انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۹۴۳۷ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۲۱ - شماره: 1174
مسعود سریع القلم در گفت وگو با« قانون»:

موضوع «ژن خوب» از اساس اشتباه است

ژن خوب، واژه ای آشنا که چند ماهی است به میان فرهنگ‌لغت های سیاسی – اجتماعی ایران آمده و با وجود قدمتی کم، بر همگان آشناست. این واژه را یکی از آن‌ها که خود مصداق ژن خوب است، با زبان محاوره ای شهروندان آشنا کرد و موجب شد تا تصویر همگان نسبت به مدیرانی که وابستگی نزدیک به رجال سیاسی یا چهره‌های سرشناس جامعه دارند، تحت تاثير قرار گیرد. در میان مردم عامه، ژن خوب این‌گونه تعریف شد هر آنکه نسبتی با رجال سیاسی و چهره های شاخص دارد، شایستگی حضور در مناصب مدیریتی را نداشته و اگر این‌گونه شود، حق دیگر شهروندان را تضییع کرده است! این در حالی که شاید در میان همین ژن های خوب، باشند افرادی که بدون لیاقت وصرفا بر اساس رابطه به جایگاهی رسیده باشند، اما قطعا هستند افرادی که با وجود داشتن ارتباطات نزدیک خویشاندی، خود نیز مدارج علمی و کاری را طی کرده و اکنون از اطلاق ژن خوب به آن‌ها معترضند. این کلید واژه از سویی به اهرمی برای فشار به افراد مختلف برای زیر سوال بردن انتصابات دستگاهی و استفاده مدیران قابل نیز بدل شد و مدیریت فعلی شهرداری تهران نیز از آن مستثنا نشد. در ماه‌های اخیر، به دفعات مخالفان مدیریت نجفی بر شهرداری تهران با تهیه لیستی از به اصطلاح ژن های خوب شاغل در شهرداری، بر شهردار تهران فشار آورده و به تخریب مدیریت شهر روی آورند. یکی از همین افراد که از او به عنوان ژن خوب یاد شده، «مسعود سریع القلم» برادر دکتر سریع القلم، اقتصاد دان برجسته ایرانی است که چند ماه قبل به سمت مدیر عامل شرکت فروشگاه‌های شهروند محسوب شد. وی در گفت وگو با «قانون» با انتقاد از طرح موضوع ژن خوب می گوید که با این تعاریف، تمامی فرزندان و نزدیکان چهره های شاخص جامعه باید خانه‌نشین شوند که هرگز منطقی نیست. وی در این گفت وگو، از برنامه‌هایش برای تحویل یکی از بخش های مهم خدماتی و درآمدی شهرداری تهران نیز گفته که در ادامه می آید:

شما پس از سال‌ها فعاليت در شهرداري تهران سكان‌دار يكي از بخش‌هاي خدماتي و مالي شهرداري شده‌ايد اكنون وضعيت فروشگاه شهروند كه به عقيده برخي اوضاع نامناسبي دارد چگونه است؟

