کد خبر : 16667 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر - 09:36
عضو كميسيون امنيت ملي در گفت و گو با «قانون» : حماس، رويه خود را تغيير دهد حاميان داعش تلاش مي كنند گروه‎هاي تروريستي را نجات دهند اين جريان، با الصاق عنوان گروه‌هاي معارض سوري! در واقع به دنبال حمايت از بخشي تروريست‎ها هستند و حماس نبايد دنباله‌رو اين‌گونه جريان‎ها باشد.

قانون- به نظر مي رسد سياست‌هاي حماس مدت‌هاست به دليل رويكردهايي كه دارد، از جمهوري اسلامي زاويه گرفته است و اين موضوع را به خوبي مي‌توانيم در ماجراي سوريه مشاهده‌ كنيم. اين روند در حالي پيش‌مي‌رود كه سران اين تشكل از اين تضاد ديدگاه برائت مي‌جويند ولي در عمل به گونه اي ديگر عمل مي‌كنند. در همين راستا و با توجه به سابقه اي كه اين گروه فلسطيني دارد، اين روزها و بعد از آزادسازي حلب، خبري از اقدامات حماس منتشر شد كه در آن تلاش رزمندگان سوري براي شكست داعش را زير سوال برده است.گفتني است اين ادعا تا كنون با هيچ واكنشي از سوي مقامات حماس روبه‌رو نشده‌‌ و اين اتفاق، شايبه خصمانه بودن رويكرد اين جنبش را پررنگ‌تر مي‌كند.

براي بررسي اين رويكردها و اتفاقات، به سراغ حشمت‌ا... فلاحت‌پيشه‌ رفتيم. عضو كميسيون امنيت ملي در گفت‌وگو با «قانون» و در واكنش به موضع‌گيري‎هاي ضد و نقيض حماس در مورد جبهه مقاومت گفت: واقعيت قضيه اين است كه حماس نبايد در قبال مسائل منطقه دچار اشتباه راهبردي شود.

فلسطيني‌ها كمك سوريه را فراموش نكنند

حشمت ا... فلاحت پيشه گفت: از زماني كه بحران سوريه شكل گرفت حماس با برخي از موضع گيري‎هاي ضد و نقيض باعث شد كه انتقاد هاي جدي به اين جريان شكل گيرد.

عضو كميسيون امنيت ملي گفت: واقعيتي كه فلسطيني‌ها نبايد فراموش كنند اين است كه سوريه پشتيبان مقاومت بوده و بسياري از بلاهايي كه در سوريه رخ داده به همين دليل است.

وي افزود: در سال 1991 ميلادي در قالب برنامه‌اي با عنوان طرح «اقدام به پيشنهاد موسسه محافظه‌كاري آمريكا» به روساي جمهور اين كشور توصيه شد كه در قبال تحولات منطقه بايد بال‎هاي مقاومت در منطقه يعني فلسطين و لبنان چيده مي شد و در ادامه، اقدام اساسي و بر اندازي عليه دولت سوريه شكل مي گرفت تا امكان پشتيباني از مقاومت از بين برود.

عضو كميسيون امنيت ملي به ايفاي نقش لابي صهيونيست در مورد تغيير رويكرد حماس نيز اشاره و اظهار كرد: از دلايل ديگر كه موجب نوسان در تصميم گيري‎ها ميان رهبران حماس شده است روابط مالي و ارتباطات حماس با اعراب است.

حماس دنباله روي حاميان داعش نباشد

اين نماينده مجلس تبيين كرد: حاميان داعش دوباره تلاش مي كنند گروه‎هاي تروريستي را نجات دهند و به نوعي از داعش نا‎اميد شده اند.اين جريان، با الصاق عنوان گروه‌هاي معارض سوري! در واقع به دنبال حمايت از بخشي تروريست‎ها هستندكه در اين راه تضعيف جريان دولت سوريه نيز در اهداف آنهاست و حماس نبايد دنباله‌رو اين‌گونه جريان‎ها باشد.

لزوم تغيير رويكرد حماس

فلاحت پيشه در پايان با اشاره به اينكه مقاومت براي جمهوري اسلامي مهم است، افزود: بايد در نظر داشت جمهوري اسلامي ايران حماس را كليت مقاومت نمي داند. در حال حاضر عمق استرات‍‍ژي مقاومت از شبه قاره هند شروع شده و تا مرزهاي‎ ر‍ژيم صهيونيستي ادامه دارد و اگر حماس به رويه سياسي خود با اين كار شكني ها ادامه دهد، به طور حتم جمهوري اسلامي به گونه اي كه به مقاومت آسيب جدي وارد نشود با گروه‎هاي ديگر فلسطيني وارد رابطه تازه‌اي خواهد شد.