کد خبر : 14704 تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱ آذر - 16:20
خط و نشان دبیرکل ناتو در حمایت از ترکیه! «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد هر حمله‌ای به یکی از اعضای ناتو به معنی حمله به تمام آنهاست و خواستار هزینه بیشتر در زمینه‌های دفاعی این سازمان شد...

قانون-«ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد هر حمله‌ای به یکی از اعضای ناتو به معنی حمله به تمام آنهاست و خواستار هزینه بیشتر در زمینه‌های دفاعی این سازمان شد.

استولتنبرگ طی سخنرانی در مجمع پارلمانی ناتو در شهر «استانبول» ترکیه با اشاره به کودتای نافرجام 15 جولای گفت: برگزاری جلسه در ترکیه بعد از کودتا، باید یادآوری هوشیارانه‌ای برای (این کشور و همگان) باشد که دموکراسی و آزادی را نباید مسلم فرض کرد.

وی با بیان اینکه ناتو یک سازمان متحد بوده و هر اقدامی که انجام می‌دهد تدافعی است اما تاکید کرد: همه ما (اعضای ناتو) در کنار هم هستیم. حمله به یکی از متحدان ما، حمله علیه همه ما تلقی می‌شود.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، همکاری نزدیک کشورهای غیر عضو در ناتو را «کمک‌های ضروری» توصیف کرد و اظهار داشت: یک اروپای قوی‌تر به معنای ناتوی قوی‌تر خواهد بود.

استولتنبرگ همچنین از ایجاد یک جوخه اطلاعاتی جدید در ناتو خبر داد که یکی از وظایف آن مقابله با بازگشت تروریست‌هایی است که از جنگ‌های منطقه‌ای مانند سوریه و عراق به کشورهای خود در اروپا بازمی‌گردند.

وی ضمن متهم کردن حملات هوایی روسیه علیه تروریست‌های سوری به تخریب بیمارستان‌ها و کشتار غیرنظامیان، خواستار بودجه و هزینه‌کرد بیشتر در امور دفاعی و نظامی ناتو شد.