فروشگاه شهروند اسفند امسال بيست‌و پنجمين سال فعاليت خودش را پشت سر مي گذارد و به عنوان پيشكسوت در مجموعه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي از سال 73 كارش را شروع كرده است. اين فروشگاه‌ها ايده‌اي بود كه شهردار وقت تهران، آقاي كرباسچي آن را احيا كرد و تلاش شد فروشگاه‌هاي بزرگ با سطح فروش وسيع تاسيس شود، فروشگاه‌هايي مثل بهاران، بيهقي، بوستان و بهرود نيز در همين راستا شكل گرفت اما در دوره آقاي قاليباف نگاه مديريتي به اداره شهروند يك مقدار تغيير كرد و موضوع محله‌محوري مطرح شد كه بر اساس آن، احداث فروشگاه‌هاي شهروند در مقياس كوچك دنبال شد. همزمان با توسعه شهروند در سال هاي اخير، چند فروشگاه بزرگ زنجيره‌اي بزرگ نيز به كمك خارجي‌ها در تهران تاسيس شد كه رقابت در فروشگاه داري را جدي تر از هميشه كرده است اما آنچه بنده در دوره جديد مديريت فروشگاه بر اساس سياست‌هاي مديريت جديد شهري دارم، در چند محور خلاصه مي‌شود. يكي اينكه شهروند بايد توسعه پيدا كند و اينكه باز برگرديم به همان اهداف اوليه تاسيس شهروند كه در مقياس بزرگ فروشگاه داشته باشيم تا از اين طريق بتوانيم تنوع كالا و دسترسي مردم را به شهروند به لحاظ امكانات و خدمات بيشتر فراهم كنيم. مثل اينكه يك فروشگاهي بايد پاركينگ داشته باشد و دسترسي مردم به فروشگاه با سهولت باشد. از سويي، همزمان بازسازي فروشگاه‌هاي موجود نيز انجام مي‌شود و همزمان نيز بحث آي‌تي محور شدن تمام فعاليت‌هاي فروشگاه نيز انجام مي شود. چيزي كه در اين سال‌ها هميشه مهجور بوده است. تمامي اقدامات از ورود، معرفي كالا و تمام مراحلي كه بايد يك شركت ايراني كالايش را بخواهد عرضه كند بايد در نرم افزار ثبت و ضبط شود. آموزش نزديك به 2500 نفر نيروي فعال در فروشگاه‌ها و نيز جوان سازي كادر پرسنلي فروشگاه از ديگر مواردي است كه براي يك دوره 18 ماهه برنامه ريزي شده است و اميدوارم كه با همراهي و همفكري مديران اين مجموعه و نيروهايي كه در اين شركت كار مي‌كنند، اين اتفاق مهم بيفتد.

سود يا زيان‌آور بودن فروشگاه‌هاي شهروند به‌خصوص در دوره مديريت قبلي شهرداري تهران، همواره مطرح بوده و بيشتر در ميان اعضاي شوراي شهر، سخن از زيان آوري اين فروشگاه بوده است. در برهه‌اي نيز موضوع واگذاري شهروند به دليل زيان هايش مطرح شد و در چنين شرايطي توسعه شهروند چه توجيهي مي‌تواند داشته باشد؟ آيا شهروند زيان آور است؟

خير زيان‌ده نيستيم. در جلسه اي كه گزارش صد روزه آقاي نجفي از عملكرد شهرداري تهران ارائه دادند، اعلام شد كه شهروند زيان ده نيست.

در اين باره بايد با عدد و رقم صحبت كرد و براساس صورت‌هاي مالي شركت، شهروند سودآور است. اينكه اينجا زيان‌ده است، حرف درست و دقيقي نيست.

اما اين حرف سال‌ها زده شده است و برخي اعضاي شوراي چهارم هم همين نگاه را داشتند كه شهروند زيان‌ده است؟

بي‌شك صحت ندارد. اگر قرار باشد اظهارنظر كنيم بايد براساس مستندات باشد. به هر حال صورت‌هاي مالي شركت را حسابرسان شوراي شهر هم حسابرسي مي‌كنند و اين حسابرسي‌ها نشان مي دهد كه اين شركت زيان‌ده نيست و سودآور است. نقد و نكته‌اي كه آقاي دكتر نجفي داشتند، اين بود كه با توجه به حجم امكاناتي كه در اين مجموعه وجود دارد بايد اين شركت سودآورتر بشود؛ نه اينكه ما اينجا را جمع كنيم. به شهروند نبايد فقط نگاه اقتصادي داشت و بايد خدمات اجتماعي آن را هم ديد. شهروند به عنوان يك مرجع تنظيم بازار هم در تهران و هم در كل كشور تاثير گذار بوده است.

اگر چه در ذهن مخاطب و مشتري شما هنوز شهروند يك فروشگاه گران است.

من با قاطعيت به جنابعالي اين قول را مي‌دهم كه تقريبا تمامي كالاهاي ما هميشه و در طول سال تخفيف دارد و در جشنواره‌ها اين تخفيف‌ها گاهي تا 60 درصد مي‌رسد. از سويي شهروند يك مجموعه اي است كه بايد تابع قوانين و شرايط قانوني كشور باشد و من از هيچ شركتي نمي‌توانم كالايي را تحويل بگيرم و مردم اين را خريد بكنند، مگر اينكه اين كالا از مبادي قانوني ورودي كشور وارد شده باشد. به همين دليل با اطمينان مي توان گفت كه شهروند، كالاي گران نمي دهد و با توجه به كيفيت آن، نسبت به بازار ارزان تر نيز هست.براي مجموعه شهرداري تهران و شهروند كه سلامت مردم برايش اولويت يك و خط قرمز است. درباره نحوه نگهداري كالا در فروشگاه‌هاي شهروند، من اين را باقاطعيت به شما مي‌گويم كه در بهترين شرايط نگهداري مي‌شود. انبارها و سردخانه‌هاي ما همه استاندارد هستند. ما شرايط اچ‌سي را به طور كامل در شهروند رعايت مي‌كنيم و كالايي اگر براساس تاريخ مصرف درج شده روي آن به يك چهارم زمان برسد، سيستم ما به صورت اتوماتيك آن را از مدار فروش خارج مي‌كند.

