کد خبر : 18113 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۲ دي - 22:36
روحانی: سختگیری‌ برای فضای مجازی را کم کنیم با توجه به اینکه آمارها نشان می دهند حجم بیکاری و اشتغال زیاد شده است در هر خانه هم یکی دو بیکار هستند حتی وزیر کشور هم گفت در خانه اش سه بیکار است، چه صحبتی برای مردم دارید.

قانون- هدف دولت رشد پایدار اشتغال‌زا است | نتوانستیم همه افرادی را که جویای کار بودند جذب بازار کنیم

به گزارش قانون به نقل از خبرآنلاین رئیس جمهوری می‌گوید: وزارت ارتباطات اعلام کرد در یک سال گذشته 100 هزار شغل در ICT و فناوری ارتباطات فراهم کرده است بنابراین فضای مناسبی برای اشتغال است.

حسن روحانی امشب 12 آذر در گفتگوی زنده از طریق رسانه ملی با مردم گفت: من هم به شما و بینندگان سلام و شب بخیر می گویم، آغاز سال میلادی را به هموطنان مسیحی تبریک می گویم، این ایام با میلاد حضرت مسیح و امام عسگری تقارن دارد.

وی درباره طولانی شدن زمان گفتگو با مردم از مرداد ماه تاکنون گفت: اینکه فاصله زمانی طولانی شد هم باید قضا کرد و هم کفاره داد. در آینده فاصله نزدیکتری در خدمت شما و مردم باشیم.

در ادامه مجری تلویزیون خطاب به رییس جمهمور گفت: با توجه به اینکه آمارها نشان می دهند حجم بیکاری و اشتغال زیاد شده است در هر خانه هم یکی دو بیکار هستند حتی وزیر کشور هم گفت در خانه اش سه بیکار است، چه صحبتی برای مردم دارید.

روحانی گفت: وضعیت اشتغال مهمترین مسئله کشور است و بیکاری می تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور باشد. بسیار نگران کننده است در داخل خانه یک، دو یا بیشتر جوان بیکار باشند. جوانی که به سن 20 تا 30 سال رسیده و هنوز توان مالی برای تشکیل خانواده ندارد چون کار مناسب ندارد این مسئله برای همه ما حیاتی است که برای اشتغال تلاش جدی انجام دهیم. از ابتدای دولت بحث اشتغال موضوع بحث ما بود. خود دانشگاه ها یک تأخیری را برای اشتغال ایجاد کرد.

وی ادامه داد: چند سال پیش جمعیت دانشگاهی حدود 2 میلیون نفر بود الان رسیده به 5 میلیون نفر. هر سال نزدیک 900 هزار نفر فارغ التحصیل می شوند. ضمن آنکه برخی هم دانشگاه نمی روند. در گذشته 14 هزار شغل خالص ایجاد شده . موضوع بیکاران در جامعه ما متراکم شدند. کسانی که در دهه شصت یا هفتاد متولد شدند الان زمان اشتغال آنها است. کل شاغلان در سال نود و دو 21 میلیون و 300 هزار نفر بود و بعد به تدریج در 2 سال گذشته شرایط اشتغال بهتر شد. امروز کل شاغلان 23 میلیون نفر هستند و البته رقم بیکاری هم زیاد شده است.

رئیس جمهوری اضافه کرد: متقاضی ما تابستان امیسال یک میلیون و 200 هزار نفر متقاضی کار بودند که یک رکورد بود. از تابستان پارسال تا تابستان امسال 700 هزار شغل به وجود آمد یک سال قبلش هم 700 هزار شغال ایجاد شده است. که رقم بسیار بالایی است.

روحانی یادآور شد: کشورهایی که در 10 سال گذشته بالای 600 هزار شغل در سال توانستند ایجاد کنند 5 کشور بودند اما در عین حال بیکارهای قبلی هستند بیکارهای فعلی هم به آنها اضافه می شوند. در دو سال گذشته به طور نسبی وضع اشتغال خوب بود ولی نسبت به تقاضا فاصله داریم باید در سال بالای یک میلیون شغل ایجاد شود برای این کار باید دست به دست هم دهیم. اینکه می گویم سرمایه خارجی بیاید و سرمایه های داخلی را هم جذب کنیم برای این است که فضای مناسب برای اشتغال برای جوانان مان ایجاد کنیم. یکی از فضاها که می تواند ایجاد اشتغال کند، فضای مجازی است.

وی افزود: وزارت ارتباطات می گوید در یک سال گذشته 100 هزار شغل در ICT و فناوری ارتباطات فراهم کرده است بنابراین فضای مناسبی برای اشتغال است برای این کار باید فضای مجازی ما مناسب باشد، باندهای ما آماده باشد، سختگیری ها برای شبکه های اجتماعی را باید کم کنیم چون زندگی، ارتباط و شغل شان مردم امروز کم کم با شبکه های اجتماعی است. همه باید دست به دست هم دهیم. اگر کسی در جذب سرمایه اخلال کند، همکاری قوا کم باشد بحث اشتغال صدمه می خورد. ما همه باید تلاش کنیم برای اینکه اشتغال به وجود بیاوریم.

روحانی توضیح داد: یکی از هدف های ما رشد پایدار اشتغال زا است. اشتغالی که باید هم با محیط زیست سازوکار باشد و هم شغل مناسب برای جامعه بوجود آورد و باید فضای کسب و کار را بهبود بخشیم. از حرکت به سمت اشتغال خوشحالم اما با توجه به فاصله مان تا یک میلیون شغل شاهد هستیم 300 تا 400 هزار نفر بدون شغل می مانند از قبل هم آمار بیکاران قابل ملاحظه بوده از این بابت ناخرسندم. اقتصاد به اندازه ای که شغل ایجاد کرده اما نتوانسته همه افرادی را که جویای کار بودند جذب بازار کند.