کد خبر : 17053 تاریخ : ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲ دي - 11:43
راه نجات اصولگرايي در همين راستا اصولگرايان در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم براي آنكه از اين سردرگمي رهايي پيدا كنند، نياز دارند تا رويكردهاي خود را از تندروها جدا كرده و از سويي نيز به عقلاي خود پناه بياورند

قانون-مريم چهاردولي/ روزنامه نگار

کمتر از پنج‌ماه تا انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری کشور، وقت باقي است. در اين بازه زماني، احزاب وتشکل‌ها برای مطرح کردن خود در میان مردم به تکاپو افتاده‌اند تا در عرصه رقابت انتخاباتي از رقباي خود عقب نمانند. زيرا کرسی ریاست جمهوری موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن رد شد و جریان های فعال سیاسی هرطور شده خواهان به دست آوردن این کرسی هستند .

دراین میان، جناح اصولگرا که در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری ودوره دهم مجلس شکست سنگین خورده‌اند، تلاش های خود برای جلوگیری از شکست در انتخابات ۹۶ را درحوزه های مختلف آغاز کرده اند.

آن‌ها به دنبال یک دوره ای کردن حسن روحانی وجبران شکست انتخابات گذشته هستند ولي جناح مخالف اصولگرایان یعنی اصلاح طلبان، سیاست دفاع تمام قد از‌ حسن‌روحانی را در پيش رو دارند. اما نمي‌توان دراین میان حمايت بعضی از چهره های راستگرا از حسن روحانی را ناديده‌گرفت و اين وحدت كلمه در ميان اصلاح‌طلبان از ويژگي‌هاي بارز است. در طرف مقابل باتوجه به شكست اصولگرايان، همه نگاه ها به انتخابات سال آینده معطوف‌است و همگان منتظر اعلام کاندیداتوري گزينه‌هاي احتمالي هستند كه جامعه را سردرگم كرده‌اند.

در مسير انتخابات، از ایرادهای مطرح شده به اصولگرایان این است که اين جريان هيچ‌گاه درطول فعالیت سیاسی خود یک‌پارچه ویک دست عمل نکرده و از دلایل مهم شکست در انتخابات گذشته، چند دسته شدن آن‌هاست. از سوي ديگر همچنین ‌رفتارناهماهنگ عده ای از تندروها وعدم سازماندهی تشکیلاتی مناسب مزید بر علت شد.

در همين راستا اصولگرايان در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم براي آنكه از اين سردرگمي رهايي پيدا كنند، نياز دارند تا رويكردهاي خود را از تندروها جدا كرده و از سويي نيز به عقلاي خود پناه بياورند تا در مسير رقابت، آن‌ها را راهنمايي كنند. گزينه‌هايي مانند علي لاريجاني يا ناطق نوري كه اين روزها همچنان شاكله اصولگرايي خود را نسبت به ساير شخصيت‌هاي سنتي اين جريان حفظ كرده اند، مي‌توانند به پيشروهاي مناسبي براي محافظه‌كاران تبديل شوند تا اصولگرايي را از مسير افول خارج كنند.