انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
کد خبر: ۹۹۴۳۸ | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۲۱ - شماره: 1174

چرخه ادامه دار تجاوز و قتل کودکان

سام بوربور /فعال حقوق کودک

انگار همین دیروز بود که از قتل ستایش، اهورا یا کودکان دیگر می گفتند. انگار همین دیروز بود که راهکارهای متفاوت برای پیشگیری از چنین رخداد هایی پیشنهاد و جلسات متعدد از سوی فعالان این حوزه‌ها برای نقد و بررسی این موضاعات برگزار می شد. این بار ندا، کودک مهاجر 6 ساله دیگری در مشهد به دام افتاد و جان خود را از دست داد.

او قربانی مردی 42 ساله شد که خود پیش از این به نوعی دیگر قربانی بوده است. بله، قاتل در گذشته کودک کاری بوده که امروز این حرکت غیر انسانی را انجام داده است. او معتاد و در روز واقعه مواد مخدر مصرف کرده بود. سه پسر سه تا 12 ساله دارد و ازدواج دومش با زنی است که دختر 14 ساله اش متاهل شده است. آسیب‌های اجتماعی به صورت زنجیر وار گریبان جامعه را می‌گیرند و واقعیت این است که بروز چنین مسائلی عجیب نیست.

برای بعضی از ما به عادت تبدیل شده که هر چند ماه، نسبت به کوتاهی های صورت‌گرفته که موجب تجاوز و متعاقب آن، قتل یک کودک شده موضع گیری کنیم؛ اعلام موضعی که با توجه به عدم انجام اقدامات پیشگیرانه از سوی مسئولان بی فایده می ماند و درنهایت بازهم شاهد بروز چنین فجایع درناکی می شویم. گاهي پیش می آید که در زمان وقوع، چنان هجمه خبری ایجاد می شود که نتیجه آن تسریع در صدور و اجرای حکم اعدام و قصاص برای قاتل است.

بسنده به اجرای حکمی که با توجه به تکرار جرم به نظر می رسد، بازدارندگی کافی را ندارد و تنها پاسخی آرام بخش به خانواده مقتول و تعقیب کنندگان این دست از پرونده‌هاست.

آرام بخشی که بسیار پیش آمده پس از اعدام قاتل، به پشیمانی و ... اولیاي دم ختم شده است اما اتفاقی که نیاز به توجه و در محاق مانده، بررسی علل چنین رخداد هایی است که با اعدام قریب الوقوع فرد، فرصت تحقیقات و نگاه ریشه ای به مسائل اجتماعی را از پژوهشگران می گیرد.

البته باید گفت تحقیقات زیادی هم در این زمینه شده که متاسفانه مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است. مساله حايز اهمیت دیگری که از توجه به آن در صدور احکام و پیشگیری از چنین جرایمی بازمانده، بی توجهی به انحرافات جنسی در سطوح مختلف جامعه است.

این مساله از نظر پزشکی به اثبات رسیده و به دلیل عدم شناسایی و درمانِ افراد مبتلا به این بیماری ها که جمعیت مبتلایان آن بیش از یک میلیون نفر در ایران تخمین زده می شود، این مسائل باز هم تکرار می شود. البته تنها برخی از تجاوزات است که به قتل منجر می شود. در این میان اخبار مربوط به برخی از این فجایع رسانه ای و در نهایت مورد توجه عموم قرار می گیرد.

مساله دیگری هم که از دیگر دلایل قتل کودک یا قربانی به وسیله متجاوز به شمار می رود، یکسان بودن مجازات تجاوز و قتل است.

از آنجا که متجاوز هم اعدام می شود، فرد برای اینکه شناسایی نشود اقدام به قتل می‌کند. به نظر می رسد بتوان با تجدید نظر در خصوص این آرا به زنده ماندن برخی از این قربانیان کمک کرد.

باید بدانیم عدم توجه به آموزش و سلامت جسمی و روحی کودکان به‌خصوص در مناطق محروم و حاشیه شهرها در بین طبقه فرو دست با شرایط کنونی که کودکان به حال خود رها شده اند، نتایج مخرب و بي‌شك نا امید کننده ای به بار خواهد آورد. دشوار است ولی هنوز هم امکان تغییر مسیر و انتخاب آینده ای دیگر وجود دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد