کد خبر : 15890 تاریخ : ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۶ آذر - 23:45
گزارش «قانون» از مجموعه برنامه های گرامیداشت 16 آذر در روز دانشجو چه گذشت ؟ از حسن روحانی که طبق سنوات گذشته در این روز در جمع دانشجویان حضور یافت تا عزت الله ضرغامی و محمدباقر قالیباف رقبای احتمالی رئیس جمهوری برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در جمع دانشجویان سخن گفتند.

قانون-دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، صنعتی شریف، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، کاشان، امیرکبیر، شهید بهشتی، علامه و .... امروز به مناسبت 16 آذر شاهد حضور و سخنرانی شخصیت‌های مختلف سیاسی بودند . از حسن روحانی که طبق سنوات گذشته در این روز در جمع دانشجویان حضور یافت تا عزت الله ضرغامی و محمدباقر قالیباف رقبای احتمالی رئیس جمهوری برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در جمع دانشجویان سخن گفتند. در بیشتر سخنرانی ها از برجام و نتیجه رفع تحریم ها سخن گفته شد و دانشجویان نیز در پرسش های خود از محدودیت های سیاسی در دانشگاهها و همچنین مشکلات صنفی انتقاد کردند و همچنین مطالبه همیشگی خود را مبنی بر رفع حصر رهبران اعتراض های انتخابات سال 88 تکرار کردند.

در این میان دلواپسان و دانشجویان وابسته به تشکل های دانشجویی منتقد دولت نیز بیکار ننشسته و همانطور که در نماینده بسیج دانشجویی در حضور رئیس جمهوری وی را به باد انتقاد گرفت در دیگر موارد نیز انتقادهایی را از دولت و همچنین برجام به زبان آوردند. در این میان یکی از ویژگیهای مراسم 16 آذر امسال حضور سخنگوی قوه قضائیه در جمع دانشجویان و پاسخ های وی به پرسش های مطرح شده بود.

دستور رسیدگی به اتهامات برادر رئیس قوه قضائیه

محسنی اژه ای که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در این دانشگاه سخن می گفت درباره موضوعات مختلفی از پرونده کرسنت تا موضوع اقدام برای بازداشت محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سخن گفت. اما شاید مهمترین فراز از سخنان معاون اول قوه قضائیه آنجا بود که در رابطه با اتهام مربوط به برادر رئیس قوه قضاییه گفت: اخیراً‌ اتهاماتی به برادر رئیس قوه قضاییه وارد بود که بر همین اساس آیت‌الله آملی لاریجانی به رئیس دادگستری دستور دادند که هیچ گونه ملاحظه‌ای در رسیدگی به این اتهام صورت نگیرد و هر آنچه که حق است محقق شود.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین در رابطه با اتهام وارد شده به برادر دیگر آیت‌الله آملی لاریجانی، اظهار داشت: زمانی که یکی دیگر از برادران رئیس قوه قضاییه مورد اتهام بود آیت‌الله آملی لاریجانی دستور دادند که اگر آنچه احمدی‌نژاد و مرتضوی گفته‌اند صحیح است کوچکترین ملاحظه‌ای در رسیدگی به این اتهام صورت نگیرد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای همچنین در پاسخ به این سوال که آیا محمود صادقی مصونیت قضایی دارد یا خیر گفت: آقای صادقی مطالبی را تحت عنوان سوال مطرح کردند. برداشت ما این است که سوال کاملا یک نوع نسبت دادن خلاف به رییس قوه قضاییه است.

تنها یک پرسش را مطرح کردم

این در حالی است که محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که او نیز در جمع دانشجویان سخن می گفت ، اظهار داشت : برای من عجیب است که چرا اینگونه با سوال یک نماینده مجلس برخورد می‌شود؛ من ادعا نکردم که حساب‌های شخصی در قوه قضائیه وجود دارد بلکه تنها این پرسش را مطرح کردم که بیایید و بگویید این حساب‌ها چیست و کدام حق قانونی و موازین شرعی این اختیار را برای به وجود آمدن این حساب‌ها داده است.

من روستا زاده ام !؟

در همین حال محمدباقر قالیباف که احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری می رود نیز در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی مدعی شد : گفتند اعلام کن در انتخابات شرکت نمی‌کنی تا تخریبت نکنیم.

وی در حالی که برخی دانشجویان پلاکاردهایی علیه فساد در دست داشتند ، سخن می گفت ، خاطرنشان کرد: من روستا زاده‌ام و اهل سخنرانی نیستم و معتقدم که با حرف زدن، کارها پیش نمی‌رود، بلکه باید کار کرد همان طور که انقلاب با حرف به پیروزی نمی‌رسید.

