کد خبر : 17483 تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۶ دي - 13:27
۴.۵ درصد؛رشد اقتصادی بدون نفت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: رشد اقتصادی کشور در ۶ ماهه اول امسال با احتساب نفت ۶.۵ درصد و بدون آن ۴.۵ درصد است.

قانون- محمد باقر نوبخت امروز در حاشیه مراسم تجلیل از دست اندرکاران سرشماری عمومی نفوس و مسکن در محل وزارت کشور با اشاره به نرخ رشد اقتصادی اظهارداشت: نرخ رشد اقتصادی 6 ماهه نخست سال با احتساب نفت 6.5 درصد بوده است.

به گزارش قانون و به نقل از فارس،رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: جزئیات این نرخ فردا در جلسه سخنگو اعلام می‌شود. 4.5 درصد از این رشد بدون نفت و مابقی مربوط به نفت است. 

در مورد افزایش نرخ ارز گفت: این موضوع به دلیل مسائل روانی پیش آمده در جامعه است، افزایش 100 تومانی قیمت ارز در یک روز قابل تائید مسئولان نیست و ان‌شاالله این نرخ کاهش یابد.

نوبخت امروز در مراسم تجلیل از دست‌اندرکاران سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌های ذی‌مدخل در این سرشماری به آمارهای مرکز آمار پرداخت و اظهار داشت: از جناب آقای پارسا هر ماه دقیقاً در روز نخست ماه پیامکی دریافت می‌کنم که گویای روند قیمت‌ها در ماه گذشته، 12 ماهه و نقطه به نقطه است و بدون هیچ دخل و تصرفی به موبایل شخصی رئیس جمهور ارسال می‌شود.

وی افزود: اعلام به وقت رشد اقتصادی فصلی و گزارش طرح آمارگیری نیروی کار از دیگر اقدامات این مرکز است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مرکز آمار تنها نهاد رسمی کشور برای اعلام آمار است، تصریح کرد: دیگر دستگاه‌ها نیز زحمت می‌کشند و حسب استمرار گذشته آمارها را منتشر می‌کنند، اما نظم و ترتیب مهم بوده و مشاهده می‌شود، گاهی 6 ماه آماری وجود ندارد، اما مرکز آمار تمامی گزارش‌ها را ارائه می‌دهد.

وی افزود: همه باید در عزم ملی برای یک فعالیت عمومی مشارکت داشته باشند و نیازمند کمک در طرح سرشماری بودیم که به خوبی انجام شد، برای 5 سال آینده هر تصمیم بخردانه‌ای که گرفته شود، با پایه آماری خواهد بود و ان شاالله خروجی این طرح نیز به هنگام باشد.

نوبخت با اشاره به اینکه حسب قول مسئولان مرکز آمار گزارش مقدماتی سرشماری نفوس و مسکن تا پایان دی‌ماه اعلام می‌شود، گفت: قیمت نفت رو به افزایش است و در 6 ماه دوم سال گذشته روزهای سختی داشتیم و قیمت نفت به زیر 25 دلار افت کرد و درآمدها به شدت کاهش یافت، به همین خاطر قادر به پرداخت طرح‌های عمرانی نشدیم و در 6 ماه اول امسال آنچه نفت فروخته شد از پیش‌فروش درآمد آن استفاده کردیم. در 6 ماه امسال بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز فروش وجود داشت که این میزان برای 6 ماه دوم سال گذشته یک میلیون و 1250 هزار بشکه تا 1300 هزار بشکه نفت و میعانات بود و از نظر میزان و نرخ قیمت‌ها کاهش یافت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه متوسط قیمت نفت در سال گذشته 42 تا 43 دلار فروخته شد که در بودجه قیمت آن 40 دلار بسته شده بود عنوان کرد: فشاری که در 6 ماهه اول به خاطر سال گذشته بود جبران شد و اکنون وضع مطلوب است و در ارتباط با عمرانی‌ها در سطح ملی و استانی اقداماتی انجام می‌شود و برنامه‌ریزی در ستاد ریاست جمهوری قبل از ماهی که به اتمام برسد، پرداخت حقوق کارمندان را خواهیم داشت.

وی افزود: با همه مضایقی که در 6 ماه اول سال به دلیل فشار بزرگ مالی پارسال داشتیم، کارها انجام می‌شود و همچنین 14 هزار و 700 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم پرداخت شد که در سال 92 این میزان 4 هزار میلیارد تومان بود و نتیجه آن خودکفایی در این بخش رقم خورد. قول دادیم گندم‌کاران طلبی نداشته باشند و نیز قول دادیم که تا پایان آذرماه مطالبات و پاداش بازنشستگان انجام شود و در این راستا 2700 میلیارد تومان پاداش بازنشستگان و 700 میلیارد تومان برای معلمان حق‌التدریس و شیر مدارس در نظر گرفته شد و همچنین پرداخت‌ها را منظم خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه 2046 طرح ناتمام روی دست دولت مانده است، تصریح کرد: ناچاریم به جای توزیع قطره چکانی به همه طرح‌ها روی تعدادی از آنها متمرکز شویم، تا در 2 سال آینده به اتمام برسد، بنابراین همه آنچه سال گذشته پرداخت نکردیم به همراه آنچه تا پایان 6 ماهه اول باید پرداخت شود، در این هفته اجرا خواهد شد که بخشی از آن با انتشار اوراق و پول نقد خواهد بود. در این زمینه 2500 میلیارد تومان اوراق و 1000 میلیارد تومان پول نقد پرداخت شد.

نوبخت تاکید کرد: نمی‌توانیم اکنون در جامعه از رفاه صحبت کنیم، اما با همه این مشکلات و سختی‌ها نرخ تورم از 40 به زیر 10 درصد و رشد از منفی به مثبت تبدیل شد.