کد خبر : 17011 تاریخ : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱ دي - 19:40
جذابیت نفتی ایران برای شرکتهای بین المللی منوچهری گفت: هدف نهایی توسعه میدان آزادگان، تولید روزانه 600 هزار بشکه نفت در درازمدت است.

قانون- معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه گفت: اسناد مناقصه میدان نفتی آزادگان به عنوان نخستین مناقصه بین المللی تا 2 ماه آینده، آماده می شود.

به گزارش قانون به نقل از ایرنا، غلامرضا منوچهری عصر امروز (چهارشنبه) در حاشیه امضای تفاهمنامه با شرکت پتروناس مالزی در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس این تفاهمنامه، شرکت پتروناس 6 ماه فرصت دارد مطالعات این میدان ها را انجام دهد.

وی اعلام کرد این 2 میدان در حال بهره برداری است و اضافه کرد: اکنون در مجموع روزانه 130 هزار بشکه نفت از آزادگان تولید می شود که سهم تولید آزادگان شمالی روزانه 80 هزار و آزادگان جنوبی 50 هزار بشکه است.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه ادامه داد: قرار است به میزان تولید آنها در ماه های آتی 100 هزار بشکه دیگر اضافه شود.
منوچهری یادآوری کرد: البته هدف نهایی توسعه میدان آزادگان، تولید روزانه 600 هزار بشکه نفت در درازمدت است.

**برگزاری مناقصه میدان آزادگان تا سه ماه دیگر
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه اعلام کرد مناقصه مربوط به توسعه میدان آزادگان تا سه ماه آینده برگزار می شود و همه شرکت های رقیب باید پیشنهادهای خود را پس از برگزاری مناقصه ارایه کنند.
وی ادامه داد: پتروناس برای مطالعه میدان آزادگان 6 ماه فرصت دارد، اما اسناد مناقصه را زودتر جاری می کنیم، بنابراین پتروناس باید به همراه شرکای ایرانی و بین المللی خود، پیشنهاد خود را ارایه کند.
منوچهری به قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و گفت: این قراردادها 20 ساله و با هدف افزایش ضریب بازیافت میدان آزادگان از 5.5 به 20 درصد است که تحقق آن به فناوری های پیشرفته افزایش ضریب بازیافت نیاز دارد.
وی ادامه داد: در قراردادهای جدید، دوره اجرا پنج سال و زمان بهره برداری 15 سال طول می کشد که در مجموع 20 سال می شود اما عمر میدان هایی مانند آزادگان 50 تا 60 سال است. بنابراین پس از مدت زمان قرارداد، برداشت از این میدان ها ادامه می یابد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه درباره مناقصه میدان نفتی آزادگان گفت: این مخزن نفتی، بسیار پیچیده است و در نتیجه، مناقصه برگزار شده نیز ویژگی های خاصی دارد.
وی بیان داشت: پس از دریافت پیشنهادهای مربوط به میزان سرمایه گذاری (کپکس)، هزینه بهره برداری، سود برای هر بشکه تولید نفت، حجم تولید در 20 سال و میزان بازیافت، آنها را مقایسه می کنیم.
این مسوول ادامه داد: اسناد مناقصه میدان نفتی آزادگان تا 2 ماه آینده، آماده می شود تا شرکت ها پیشنهادهای خود را ارایه کنند.
وی درباره حضور شرکت های مالزی در توسعه میدان اسفندیار نیز گفت: مالزی متقاضی این میدان نیست اما سایر شرکت ها تمایل خود را اعلام کرده و تفاهمنامه نیز دراین باره مبادله شده است.

** جذابیت میدان های نفتی ایران برای شرکت های بین المللی
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه درباره جذابیت میدان های نفتی ایران برای شرکت های بین المللی گفت: با توجه به قیمت کنونی نفت، سرمایه گذاری در بسیاری از منابع نفتی غیرمتعارف دیگر برای شرکت های بین المللی جذابیتی ندارد.
منوچهری افزود: به عنوان نمونه، جذابیت میدان های واقع در آبهای عمیق خلیج مکزیک، شیل اویل و شیل نفت کاهش می یابد.
وی اضافه کرد: در مقابل، شرکت های بین المللی تمایل می یابند در میدان های نفتی ایران و عراق که قیمت تمام شده کمتری دارند، سرمایه گذاری کنند.
این مسوول اعلام کرد تاکنون 12 تفاهمنامه امضا شده و قرار است 10 تا 12 تفاهمنامه دیگر نیز به امضا برسد.
منوچهری توضیح داد: تاکنون با شرکت های شل، توتال، شرکت ملی نفت چین و اینپکس چین، تفاهمنامه هایی امضا شده است که در حال بررسی آنها هستیم.

*شیوه پرداخت پاداش در قراردادهای جدید نفتی
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه درباره احتمال ایجاد کنسرسیوم بین المللی برای توسعه میدان های غرب کارون گفت: بر اساس قانون باید یک شرکت ایرانی و یک شرکت خارجی در این قراردادها حضور داشته باشند، البته می توانند کنسرسیوم نیز تشکیل دهند.
منوچهری افزود: می خواهیم رقابت واقعی شکل بگیرد، بنابراین کنسرسیوم واحد برای غرب کارون ایجاد نمی شود.
وی درباره فرمول پاداش به شرکت های پیمانکار در قراردادهای جدید نفتی، گفت: بر اساس مدل قراردادی مصوب دولت، همان پاداشی را که در قرادادهای بیع متقابل در سال اول پرداخت می شود بر حجم تولید تجمعی در طول قرارداد تقسیم می کنیم.
منوچهری اضافه کرد: برای نمونه اگر قرارداد یک میلیارد دلاری برای تولید یک میلیارد بشکه نفت امضا شود، برای آن شرکت یک دلار پاداش برای هر بشکه نفت در نظر گرفته می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس، اگر شرکت در دوره مشخص به تولید مورد نظر نرسد، رقم پاداش پرداخت نمی شود اما اگر تولید بیشتر شود، ممکن است رقم پاداش افزایش یابد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه یادآوری کرد: البته شیوه های کنترلی برای سقف پاداش و دریافتی ها وجود دارد.
به گزارش ایرنا، تفاهمنامه همکاری مطالعاتی شرکت ملی نفت ایران و پتروناس مالزی برای مطالعه 2 میدان نفتی آزادگان جنوبی و چشمه خوش در غرب کشور عصر امروز (چهارشنبه) امضا شد.
تاکنون تفاهمنامه های مطالعاتی گوناگونی با شرکت های نفتی بین المللی برای مطالعه میدان های نفت و گازی کشور امضا شده است که این تفاهمنامه ها به معنای واگذاری قطعی این میدان ها نیست و قرار است در نهایت مناقصه های بین المللی برای تعیین پیمانکاران این پروژه ها برگزار شود.