عده ای دلواپس ، خلاف قانون عمل می­کنند

از دیگر سخنرانان مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی محمد علی نجفی مشاور اقتصادی رئیس جمهور و رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی بودند. از حاشیه های حضور نجفی در این دانشگاه اخراج خبرنگاران صداوسیما از سالن سخنرانی توسط دانشجویان بود.

محمد علی نجفی مشاور اقتصادی رئیس جمهور نیز در این مراسم گفت: این که یک سری سرخود تصمیم می‌گیرند به سفارت یک کشور حمله کنند و اسناد آن کشور را بسوزانند مانع سرمایه گذاری‌های خارجی در کشور و به تبع آن مانع ایجاد اشتغال و پیشرفت اقتصادی می‌شود.

نجفی خاطر نشان کرد: در کشوری که نایب رئیس مجلس آن اجازه یک سخنرانی یک ساعته در یک مراسم را ندارد آیا می‌توان پیشرفت کرد. آیا حرکت‌هایی از این نوع ضد سرمایه گذاری و اشتغال جوانان نیست؟

نجفی در ادامه گفت: در جامعه‌ای که امنیت اقتصادی، امنیت سیاسی و امنیت اجتماعی وجود نداشته باشد و عده‌ای خودسر و دلواپس به خود حق دهند خلاف قانون هر کاری انجام دهند، سرمایه گذاری خارجی تحقق پیدا نمی‌کند.

نجفی با اشاره به انتقاد یکی از دانشجویان مبنی بر دخالت نیروهای امنیتی در دانشگاه‌ها گفت: این موضوع از سوی رئیس جمهور پیگیری شده و انصافا فضای دانشگاهها خیلی بهتر شده است.

مشاور رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر این که آیا تحصیل رایگان حق دانشجویان نیست و موضوع پولی شدن دانشگاه‌ها چه زمان حل می‌شود، گفت: من مخالف آموزش پولی هستم و این شیوه قطعا با عدالت اجتماعی در تضاد است.

نباید دانشگاه را پادگان کرد

در همین حال رسول منتجب‌نیا در سخنان خود گفت:یکی از فرصت‌های مغتنم ما دانشگاه و جمعیت دانشجو است. این فرصت بی‌بدیلی است که نمی‌توانیم در میان سایر اقشار آن را پیدا کنیم.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با تأکید بر اینکه دانشجو نباید محدود شود، تصریح کرد: برخوردهای محدودکننده و امنیتی نمی‌تواند دانشجو را اقناع کند، نباید دانشگاه را پادگان کرد. افتخار نیست که بگوییم دانشگاه‌های ما ساکت هستند و حرفی ندارند. دانشجو باید در نظر دادن و تصمیم‌گیری آزاد باشد.

وی تأکید کرد: کانالیزه کردن اطلاعات در دانشگاه‌ها خطرناک است، امنیتی کردن دانشگاه‌ها خطرناک است،‌ محدود کردن دانشجویان در برگزاری جلسات خطرناک است. این افتخار نیست که فقط روز 16 آذر چنین جلساتی برگزار شود. نباید برخورد پلیسی و امنیتی داشته باشیم.

وی همچنین به درخواست دانشجویان که در رابطه با مسأله حصر سوال می‌کردند، نیز گفت: قضیه حصر هم هنوز قفل شده و امیدواریم با اراده مقامات کشور باز شود و شادی به ملت برگردد و این نقطه سیاه برای همیشه پاک گردد.

منتجب‌نیا در پاسخ به پرسش دانشجویی مبنی بر اینکه ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات در کدام قانون وجود دارد نیز اظهار کرد: این برای ما هم سوال است.

شرط لازم برای مصون ماندن از وطن فروشی

احمد توکلی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نیز در دانشگاه اراک گفت: هوشیاری سیاسی جنبش دانشجویی و فعالیت بدون تبدیل شدن به ابزاری برای قدرت‌طلبان، شرط لازم برای مصون ماندن این قشر از سقوط در دره هولناک وطن‌فروشی است.

تنها راه اصلاح جامعه از صندوق انتخابات می‌گذرد

الهه کولایی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و نماینده مجلس ششم نیز در جمع دانشجویان تاکید کرد: نهاد انتخابات با تمام ناملایمت‌ها و دخل و تصرف‌هایی که در آن انجام می‌شود امروز فراروی ما قرار گرفته تا تلاش‌ها و هزینه‌های سنگین‌مان را با تکیه بر آن ثمربخش سازیم.

انتقاد از شهرداری تهران نسبت به عدم پاسخگویی درباره فساد مالی

احمد حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران با بیان اینکه از سال ۹۲ تا به حال در شورای شهر است، گفت: در این مدت هنوز پاسخ خود را پیرو مسائل مالی و فساد در شهرداری نگرفته‌ام و ما شهید نداده‌ایم که در شرایط اینچنینی باشیم

خاتمی بنیانگذار عادی سازی رابطه با آمریکا بود!؟

مهدی کوچک زاده نماینده جنجالی پیشین مجلس نیز امروز توانست باردیگر به تریبون دست یافت و در جمع دانشجویان  گفت: هنوز هم می‌گویند رهبری موافق برجام بوده است، این در حالی است که رهبری همواره درباره آمریکا هشدار داده و خواستار برپایی اقتصاد مقاومتی بودند. وی خاتمی رئیس جمهوری پیشین را بنیانگذار عادی سازی رابطه با آمریکا خواند . این در حالی است که نام بردن از رئیس دولت اصلاحات طبق دستور دادستانی ممنوع است!؟

پروژه برجام با سیاست‌گذاری دقیق رهبری انجام شد

 

یکی از محورهای سخنان روحانی در روز دانشجو تاکید بر این مساله بود که برجام با دستور و نظارت دقیق رهبری انقلاب به تصویب رسیده است . این مساله با انتقاد دلواپسان مواجه شده و انتقادهایی را به رئیس جمهوری وارد کردند. با این حال مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز با تکرار سخنان رئیس جمهوری و با اشاره به بدعهدی آمریکا در تمدید تحریم ها گفت: سند برجام سند بین ایران و آمریکا نیست بلکه سند بین المللی معتبری است و البته ما در برابر این بدعهدی آمریکا مقابله به مثل دندان شکنی خواهیم داشت.

حرفهایتان را رو در رو بهم بزنید

احمد مازنی نماینده تهران در مجلس در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از مسوولان خواست به جای تریبون‌ها، حرفهایشان را رو در رو بهم بزنند

وی  با تاکید بر اینکه اصلاح امور با طرح گفت‌وگوی ملی محقق می‌شود گفت:‌ گفت‌وگوی ملی یعنی مسئولان به جای اینکه از تریبون ها با هم گفت‌وگو کنند حرفهایشان را رو در رو بزنند.

عدم اعتماد به آمریکا توهم است یا واقعیت؟

سعید جلیلی مشاور رهبری در شورای عالی امنیت ملی نیز در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد:کسانی توهم داشتند که اگر با آمریکا مذاکره کنیم مسایل ما حل می‌شود، ما به تعهدات خود عمل کردیم، اما باز هم تحریم شدیم.

مناظره وکیلی و قاضی‌زاده‌هاشمی

احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مردم فریمان در مجلس و عضو فراکسیون ولایت و محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید با موضوع چشم‌انداز انتخابات آینده و شرایط کنونی کشور با یکدیگر مناظره کردند.

امروز دولت در حال خدمت است

ضرغامی رییس پیشین صدا و سیما نیز در دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه امروز دولت در حال خدمت است، گفت: رهبری یک تعبیری دارند در خصوص علم‌کشی یعنی وقتی کسی زیر بار مسئولیت رفت باید عرقش را خشک کنیم. امروز دولت زیر همان علم است.

انتقاد احسان شریعتی نسبت به لغو برخی سخنرانی‌ها

احسان شریعتی، طی سخنانی از شرایطی که باعث می‌شود سخنرانی یک نماینده مجلس اجازه برگزاری نیابد انقاد کرد.

حکومت‌ها اگر نقد نشوند فاسد می‌شوند

همچنین علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مبارزه با استعمار خارجی و استبداد داخلی منحصر به زمان خاصی نیست، گفت که برخی نشانه‌های استبداد در داخل دیده می‌شود.

پیگیری فسادهای مالی در مجلس

اولاد قباد عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز در دانشگاه امیر کبیر گفت که نمایندگان فسادهای اداری و مالی و رانت‌خواری را مورد پیگیری قرار می‌دهند.

لغو سخنرانی حمید رسایی در بجنورد

سخنرانی حمید رسایی به مناسبت ۱۶ آذر در میان دانشجویان  به دلیل بارش باران و بدی هوا و کنسل شدن پرواز تهران به بجنورد لغو شد.

قهر کرباسچی از دانشگاه علامه

همچنین دبیر کل حزب کارگزاران در واکنش به شعار جمعی از دانشجویان مخالف خود در دانشگاه علامه طباطبایی از سخنرانی در مراسم روز دانشجو صرف نظر کرد.

روز دانشجوی کم‌فروغ انجمن اسلامی مستقل

برنامه بزرگداشت روز دانشجو که توسط انجمن اسلامی مستقل دانشگاه تهران برگزار شد بدون حضور سخنرانان از پیش اعلام‌شده و تنها با سخنرانی حسن عباسی پایان یافت.