کد خبر : 16443 تاریخ : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۴ آذر - 14:01
مولاوردی: مسائل زنان در لایحه جامع انتخابات مطرح می شود معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: تلاش می شود در لایحه جامع انتخابات که اکنون در کمیسیون سیاسی دولت در حال بررسی است، موضوع و مباحث مربوط به حوزه زنان مطرح شود.

قانون‌شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی زنان فعال و نخبه سیاسی افزود: مشارکت زنان در فعالیت های مختلف می تواند به توسعه سیاسی کشور نیز منجر شود به همین منظور یکی از شعارهای کلیدی رئیس جمهوری در زمان انتخابات، آرامش در سیاست، آسایش در اقتصاد و امنیت بر فرهنگ بود.
به گزارش قانون به نقل از معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، مولاوردیخاطر نشان کرد: کشور جهت دستیابی به آرامش در سیاست به برخی مقدمات نیاز داشت که دولت در حوزه های اقتصادی و سیاست خارجی برخی از این مقدمات را فراهم کرده است و امیدواریم در بخش داخلی نیز به سیاست توجه بیشتری شود.

** صدای زنان شنیده نمی شود
مولاوردی در ادامه تاکید کرد: به دلیل وجود برخی محدودیت ها در حوزه پیشرفت سیاسی و حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی برای زنان در سطح دنیا از جمله در ایران، اکنون صدای زنان به شیوه ای مطلوب شنیده نمی شود.
معاون رئیس جمهوری در اموز زنان و خانواده افزود: البته در جوامع دموکراتیک نیز این وضعیت حاکم است، اما در دو دهه اخیر پیشرفت هایی در حوزه سیاسی، اجتماعی و آموزشی به دست آمده و زنان به مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی بیشتر ورود کرده اند.
وی ادامه داد: برخی تبعیض ها و نابرابری ها منجر به استفاده نکردن زنان از امکانات برابر از جمله شرایط استخدامی و‌ دستمزدهای نابرابر می شود.

** حضور زنان در احزاب کمتر است
مولاوردی در ادامه نقش احزاب در تربیت مدیران آینده را بسیار کارساز دانست و گفت: البته متاسفانه زنان در احزاب حضور کمتری دارند و هنوز دسترسی مطلوبی به جایگاه خود در احزاب ندارند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: احزاب در ایران تاکنون نتوانسته ‌اند تصمیمات خوبی در جهت ایجاد توازن در کار و زندگی زنان مایل به عضویت در احزاب بگیرند به همین منظور باید تدابیر ویژه ای در این زمینه اندیشیده شود.

** زنان با سقف های شیشه ای رو به رو هستند
مولاوردی خاطرنشان کرد: اکنون زنان ایرانی با سقف های شیشه ای و کف های چسبنده یعنی با اعتماد به نفس پایین روبه رو هستند و همین موضوعات اجازه ورود زنان به عرصه های مدیریتی و اجرایی را نمی دهد.
وی اظهار کرد: برخی کشورها با برنامه ریزی دقیق برای بهره گیری از ظرفیت های زنان پیشرفت هایی را داشته اند که همه این ها منجر به بهبود توزان کار و زندگی زنان شده است.
وی به یکی از فرمایشات امام راحل مبنی بر اینکه زنان باید در مقدرات اصلی مملکت دخالت کنند اشاره کرد و گفت: این رویکرد امام (ره) نشان از فعالیت سیاسی زنان در عصه نخبگی است و در عرصه عمومی نیز امام به همدوشی زنان و مردان در زمان پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی اشاراتی داشتند و در عمل نیز به مشارکت سیاسی زنان توجه ویژه ای داشتند.

** بدون مشارکت زنان به موفقیت نمی رسیم
مولاوردی تاکید کرد: بدون مشارکت زنان در تحقق اهداف و سیاست ها به موفقیت ها نمی رسیم و سیاست های کلی برنامه های توسعه‌ای کشور و سند چشم انداز 20 ساله از الزامات توجه به مشارکت زنان است و اکنون با توجه به اینکه تعداد زنان تحصیلکرده افزایش یافته است اما تناسب بین تخصص زنان و حضور آنان بر مناسب قدرت و تصمیم گیری وجود ندارد.

** رتبه مشارکت سیاسی زنان در ایران 137 است
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تعهدات بین المللی ایران در زمینه افزایش مشارکت زنان افزود: براساس آخرین گزارش های مجمع جهانی، اقتصاد رتبه ایران در زمینه مشارکت سیاسی زنان از بین 144 کشور 137 بوده است البته در آمار سال جاری یک کشور از آمارگیری کم شده است بنابراین بهبود رتبه ایران را نمی ‌توان به حساب بهتر شدن شرایط گذاشت.
مولاوردی همچنین به بروز مشکل در ارائه آمار و اطلاعات به مجامع بین المللی اشاره کرد و گفت: گزارش هایی که به این مجامع ارسال می شود تناسب چندانی با واقعیت ها ندارند و اگر براساس واقعیت گزارش ارائه شود تفاوت فراوانی در رتبه ایران در مجامع بین المللی را شاهد می شویم.
وی تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی این معاونت اجرای عدالت جنسیتی است و در واقع یکی از شاخص های توانمندسازی زنان می تواند افزایش مشارکت سیاسی آنان باشد که باید در این جهت تلاش های جدی صورت گیرد.
نشست هم اندیشی زنان فعال و نخبه سیاسی صبح سه شنبه با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، محمدحسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور و محمد امین رضازاده ،مدیرکل سیاسی وزارت کشور در وزارت کشور برگزار شد.