در اجراي اين برنامه‌ها و سياست‌هاي نويني كه در بحث مديريت اقتصادي و فروشگاه‌هاي شهروند داريد، آيا از مشاوره‌ها، همفكري‌ها و برنامه‌هاي برادرتان (محمود سريع القلم) هم استفاده مي‌كنيد؟

بله و به عنوان يكي از افتخارات اين كشور در عرصه بين‌المللي و اقتصادي از نظرات‌شان استفاده مي كنم. ايشان رشته تحصيلي‌شان علوم سياسي و روابط بين‌الملل بوده است. من هم مديريت خوانده‌ام و بي‌شك تفكرات و نظرات ايشان بر من هم موثر خواهد بود. من نه تنها در دوره‌اي كه درشهروند هستم، بلكه از قبل هم افتخار داشتم از نظرات ايشان بهره‌مند شوم. مشورت‌هاي تخصصي را گاهي از ايشان مي‌گيرم و ايشان هم محبت دارند و وقت مي‌گذارند.

در ابتداي حضورتان در شهرداري، از شما به عنوان مصداق ژن خوب در مديريت شهري ياد كرده اند و البته تبليغات مخربي نيز عليه شما و ساير مديراني كه وابسته به چهره هاي سرشناس هستند، مي شود.آيا اين ديدگاه را قبول داريد كه چون فلان آقا يا خانم، از بستگان آقاي خاص معروف است، نبايد كاري بكند؟

اول اينكه من اين ديدگاه را قبول ندارم و آدم‌ها شخصيت مستقل دارند. من نزديك به 14 سال است كه در شهرداري تهران در مسئوليت‌هاي مديريتي فعاليت كرده‌ام و حداقل در شهرداري تهران مي‌توانم بگوييم چهره‌اي فعال بودم. افرادي چون آقاي دكتر نجفي شهردار تهران نيز از افرادي نيستند كه به خاطر اسم يك فرد بخواهند آن را در يك پست مديريتي قرار دهند؛ با اينكه فلاني با يك نفر يك نسبتي دارد و ما مي‌خواهيم از ايشان استفاده كنيم براي دلايل مختلف. بي‌شك براساس لياقت‌ها و شايستگي‌ها و سوابقي كه از افراد مدنظرشان هست نسبت به انتصاب‌شان اقدام مي‌كنند. انتصابات مديران مجموعه جديد شهرداري تهران چند تا نكته خيلي مهم دارد كه يكي از آن‌ها پاكدستي است يعني مديراني كه منصوب مي‌كنند بايد مديران پاك‌دستي باشند. دوم بايد تخصص و تحصيلات دانشگاهي عاليه داشته باشند و سوم اينكه به هر حال در حوزه‌اي كه فعاليت مي كنند، بتوانند علاوه بر بحث‌هاي هماهنگي، خوب نيز عمل كنند. به هر حال از دوره مديريت جديد شهري فكر مي‌كنم 6 ماه بيشتر نگذشته است و اين هجمه‌اي كه اكنون وارد شده، صحيح نيست و ريشه‌هاي سياسي دارد.

استفاده ازعنوان ژن خوب و حاشيه هاي آن، از مواردي بود كه آقازاده آقاي عارف مطرح كرد. شما به عنوان برادر دكتر سريع‌القلم ،طرح و عنوان ژن خوب را قبول داريد؟

اين واژه مناسبي نيست. واقعيتش اين است كه افراد شخصيت مستقل دارند. من خيلي از فرزندان مقامات ارشد كشور را مي‌شناسم كه نه در حوزه اقتصادي و نه دولت وارد نشدند. مشغول فعاليت‌هاي تخصصي كه در راستاي آن تحصيل كرده اند ، هستند و نبايد از اين واژه استفاده مي شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد