و فنی»، «رفع اختلافات بین مدارس و اصلاح مکتب‌خانه‌ها»، «تشخیص صلاحیت اشخاص درخواست کننده اجازه تاسیس مدرسه و امتیاز مجله و روزنامه»، «تصدیق صلاحیت معلمان»، «تعیین شرایط محصلین اعزام به خارج» و «تصویب اعطای نشان‌های علمی» مهم‌ترین آن‌ها بود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد